To ma być największa fuzja w historii branży. Microsoft próbuje przejąć giganta produkującego znane na całym świecie gry - Activision Blizzard. Pierwotna transakcja o wartości 69 miliardów dolarów została zablokowana przez brytyjskie organy regulacyjne, dlatego Microsoft złożył nową ofertę zakupu producenta gier - podał portal stacji BBC.
Przez ostatnie 10 lat Microsoft zakupił kilkanaście mniejszych i większych firm gamingowych. W 2014 roku przejął Mojanga i tym samym markę Minecraft. Od półtora roku amerykański gigant technologiczny ma chrapkę na Activision Blizzard. Na początku 2022 roku złożył ofertę opiewającą na około 69 miliardów dolarów - byłoby to największe przejęcie w historii branży.
Microsoft chce przejąć Activision Blizzard - nowa oferta
Szef Microsoftu w Wielkiej Brytanii Brad Smith stwierdził, że nowa oferta dla giganta gier jest "zasadniczo inna" i powinna zostać zatwierdzona. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) dokona przeglądu transakcji, przy czym podkreślił, że "to nie oznacza zielonego światła" - wskazał brytyjski portal.
BBC dodał, że transakcja podzieliła organy regulacyjne na całym świecie - niektóre obawiają się, że może to utrudnić graczom wybór. CMA podejmie decyzję w sprawie nowej oferty Microsoftu do 18 października - bez jej zatwierdzenia transakcja nie może dojść do skutku na całym świecie.
W ramach nowej propozycji Microsoft zgodził się na 15 lat przenieść prawa streamingowe gier Activision z chmury na Ubisoft, wydawcę gier wideo. Smith wyjaśnił: "Microsoft nie będzie w stanie ani wydawać gier Activision Blizzard wyłącznie we własnej usłudze strumieniowania w chmurze - Xbox Cloud Gaming - ani wyłącznie kontrolować warunków licencjonowania gier Activision Blizzard dla konkurencyjnych usług".
Transakcja, jeśli zostanie zatwierdzona, zakończy burzliwe 18 miesięcy dla Microsoftu, który ma nadzieję, że fuzja zwiększy popyt na konsolę Xbox. Do tej pory Microsoft poinformował, że jego wstępna oferta dla Activision została zatwierdzona w 40 krajach, w tym w Unii Europejskiej i Chinach. Amerykańska Federalna Komisja Handlu nadal próbuje zablokować transakcję w Ameryce, ale została już kilkakrotnie odrzucona przez sądy - opisał portal BBC.
Szef Activision Bobby Kotick stwierdził, że transakcja okazała się "dłuższą podróżą, niż oczekiwano", ale w ramach nowej oferty "nic zasadniczo się nie zmienia".
Microsoft chce kupić Activision, aby dodać więcej tytułów do swojej usługi streamingowej Xbox Game Pass. Jest to usługa subskrypcyjna, w której członkowie uiszczają opłatę za dostęp do katalogu gier z chmury. Jednak rywale, tacy jak Sony, sprzeciwili się tej transakcji, obawiając się, że Microsoft może powstrzymać dostęp do głównych gier dla własnego biznesu PlayStation - wyjaśnił portal stacji BBC.
Dodał, że Modern Warfare 2 - najnowsza odsłona serii Call of Duty - zarobiła miliard dolarów w weekend premiery, a ponad połowa wszystkich kopii sprzedanych w Wielkiej Brytanii była przeznaczona na PlayStation.
Aby fuzja Microsoft-Activision doszła do skutku, musi zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii, USA i UE. Sarah Cardell, dyrektorka generalna CMA, przekazała, że nowa oferta Microsoftu "znacznie różni się od tego, co zostało przedstawione wcześniej" - podał brytyjski portal.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: ALDECA studio/Shutterstock