Prowadzone są stałe, bieżące działania weryfikacyjne w oparciu o wskazania wyników analizy ryzyka - stwierdziła Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Odniosła się w ten sposób do pojawiających się w mediach informacji o masowych kontrolach informatyków i branży IT.
Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", skarbówka przypuściła masowe kontrole na informatyków na etatach i mających własną działalność gospodarczą, przystąpiła też do wydawania pierwszych decyzji o zaległościach podatkowych. "Ci na etatach dostają pisma, że mają wytłumaczyć, dlaczego korzystają z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów" - czytamy w artykule. Łatwo nie mają też informatycy, którzy korzystają z tzw. ulgi IP Box. To bardzo korzystna forma opodatkowania, bo pozwala zastosować preferencyjną stawkę podatku wynoszącą zaledwie 5 proc. i jest dostępna dla wszystkich podmiotów, które mogą prowadzić działalność innowacyjną.
Czynności sprawdzające fiskusa
- Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej dotyczących działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wobec informatyków i branży IT podkreślam, że nie jest prawdziwa informacja o masowych kontrolach. KAS nie prowadzi żadnej wzmożonej akcji kontrolnej w zakresie informatyków i branży IT- stwierdziła rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.
Zaznaczyła, że działania KAS zmierzające do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych prowadzone są zawsze na "podstawie wyników analizy ryzyka, która determinuje to, jakie czynności i z jaką częstotliwością są podejmowane". - Analizą obejmowane jest szereg informacji i danych, a nie tylko pojedyncze elementy, tj. wykonywany zawód czy rodzaj branży, lub też skorzystanie z jednego rodzaju ulg. Zasady takie stosujemy również do branży IT. Tym samym pojedyncze czynniki, jak skorzystanie z ulgi, czy wykonywany zawód, samodzielnie nie stanowią podstawy do uruchomienia kontroli. Ponadto nawet jeśli wynik analizy ryzyka wskazuje na wystąpienie nieprawidłowości, nie jest to jednoznaczne z automatycznym wszczęciem kontroli – stwierdziła rzeczniczka. Wyjaśniła, że urzędy skarbowe w takiej sytuacji uruchamiają czynności sprawdzające. I to w tej prostszej i krótszej procedurze nieprawidłowości są wyjaśniane. - Odnosząc się do kwestii 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich (dotyczy podatników na etacie) ze względu na to, że nie wszyscy informatycy wykonują pracę twórczą w pełnym wymiarze czasu pracy, to tak jak w innych branżach prowadzone są stałe, bieżące działania weryfikacyjne w oparciu o wskazania wyników analizy ryzyka. To samo dotyczy korzystania z ulgi IP-BOX przez firmy – dodała Justyna Pasieczyńska.
Ulga IP-Box
Wskazała, że w przypadku ulgi IP-Box chodzi o możliwość stosowania preferencyjnej stawki 5 proc. do dochodów deklarowanych jako pochodzących z działalności twórczej.
- W pierwszej połowie bieżącego roku we wszystkich obszarach, których dotyczy ta preferencja (nie tylko informatycy-programiści), stwierdzono nieprawidłowości skutkujące koniecznością dopłaty podatku jedynie w kilkudziesięciu przypadkach – podała rzecznik KAS.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock