Fiskus bierze się za informatyków. Są pierwsze decyzje

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/6
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Skarbówka przypuściła masowe kontrole na informatyków na etatach i mających własną działalność gospodarczą. Przystąpiła też do wydawania pierwszych decyzji o zaległościach podatkowych. Co więcej, zapadają niekorzystne dla pracowników branży IT wyroki sądów - pisze "Gazeta Wyborcza".

"GW" opisuje, jak fiskus kontroluje informatyków. "Ci na etatach dostają pisma, że mają wytłumaczyć, dlaczego korzystają z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Po ostatnim naszym tekście odezwał się do nas Pan Marcin, szef firmy informatycznej z jednego z miast wojewódzkich" - czytamy w artykule.

Kontrole informatyków - decyzje skarbówki

- Właśnie dostałem decyzję skarbówki, że mam zapłacić zaległy podatek za nieprawidłowości w umowach o pracę z 52 pracownikami, którzy korzystali z 50-procentowych autorskich kosztów uzyskania przychodów. Urząd skarbowy zakwestionował fakt, że koszty są liczone od całej pensji - cytuje dziennik pana Marcina, który dodaje: - Nie rozumiem stanowiska fiskusa, bo charakter pracy moich pracowników w 100 proc. dotyczy prac innowacyjnych, które należy uznać za autorskie. A skoro tak, to nasza księgowość wyliczała koszty od pełnej pensji. Oczywiście od decyzji kontrolerów się odwołałem, a gdy trzeba będzie, to pójdę do sądu.

"Pan Marcin zapewnia, że gdyby pogodził się ze stanowiskiem skarbówki, to jego firma by nie przetrwała. Po pierwsze dlatego, że zaległy podatek, którego domaga się fiskus, byłby dla firmy dużym obciążeniem. A po drugie, jego pracownicy złożyliby wymówienia" - opisuje "GW".

Praca twórcza a koszty uzyskania przychodu

Dalej przytacza opinię Bartosza Mazura, doradcy podatkowego i partnera w Gekko Taxens, który "przyznaje, że uznanie iż pracownik 100 proc. swojego czasu pracy poświęca na pracę twórczą, od której przysługuje 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, może być trudne do udowodnienia i skarbówka może to podważać".

- Bo przecież pracownik bierze udział w szkoleniach, w zebraniach i w jakichś uroczystościach odbywających się w zakładzie pracy. Czy w końcu wykonuje jakieś prace administracyjne. A ten czas trudno zakwalifikować jako pracę innowacyjną, twórczą, za którą należy się honorarium autorskie i większa ulga w podatkach - mówi dziennikowi Mazur.

"Łukasz Boszko, specjalista ds. podatków z Grant Thornton zaleca jednak, aby ostrożnie podchodzić do kosztów i niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy nie odliczać kosztów od pełnej pensji" - podaje "GW"

- Stoję na stanowisku, że przynajmniej wysokość pensji minimalnej nie powinna być uznawana za honorarium autorskie z prawem do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z urzędem skarbowym - tłumaczy gazecie Boszko.

Informatycy na działalności gospodarczej

"Łatwo nie mają też informatycy, którzy posiadają własną działalność gospodarczą. Oni mogą korzystać z tzw. ulgi IP Box (znana też jako Innovation Box lub Patent Box). To bardzo korzystna forma opodatkowania, bo pozwala zastosować preferencyjną stawkę podatku wynoszącą zaledwie 5 proc. Ulga jest odliczana od podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, ulga IP Box powinna być dostępna dla wszystkich podmiotów, które mogą prowadzić działalność innowacyjną" - wyjaśnia "GW".

Podkreśla jednak przy tym, że "niestety, gdy podatnicy wystąpili do skarbówki o interpretację podatkową, ta odmawiała korzystania z ulgi", gdyż "fiskus we wniosku domaga się bowiem, aby informatycy napisali jednoznacznie, czy ich działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe", a "gdy informatycy tego nie potwierdzają (bo oczekują, że zrobi to skarbówka), są odprawiani z kwitkiem".

"Innym problem jest to, ile dochodu możemy objąć 5-procentową stawką podatkową. Tutaj właśnie zapadł niekorzystny dla podatników wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spółka, która wystąpiła do sądu, uważała, że dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest pełna wartość ceny netto ze sprzedaży danego produktu. A więc te dochody obejmują też koszty materiałów potrzebnych do wytworzenia danego produktu, które składają się na jego ostateczną cenę" - opisuje gazeta.

I wskazuje, że "sąd uznał, że cała wartość produktu czy usługi zawarta w cenie sprzedaży nie może być objęta ulgą". "Prawo takie przysługuje tylko do dochodu objętego kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wynikającej z ulgi IP Box. Wszelkie inne koszty, np. materiałów, nie mogą być objęte ulgą" - wyjaśnia cytowany przez dziennik NSA.

Branża IT i ryczałt

"Jeśli informatycy mający firmę nie korzystają z ulgi IP Box pozwalającej płacić 5 proc. podatku, mogą przejść na ryczałt ze stawką 12 proc. albo 8,5 proc. Niestety ci, którzy chcą płacić mniejszy ryczałt, napotykają ostatnio problemy ze skarbówką. Do tej pory było jasne, że 12-procentowy podatek płacili ci, którzy zajmowali się oprogramowaniem albo usługami związanymi z doradztwem w oprogramowaniu. Osoby wykonujące inną pracę miały prawo do niższego podatku" - pisze "GW".

Zaznacza jednak, że "teraz to się zmieniło", a "organy państwa wychodzą z założenia, że każda czynność związana z działaniami informatycznymi przy komputerze jest związana z oprogramowaniem i dlatego podlega wyższemu opodatkowaniu".

"Ostatnio niekorzystny wyrok dla podatników wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 178/23). Informatyk, który wniósł sprawę do sądu, tłumaczył, że 'przy wykonywaniu swoich obowiązków nie zajmuje się na żadnym etapie prac tworzeniem oprogramowania oraz usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych'. Zapewniał też, że 'nie dotyka też kodu źródłowego, bo wykorzystuje oprogramowanie stworzone już przez kogoś innego'. We wniosku do skarbówki domagał się możliwości płacenia niższego, 8,5-procentowego podatku" - czytamy w dzienniku.

Dalej wyjaśniono, że "skarbówka prośbę odrzuciła, a jej stanowisko podtrzymał sąd". "WSA przyznał, że skoro mężczyzna 'testuje dla klientów poszczególne rozwiązania informatyczne i wprowadza zmiany, jakich oczekują klienci, to jego prace mieszczą się w szerokim pojęciu oprogramowania'. A skoro tak, to należy się 12,5 proc. podatku" - dowiadujemy się z gazety.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media