Fiskus bierze się za informatyków. Są pierwsze decyzje

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/6
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Skarbówka przypuściła masowe kontrole na informatyków na etatach i mających własną działalność gospodarczą. Przystąpiła też do wydawania pierwszych decyzji o zaległościach podatkowych. Co więcej, zapadają niekorzystne dla pracowników branży IT wyroki sądów - pisze "Gazeta Wyborcza".

"GW" opisuje, jak fiskus kontroluje informatyków. "Ci na etatach dostają pisma, że mają wytłumaczyć, dlaczego korzystają z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Po ostatnim naszym tekście odezwał się do nas Pan Marcin, szef firmy informatycznej z jednego z miast wojewódzkich" - czytamy w artykule.

Kontrole informatyków - decyzje skarbówki

- Właśnie dostałem decyzję skarbówki, że mam zapłacić zaległy podatek za nieprawidłowości w umowach o pracę z 52 pracownikami, którzy korzystali z 50-procentowych autorskich kosztów uzyskania przychodów. Urząd skarbowy zakwestionował fakt, że koszty są liczone od całej pensji - cytuje dziennik pana Marcina, który dodaje: - Nie rozumiem stanowiska fiskusa, bo charakter pracy moich pracowników w 100 proc. dotyczy prac innowacyjnych, które należy uznać za autorskie. A skoro tak, to nasza księgowość wyliczała koszty od pełnej pensji. Oczywiście od decyzji kontrolerów się odwołałem, a gdy trzeba będzie, to pójdę do sądu.

"Pan Marcin zapewnia, że gdyby pogodził się ze stanowiskiem skarbówki, to jego firma by nie przetrwała. Po pierwsze dlatego, że zaległy podatek, którego domaga się fiskus, byłby dla firmy dużym obciążeniem. A po drugie, jego pracownicy złożyliby wymówienia" - opisuje "GW".

Praca twórcza a koszty uzyskania przychodu

Dalej przytacza opinię Bartosza Mazura, doradcy podatkowego i partnera w Gekko Taxens, który "przyznaje, że uznanie iż pracownik 100 proc. swojego czasu pracy poświęca na pracę twórczą, od której przysługuje 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, może być trudne do udowodnienia i skarbówka może to podważać".

- Bo przecież pracownik bierze udział w szkoleniach, w zebraniach i w jakichś uroczystościach odbywających się w zakładzie pracy. Czy w końcu wykonuje jakieś prace administracyjne. A ten czas trudno zakwalifikować jako pracę innowacyjną, twórczą, za którą należy się honorarium autorskie i większa ulga w podatkach - mówi dziennikowi Mazur.

"Łukasz Boszko, specjalista ds. podatków z Grant Thornton zaleca jednak, aby ostrożnie podchodzić do kosztów i niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy nie odliczać kosztów od pełnej pensji" - podaje "GW"

- Stoję na stanowisku, że przynajmniej wysokość pensji minimalnej nie powinna być uznawana za honorarium autorskie z prawem do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z urzędem skarbowym - tłumaczy gazecie Boszko.

Informatycy na działalności gospodarczej

"Łatwo nie mają też informatycy, którzy posiadają własną działalność gospodarczą. Oni mogą korzystać z tzw. ulgi IP Box (znana też jako Innovation Box lub Patent Box). To bardzo korzystna forma opodatkowania, bo pozwala zastosować preferencyjną stawkę podatku wynoszącą zaledwie 5 proc. Ulga jest odliczana od podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, ulga IP Box powinna być dostępna dla wszystkich podmiotów, które mogą prowadzić działalność innowacyjną" - wyjaśnia "GW".

Podkreśla jednak przy tym, że "niestety, gdy podatnicy wystąpili do skarbówki o interpretację podatkową, ta odmawiała korzystania z ulgi", gdyż "fiskus we wniosku domaga się bowiem, aby informatycy napisali jednoznacznie, czy ich działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe", a "gdy informatycy tego nie potwierdzają (bo oczekują, że zrobi to skarbówka), są odprawiani z kwitkiem".

"Innym problem jest to, ile dochodu możemy objąć 5-procentową stawką podatkową. Tutaj właśnie zapadł niekorzystny dla podatników wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spółka, która wystąpiła do sądu, uważała, że dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest pełna wartość ceny netto ze sprzedaży danego produktu. A więc te dochody obejmują też koszty materiałów potrzebnych do wytworzenia danego produktu, które składają się na jego ostateczną cenę" - opisuje gazeta.

I wskazuje, że "sąd uznał, że cała wartość produktu czy usługi zawarta w cenie sprzedaży nie może być objęta ulgą". "Prawo takie przysługuje tylko do dochodu objętego kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wynikającej z ulgi IP Box. Wszelkie inne koszty, np. materiałów, nie mogą być objęte ulgą" - wyjaśnia cytowany przez dziennik NSA.

Branża IT i ryczałt

"Jeśli informatycy mający firmę nie korzystają z ulgi IP Box pozwalającej płacić 5 proc. podatku, mogą przejść na ryczałt ze stawką 12 proc. albo 8,5 proc. Niestety ci, którzy chcą płacić mniejszy ryczałt, napotykają ostatnio problemy ze skarbówką. Do tej pory było jasne, że 12-procentowy podatek płacili ci, którzy zajmowali się oprogramowaniem albo usługami związanymi z doradztwem w oprogramowaniu. Osoby wykonujące inną pracę miały prawo do niższego podatku" - pisze "GW".

Zaznacza jednak, że "teraz to się zmieniło", a "organy państwa wychodzą z założenia, że każda czynność związana z działaniami informatycznymi przy komputerze jest związana z oprogramowaniem i dlatego podlega wyższemu opodatkowaniu".

"Ostatnio niekorzystny wyrok dla podatników wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 178/23). Informatyk, który wniósł sprawę do sądu, tłumaczył, że 'przy wykonywaniu swoich obowiązków nie zajmuje się na żadnym etapie prac tworzeniem oprogramowania oraz usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych'. Zapewniał też, że 'nie dotyka też kodu źródłowego, bo wykorzystuje oprogramowanie stworzone już przez kogoś innego'. We wniosku do skarbówki domagał się możliwości płacenia niższego, 8,5-procentowego podatku" - czytamy w dzienniku.

Dalej wyjaśniono, że "skarbówka prośbę odrzuciła, a jej stanowisko podtrzymał sąd". "WSA przyznał, że skoro mężczyzna 'testuje dla klientów poszczególne rozwiązania informatyczne i wprowadza zmiany, jakich oczekują klienci, to jego prace mieszczą się w szerokim pojęciu oprogramowania'. A skoro tak, to należy się 12,5 proc. podatku" - dowiadujemy się z gazety.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal 720 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości zarejestrowało w minionym roku 459 fotoradarów - przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Największą liczbę wykroczeń odnotował fotoradar w podlubelskim Świdniku.

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański oświadczył we wtorek w Brukseli, że polska prezydencja oczekuje, iż państwa członkowskie przyjmą w przyszłym tygodniu 16. pakiet sankcji na Rosję. - Chcemy, żeby sankcje zostały nałożone w trzecią rocznicę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił szef resortu finansów.

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

Źródło:
PAP

Amerykańskie media podały, że rząd USA próbuje ponownie zatrudnić zwolnionych w czwartek w ubiegłym tygodniu pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne - zwraca uwagę BBC.

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Źródło:
BBC

Elon Musk zamierza sprawdzić Fort Knox, w którym znajduje się około połowa rezerw złota zgromadzonych przez Stany Zjednoczone - przekazał we wtorek portal NBC, według którego szef Tesli nie ma pewności, czy 4581 ton kruszcu nadal znajduje się w amerykańskiej bazie.

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Źródło:
PAP

Koncern Meta, do którego należą Facebook, Instagram i WhatsApp, zapowiedział, że położy podmorski kabel o długości 50 tysięcy kilometrów, łączący USA, Indie, Republikę Południowej Afryki i Brazylię. Będzie to najdłuższy kabel na świecie - poinformował w poniedziałek portal BBC.

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Źródło:
PAP

Coraz więcej Niemców odwiedza Austrię, by zwracać tam skrzynki i butelki objęte opłatą kaucyjną. W przypadku skrzynek po piwie zwrot oferowany w austriackich sklepach jest dwukrotnie wyższy niż w Niemczech. Zdaniem przedsiębiorców hurtowe zwroty butelek powinny zostać ograniczone.

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Źródło:
PAP

W programie "Klucz do mieszkania" będzie obowiązywał limit dochodu; w przypadku jednej osoby będzie to 6,5 tysiąca złotych netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa - 9,5 tysiąca złotych - przekazał we wtorek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał, że jego celem jest to, aby program wszedł w życie w czwartym kwartale tego roku.

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wykryciu szkodliwej dla zdrowia ochratoksyny A w kilku partiach rodzynek. "Nie należy spożywać wyrobów określonych w komunikacie" - zaapelowano.

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Do ponad 460 tysięcy osób z niskimi dochodami wysłaliśmy wraz z PIT formularz EPD-21 i ulotkę informacyjną na jego temat - przekazał na portalu X Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie tego wniosku sprawi, że 13. i 14. emerytura będą wyższe "na rękę". Ta opcja, w niektórych przypadkach, może jednak okazać się nieopłacalna.

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Źródło:
PAP

Firma Beko poinformowała o problemie związanym z bezpieczeństwem, który dotyczy produkowanych przez nią dwóch modeli płyt gazowych. Polega on na możliwym wycieku gazu między główną rurą gazową a kurkiem gazowym. Firma apeluje o natychmiastowe zaprzestanie używania sprzętu.

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek szwedzki koncern Northvolt poinformował o sprzedaży fabryki w Gdańsku. Według doniesień sztokholmskiego dziennika "Svenska Dagbladet" nabywcą jest producent samochodów ciężarowych Scania, a kwota transakcji wyniosła około dziewięciu milionów euro.

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Źródło:
PAP

Obniżki stóp procentowych nastąpią na początku trzeciego kwartału, najpóźniej we wrześniu, a w całym 2025 roku będzie to 50-100 punktów bazowych - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, cytowany przez "Puls Biznesu".

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Źródło:
PAP

Elon Musk wraz z zespołem startupu xAI zaprezentował we wtorek Grok 3, czyli nowy model chatbota opartego na sztucznej inteligencji. Zdaniem miliardera Grok 3 przewyższać będzie wszystkie chatboty opracowane przez konkurencyjne firmy.

Elon Musk prezentuje nowego chatbota. "Przewyższa wszystko"

Elon Musk prezentuje nowego chatbota. "Przewyższa wszystko"

Źródło:
NBC News, Reuters, tvn24.pl

Honda jest gotowa wznowić rozmowy z Nissanem w sprawie fuzji - informuje "Financial Times". Honda stawia jednak warunek; dyrektor generalny Nissana, Makoto Uchida, musi ustąpić.

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Źródło:
Reuters

Urzędy skarbowe przystąpiły do realizacji zwrotów podatku wynikających z zeznań podatkowych za 2024 rok - wynika z informacji przekazanych portalowi tvn24.pl przez Ministerstwo Finansów. Część z podatników może otrzymać zwrot nadpłaty podatku PIT w najbliższych dniach.

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już są pierwsze oferty lokali "z rządową dopłatą" - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita" i stawia pytanie, czy projekt może wywołać gorączkę na rynku.

Mogą skorzystać na nowym programie. "Rząd rzuca koło ratunkowe tej grupie"

Mogą skorzystać na nowym programie. "Rząd rzuca koło ratunkowe tej grupie"

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod e-Urząd Skarbowy - informują analitycy instytutu NASK. Przestępcy wysyłają wiadomości, które informują o rzekomym zwrocie nadpłaconego podatku.

Metoda na skarbówkę. Takie wiadomości wysyłają oszuści

Metoda na skarbówkę. Takie wiadomości wysyłają oszuści

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po grudniu 2024 roku wyniósł 210,9 miliarda, co stanowi 87,8 procent kwoty zaplanowanej na zeszły rok - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie ze znowelizowaną w listopadzie ustawą budżetową deficyt miał wynieść nie więcej niż 240,3 miliarda złotych.

Kasa państwa pod kreską. Ministerstwo podało dane

Kasa państwa pod kreską. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński skierował apel do Rady Polityki Pieniężnej o podjęcie działań mających na celu osłabienie złotego. - Mocny złoty budzi obawy o konkurencyjność polskich eksporterów - argumentuje Sapiński.

Prezes polskiej firmy apeluje o osłabienie złotego. "Istotne zagrożenie"

Prezes polskiej firmy apeluje o osłabienie złotego. "Istotne zagrożenie"

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i dyrektor do spraw strategii bezpieczeństwa Microsoft Polska Krzysztof Malesa podpisali porozumienie o współpracy. W dokumencie uzgodniono między innymi wdrażanie innowacji w Wojsku Polskim, skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni, a także prowadzenie działań naukowych.

Microsoft i MON zawarli porozumienie o współpracy

Microsoft i MON zawarli porozumienie o współpracy

Źródło:
PAP

Pod względem wykorzystania rozwiązań AI przez przedsiębiorstwa, Polska na tle krajów Unii Europejskiej oraz strefy euro wypada niekorzystnie, zajmując przedostatnie miejsce - przekazał w raporcie "MAKROmapa" Credit Agricole. Jak dodano, nasza pozycja znacząco się poprawia przy uwzględnieniu firm liczących ponad 250 pracowników.

Polska w tyle za zachodnią Europą

Polska w tyle za zachodnią Europą

Źródło:
PAP

Częstochowski sąd w poniedziałek odroczył posiedzenie, podczas którego miała odbyć się sprzedaż majątku Huty Częstochowa. To następstwo wniosku syndyka zakładu, który wystosował do rządu pytanie, czy zamierza bezpośrednio wykupić hutę w związku z wpisaniem jej na listę przedsiębiorstw strategicznych.

Jest decyzja sądu w sprawie przetargu na sprzedaż Huty Częstochowa

Jest decyzja sądu w sprawie przetargu na sprzedaż Huty Częstochowa

Źródło:
PAP

Komfortowe łóżka, przyciski alarmowe czy obecność personelu medycznego to udogodnienia, które znajdą się w chińskiej flocie pociągów dla osób starszych. "Srebrne pociągi" mają zaktywizować seniorów i zachęcić ich do wydawania pieniędzy, co pozytywnie wpłynie na krajową gospodarkę. Pierwsze połączenia zostaną uruchomione do 2027 roku.

Chiny planują uruchomić "srebrne pociągi"

Chiny planują uruchomić "srebrne pociągi"

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 20 milionów złotych kary na biuro podróży Exim. Jak wynika z komunikatu UOKiK, zastrzeżenia dotyczyły zmiany w warunkach wycieczek oraz braku informacji o możliwości bezkosztowego rozwiązania umowy w przypadku zmiany istotnych postanowień. Biuro Exim w odpowiedzi na pytania tvn24.pl przekazało, że nie zgadza się z decyzją urzędu, a o dalszych losach kary zdecyduje sąd.

Ogromna kara dla biura podróży

Ogromna kara dla biura podróży

Źródło:
PAP

Żyjemy w czasach hipokryzji. Żaden polityk nie przyzna, że wiek emerytalny powinien być przynajmniej zrównany dla obu płci, bo jeśli to powie, to do razu przegra wybory - ocenił prezes Instytutu Emerytalnego, były wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcin Wojewódka.

Alarm w sprawie emerytur. "Żyjemy w czasach hipokryzji"

Alarm w sprawie emerytur. "Żyjemy w czasach hipokryzji"

Źródło:
PAP

Norweski rząd przekaże 1,9 miliarda koron (prawie 171 mln dolarów) kilku organizacjom humanitarnym, których finansowanie zostało zawieszone przez Stany Zjednoczone. Na pięcioletnie wsparcie z budżetu mogą liczyć między innymi Norweski Czerwony Krzyż czy norweski oddział organizacji Save the Children.

Miliony dla organizacji humanitarnych. Władze reagują na cięcia Trumpa

Miliony dla organizacji humanitarnych. Władze reagują na cięcia Trumpa

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska, prezes InPostu, odniósł się w poniedziałek do pierwszych efektów prac zespołu do spraw deregulacji. "Mamy to!" - napisał.

Brzoska: mamy to!

Brzoska: mamy to!

Źródło:
PAP

Microsoft zainwestuje w Polsce 2,8 miliarda złotych w centra danych, chmurę i sztuczną inteligencję - poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Tusk: Microsoft potwierdził inwestycję w Polsce

Tusk: Microsoft potwierdził inwestycję w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1 marca emerytury i renty oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostaną zwaloryzowane. Podwyżka będzie przeprowadzona z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku - wynika z wyjaśnień ZUS. Za sprawą waloryzacji świadczenia wzrosną o 5,5 procent.

Dzień podwyżki dla milionów Polaków

Dzień podwyżki dla milionów Polaków

Źródło:
PAP