Ośmiornica warta gigantyczne pieniądze. 126 metrów luksusu do kupienia

Tech


Na sprzedaż wystawiona została 126-metrowa "Ośmiornica". Cena tego luksusowego jachtu to 295 milionów euro, czyli w przeliczeniu niecałe 1,3 miliarda złotych.

"Ośmiornica" ("The Octopus") należała do jednego z założycieli Microsoftu - zmarłego w zeszłym roku Paula Allena. Luksusowa jednostka została w ubiegłym tygodniu wystawiona na sprzedaż przez specjalizujące się w transakcjach tego typu firmy Fraser i Burgess.

Cena jednego z największych prywatnych jachtów na świecie to 295 mln euro, czyli około 325 mln dolarów lub niecałe 1,3 mld zł. Na pokładzie jest miejsce dla 26 gości oraz 63-osobowej załogi. Pod względem wielkości jednostkę porównuje się do niektórych amerykańskich niszczycieli.

Luksus na pokładzie

Powstała w 2003 roku "Ośmiornica" ma typowe dla luksusowych jachtów atrakcje: basen, spa, bar, a nawet bibliotekę.

Na tak wielkim jachcie znalazło się też miejsce na kino, windy, boisko do koszykówki, a nawet studio nagraniowe, z którego miał korzystać Mick Jagger.

Właściciel jachtu może popłynąć w rejs razem ze swoim SUV-em i helikopterem, dla których bez problemu znajdzie się miejsce. W cenie jest także - żółta - łódź podwodna.

Burgess informuje, że jacht był wykorzystywany do eksploracji Antarktyki, przy jego pomocy odkryto niedaleko Filipin wrak okrętu z czasów II wojny światowej oraz wyciągnięto razem z Royal Navy (marynarka Wielkiej Brytanii) dzwon z zatopionego krążownika HMS Hood.

Zasięg "Ośmiornicy" to 12,5 tys. mil morskich (23 tys. km), a maksymalna prędkość to 19 węzłów - nieco ponad 35 km/h.

Jacht "Ośmiornica"Shutterstock

Autor: kris / Źródło: CNN