Dwie potężne przeszkody na drodze do rekordowego przejęcia

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak powstają gry komputerowe?
Jak powstają gry komputerowe?tvn24
wideo 2/4
Jak powstają gry komputerowe?tvn24

To ma być największa fuzja w historii branży. Microsoft chce przejąć za prawie 70 miliardów dolarów giganta produkującego znane na całym świecie gry - Activision Blizzard. Na drodze stoją jednak dwie przeszkody: regulatorzy z USA i Wielkiej Brytanii.

Przez ostatnie 10 lat Microsoft zakupił kilkanaście mniejszych i większych firm gamingowych. W 2014 roku przejął Mojanga i tym samym markę Minecraft. Od półtora roku amerykański gigant technologiczny ma chrapkę na Activision Blizzard. Na początku 2022 roku złożył ofertę opiewającą na 68,7 mld dolarów - byłoby to największe przejęcie w historii branży.

Z tego też powodu budzi kontrowersje. Jak wskazywał lutym w rozmowie z TVN24 Biznes Grzegorz Bobrek, były szef TVgry, współzałożyciel kanału To Znowu Oni, obawy wiążą się z utrzymaniem konkurencji na rynku gier po sfinalizowaniu przejęcia.

Fatalny rok, czyli geneza przejęcia

"Rok 2021 był dla Activision fatalny. Pod jego koniec kurs akcji Activision spadł o 35 proc. Zbieg niepokojących nagłówków, opóźnionych gier i słabej reakcji fanów na najnowszą odsłonę Call of Duty zbierał swoje żniwo" – wskazywał portal Variety, pisząc o początkach drogi do wstępnej umowy.

- Byli w trudnej sytuacji. (...) Nowe Call of Duty wyszło i okazało się klapą. Akcje były przecenione. Niektóre tytuły Blizzarda zostały opóźnione – stwierdził, cytowany przez Variety, Clay Griffin, analityk gier wideo w MoffettNathanson Research.

Portal podkreślił, że w tym samym czasie dział gier wideo Xbox Microsoftu pozostawał coraz bardziej w tyle za swoimi największymi konkurentami - Sony PlayStation i Nintendo. - Microsoft musiał zrobić coś odważnego dla Xbox-a. To był najlepszy moment dla obu stron, by powiedzieć: "hej, jaka jest uczciwa cena i jak możemy to zrobić" - wskazał Griffin.

Weto brytyjskie, weto amerykańskie

Obecnie fuzję blokuje między innymi brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Odwołanie Microsoftu od decyzji brytyjskiego regulatora w sprawie zablokowania proponowanego przejęcia Activision Blizzard trafi na wokandę 24 lipca.

Oznacza to, że Microsoft ma przed sobą burzliwe lato z dwoma prawniczymi bataliami z organami regulacyjnymi: jedną przeciwko CMA, a drugą przeciwko Federalnej Komisji Handlu USA (FTC) - wyjaśnił portal The Verge.

Dodał, że Microsoft skupia się teraz głównie na decyzji CMA. Jako powód weta brytyjski regulator wskazał, że według szacunków Microsoft kontroluje około 60 do 70 procent globalnych usług gier w chmurze i oddanie kontroli nad grami Activision Blizzard dałoby amerykańskiemu gigantowi alarmującą przewagę.

Z kolei FTC w grudniu 2022 roku pozwała Microsoft, aby zablokować transakcję. Komisja argumentowała, że Microsoft ma historię kupowania wartościowych gier i oferowania ich tylko na własnej platformie Xbox. Batalia sądowa rozpocznie się od posiedzenia dowodowego, które zaplanowano na 2 sierpnia.

Przejęcie Activision Blizzard - gdzie jesteśmy?

Jak poinformowała agencja Bloomberg, prezes Microsoftu Brad Smith spotka się ponadto w tym tygodniu z kanclerzem skarbu Wielkiej Brytanii Jeremym Huntem. Smith ma wyrazić swoją frustrację z powodu szokującej decyzji CMA.

Microsoft potwierdził, że Smith będzie w Londynie, gdzie wygłosi "zaplanowane przemówienie na temat potencjału sztucznej inteligencji i potrzeby jej przemyślanej regulacji". Będzie również prowadził prywatne dyskusje na inne tematy, "w tym proponowanego przejęcia Activision Blizzard, ponieważ nadal jesteśmy zaangażowani w znalezienie kreatywnych i konstruktywnych sposobów rozwiązania pozostałych kwestii regulacyjnych" - powiedział Bloombergowi przedstawiciel Microsoftu.

Agencja dodała, że Hunt wcześniej skrytykował weto CMA, mówiąc niedawno na konferencji biznesowej, że organy nadzorujące konkurencję muszą zrozumieć swoją odpowiedzialność w zakresie wzrostu gospodarczego.

Jedno ze źródeł Bloomberga przekazało, że ministrowie byli "niezadowoleni" z krytyki CMA przez Smitha w wywiadach, w których twierdził, że Unia Europejska - która zatwierdziła przejęcie - jest lepszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej niż Wielka Brytania. Przy czym rząd nie odgrywa formalnej roli w egzekwowaniu krajowych zasad konkurencji, ale członkowie zarządu CMA są mianowani przez brytyjski departament biznesu.

Jedną ze skrajnych opcji może być ominięcie brytyjskiego nakazu i kontynuowanie transakcji lub wycofanie Activision z rynku brytyjskiego – przekazało źródło Bloomberga, czym potwierdziło wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

Według agencji Microsoft prawdopodobnie wykorzysta ustalenia UE w swoich argumentach prawnych przeciwko CMA po tym, jak urzędnicy UE warunkowo zgodzili się na tę rekordową na rynku gier fuzję.

Bloomberg poinformował, że biuro brytyjskiego premiera odmówiło komentarza, a Activision nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Poufne rozmowy mają odbyć się w trakcie przyszłotygodniowego London Tech Week.

Według CMA fuzja wzmocniłaby przewagę Microsoftu na rynku gier w chmurze, ale wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager jest innego zdania i nazwała ją "prokonkurencyjną". Stwierdziła, że może ona "rozruszać" rynek streamingu w chmurze – wskazał Bloomberg.

Jakie są szanse na powodzenie fuzji?

Co ciekawe, większych problemów z transakcją nie miały i ją zaakceptowały, oprócz Unii Europejskiej, między innymi Chiny, Japonia czy Korea Południowa.

"Postrzegamy akceptację ze strony Chin jako kolejny dowód na zbieżność opinii kluczowych gospodarek świata i to, że umowa ta nie stanowi zagrożenia dla konsumentów i dlatego powinna zostać zrealizowana. W związku z tym uważamy, że sprzeciw CMA wygląda jeszcze bardziej zaskakująco, co może zmniejszyć jego znaczenie dla ostatecznego wyniku w sprawie domknięcia transakcji" - stwierdziła w notatce cytowanej przez portal Barron's analityczka Sarah Hindlian-Bowler z firmy świadczącej usługi finansowe Macquarie.

Hindlian-Bowler dodała, że nadal istnieją pewne przeszkody, ale zgoda Chin sprawia, że widać "coraz wyraźniejszą ścieżkę do zakończenia procesu".

Do najpopularniejszych gier stworzonych przez Activision Blizzard należą m.in.: World of Warcraft, Call of Duty, Diablo, Overwatch, Hearthstone, Candy Crush, Starcraft czy Warcraft.

W 2022 roku przychody AB wyniosły około 7,5 mld dol., a zysk netto – ok. 1,5 mld dol.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: ALDECA studio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl