Platformy internetowe takie jak Allegro czy OLX czekają zmiany. Będzie miało to związek z wdrożeniem do polskiego prawa unijnej dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, znanej też jako DAC7. Platformy będą miały obowiązek przekazywania organom podatkowym danych o określonych sprzedawcach i transakcjach. "Na 15 stycznia zaplanowana jest dyskusja z przedstawicielami rynku w tym zakresie" - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi przesłanej redakcji biznesowej tvn24.pl.
Ministerstwo Finansów w lutym 2023 roku, czyli jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, przekazało do uzgodnień i konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Przepisy miały implementować do polskiego prawa unijną dyrektywę DAC7.
Co zmieni dyrektywa DAC7?
Dyrektywa DAC7 nakłada na platformy elektroniczne, takie jak np. Allegro, czy Olx, obowiązek przekazywania do administracji skarbowej danych o czynnościach takich jak np. sprzedaż towarów lub wynajem nieruchomości, dokonywanych za ich pośrednictwem.
"Na obywateli nie nakłada się żadnego nowego obowiązku, natomiast osiągane przez nich dochody z platform będą przedmiotem obowiązku raportowania, który spoczywa na operatorach takich platform" - mogliśmy przeczytać w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu. Jak dodawano, dzięki temu "organy podatkowe mają uzyskać lepszy dostęp do informacji w szczególności przychodów osiąganych za pośrednictwem platform cyfrowych a działalność na platformach cyfrowych stanie się bardziej przejrzysta dla organów podatkowych".
- Dyrektywa DAC7 oraz projekt ustawy zobowiązują platformy typu marketplace do raportowania informacji o sprzedających, którzy w danym roku kalendarzowym zrealizują minimum 30 transakcji lub gdy kwota transakcji netto (po odliczeniu należności względem Allegro) przekroczy 2000 euro. Obowiązki wynikające z nowych przepisów dotyczą zarówno osób fizycznych jak i prawnych - wyjaśnił Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro.
Paulina Rezmer z Grupa OLX zaznacza, że "dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych". - W przypadku OLX-a jej przepisy będą dotyczyły tylko osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX, które dokonują 30 lub więcej transakcji sprzedaży w roku i/lub których łączne wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży dokonanej na platformie przekroczy w roku kwotę 2 tysięcy euro - zaznacza Rezmer.
Obowiązki sprawozdawcze będą polegały na przekazywaniu Szefowi KAS zbiorczej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców, zawierających transakcje za pomocą platformy. W rejestrze znajdą się takie dane jak m.in. imię i nazwisko lub nazwa firmy, główny adres, NIP, numer identyfikacyjny VAT (jeżeli jest dostępny).
Doradca podatkowy Marta Kasztelan, koordynator Izby Gospodarki Elektronicznej ds. e-podatków wyjaśniała w niedawnym komunikacie, że ma to służyć dalszej weryfikacji przez organy podatkowe rzetelności rozliczenia podatków przez sprzedawców. Nie oznacza to zatem wprowadzenia nowego podatku od sprzedaży na platformach cyfrowych.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Mimo że Ministerstwo Finansów w OSR pisało o "konieczności pilnego wdrożenia dyrektywy DAC7", to projekt przygotowany przez ten resort nie trafił na posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego. Tym samym po blisko roku od kiedy projekt ujrzał światło dzienne, nie jest znany ostateczny kształt przepisów oraz termin wejścia w życie.
Wdrożenie dyrektywy DAC7 odziedziczył w spadku nowy rząd. Dokładny harmonogram prac nad projektem jeszcze nie jest znany.
"Ministerstwo Finansów prowadzi pracę nad projektem ustawy implementującej rozwiązania tzw. DAC7. Na chwilę obecną nie został przesądzony szczegółowy harmonogram prac nad tym projektem ustawy. Na 15 stycznia zaplanowana jest dyskusja z przedstawicielami rynku w tym zakresie" - poinformowało MF w odpowiedzi przesłanej redakcji biznesowej tvn24.pl.
Oznacza to, że przynajmniej na razie w zakresie sprzedaży w internecie nic się nie zmienia.
- Obecnie trwa proces legislacyjny wdrażający dyrektywę DAC7 do polskiego porządku prawnego. Na ten moment nie ma więc polskiej podstawy prawnej, która zobowiązywałaby platformy do zbierania danych, dlatego od 1 stycznia 2024 r. formalnie nic nie zmienia się jeśli chodzi o to jakie dane sprzedawcy mają przekazywać platformie. Czekamy jednak na polskie przepisy, aby poznać kształt i termin przekazywania raportów do organów skarbowych - przekazał rzecznik prasowy Allegro.
Paulina Rezmer z Grupa OLX zapewniła, że "operator serwisu dostosuje platformę oraz zapis regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock