Chińska aplikacja RedNote zyskała niemal trzy miliony amerykańskich użytkowników, gdy dołączyła do niej fala tak zwanych tiktokowych uchodźców - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na szacunki firmy analitycznej Similarweb. Tak znaczna migracja związana jest ze zbliżającym się zakazem korzystania z TikToka w Stanach Zjednoczonych.
W poniedziałek chińskojęzyczna aplikacja miała w USA około 3,4 miliona dziennych użytkowników na urządzeniach z systemem iOS i Android. Według danych Similarweb aplikacja jeszcze dzień wcześniej posiadała mniej niż 700 tysięcy użytkowników, podczas gdy tydzień wcześniej było na niej aktywnych około 300 tysięcy kont.
Wzrost popularności RedNote był spowodowany zbliżającym się amerykańskim zakazem korzystania z TikToka, z którego korzysta 170 milionów Amerykanów.
Przeczytaj również: TikTok szykuje się do zniknięcia z USA. Użytkownicy zobaczą specjalny komunikat
Konkurenci TikToka zyskują na popularności
Obecny jest również trend wzrostu liczby aktywnych użytkowników siostrzanej aplikacji TikToka, Lemon8, należącej do tego samego właściciela, firmy ByteDance. Platforma miała 1,7 miliona aktywnych użytkowników dziennie w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek, w porównaniu do około 1,1 miliona w poprzednich tygodniach.
Władze ChRL od lat ściśle kontrolują internautów w kraju poprzez system cenzury w sieci, tzw. Great Firewall. W kraju niedostępne są m.in. Instagram i platforma X.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego USA ByteDance ma czas na sprzedaż swojego amerykańskiego oddziału do 19 stycznia, gdy ma wejść w życie ustawa zakazująca TikToka w USA. Spółka odwołała się od tego postanowienia, przekonując, że narusza prawo do wolności słowa.
Także Donald Trump, który 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA, zaapelował o wstrzymanie wejścia przepisów w życie, by jego nowa administracja miała więcej czasu na wypracowanie "politycznego rozwiązania".
Sąd Najwyższy podtrzymał ustawę w sprawie TikToka
Sąd Najwyższy USA odrzucił w piątek skargę TikToka przeciwko ustawie, która potencjalnie zakazuje działalności aplikacji na amerykańskim rynku. Sędziowie uznali jednogłośnie, że ustawa nie narusza wolności słowa; wejdzie w życie w niedzielę.
"Nie ma wątpliwości, że ponad 170 milionom Amerykanów TikTok daje wyjątkową możliwość wyrażania się i jest ważnym środkiem komunikacji społecznej. Kongres uznał jednak, że jego sprzedaż jest konieczna, by rozwiać uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, związane z gromadzeniem danych przez aplikację oraz relacji z zagranicznym przeciwnikiem" - napisał w orzeczeniu Sąd Najwyższy.
Ustawa, która zakazuje oferowania i aktualizacji aplikacji na amerykańskim rynku, o ile TikTok będzie kontrolowany przez chiński podmiot, wchodzi w życie w niedzielę. Praktyczne skutki decyzji nie są jednak jasne. Tuż po wydaniu decyzji Biały Dom ogłosił, że nie będzie egzekwować prawa w ostatnim dniu kadencji obecnej administracji i pozostawia tę sprawę w gestii Donalda Trumpa, który zapowiedział, że "uratuje TikToka" i sygnalizował, że da spółce ByteDance więcej czasu na sprzedaż aplikacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock