Wakacje bez dodatkowych opłat za połączenia. Polacy mogą być zadowoleni

Tech

Koniec z roamingiemTVN24 BiS
wideo 2/4

Co najmniej 96 proc. klientów polskich operatorów telefonii komórkowej ma już roaming bez dodatkowych opłat - poinformował prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy. Do urzędu trafiło blisko sto skarg w sprawie opłat, większej ich liczby Cichy spodziewa się w sierpniu, kiedy Polacy zaczną wracać z wakacji i będą mogli zweryfikować koszty używania telefonów za granicą.

Prezes UKE przedstawił sejmowej Komisję Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informacje w sprawie zasady "roam like at home" (RLAH) i opłat za usługi telekomunikacyjne po wejściu w życie europejskich regulacji, dotyczących roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii.

Opłaty za roaming

Jak mówił Cichy, po niecałych 3 tygodniach po wejściu w życie nowych regulacji, UKE jest w stanie stwierdzić, że 96 proc. abonentów ma wdrożone RLAH. - Można to ocenić jako sukces - dodał prezes.

Wyjaśnił też, że UKE, głównie ze względu na krótki czas oraz dużą liczbę danych na razie nie zweryfikował sytuacji 1,88 proc. abonentów. Natomiast 2,12 proc. klientów nie ma aktywnej usługi typu RLAH, przy czym głównie dotyczy to operatorów wirtualnych. Cichy poinformował też, że dotychczas do UKE dotarło około 100 skarg, związanych z nowymi regulacjami, co - jego zdaniem - jest niewielką liczbą. Większej liczby skarg i zapytań prezes UKE spodziewa się w sierpniu, kiedy klienci operatorów zaczną wracać z wakacji i będą mogli zweryfikować koszty używania telefonów za granicą.

Raport o ofercie

W opinii prezesa UKE w grudniu należy się spodziewać pierwszych wyników analiz, które mają wskazać, czy w związku ze zniesieniem dodatkowych opłat za roaming wzrosły ceny usług. W jego opinii raczej nie wzrosną ceny usług podstawowych, jak połączeń głosowych i SMS, natomiast być może wzrosną ceny dodatkowych udogodnień w ofertach, jak np. modemów czy notebooków. Rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming UE zatwierdziła pod koniec kwietnia br. Dzięki tym przepisom od 15 czerwca osoby podróżujące po innych krajach UE mogą telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, płacąc za swoją to stawkę krajową.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstok