Instagram został ukarany grzywną w wysokości 402 milionów dolarów (405 milionów euro) przez irlandzkie organy regulacyjne. Kara została nałożona za złe zarządzanie danymi osobowymi nastolatków, które miało naruszyć surowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące prywatności danych. Przedstawiciele firmy Meta, właściciela Instagrama, zapowiedzieli odwołanie się od decyzji.
Irlandzka Komisja Ochrony Danych poinformowała, że szczegóły i pełne dane dotyczące sprawy zostaną ujawnione dopiero w przyszłym tygodniu. Kara jest drugą pod względem wielkości wydaną w ramach rygorystycznych przepisów UE dotyczących ochrony prywatności. Rekordową karą pod tym względem była ta nałożona w 2021 r. na Amazon przez władze Luksemburga; wyniosła ona 746 mln euro. Przedstawiciele firmy Meta, właściciela Instagrama (oraz m.in. Facebooka) zapowiedzieli odwołanie się od decyzji, argumentując to współpracą z organami regulacyjnymi; uważają, że kara jest stanowczo zbyt wysoka.
Instagram ukarany
Dochodzenie irlandzkich władz skupiło się na tym, że Instagram wyświetlał dane osobowe użytkowników w wieku od 13 do 17 lat, w tym adresy e-mail i numery telefonów. Minimalny wiek użytkowników Instagrama to 13 lat. Postępowanie wszczęto po tym, gdy naukowiec zajmujący się danymi odkrył, że użytkownicy, w tym ci poniżej 18 roku życia, przechodzili na konta biznesowe, a ich informacje kontaktowe były wyświetlane na profilach.
Użytkownicy najwyraźniej zmieniali profil z osobistego na biznesowy, aby zobaczyć statystyki dotyczące tego, ile polubień otrzymywały ich posty. Instagram zaczął usuwać tę funkcję z kont osobistych w niektórych krajach; miało to na celu podreperowanie zdrowia psychicznego użytkowników. Instagram powiedział, że dochodzenie skupiło się na "starych ustawieniach", które zostały zaktualizowane ponad rok temu, a serwis wprowadził od tego czasu nowe funkcje ochrony prywatności dla nastolatków, w tym automatyczne ustawienie ich kont na prywatne.
- Uważnie analizujemy tę decyzję - oświadczyła firma.
Główny regulator
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi prywatności danych, irlandzki organ nadzorczy jest głównym regulatorem dla wielu amerykańskich firm technologicznych, których europejska siedziba znajduje się w Dublinie. Prowadzi wiele innych dochodzeń dotyczących firm należących do Meta. W zeszłym roku ukarał WhatsApp grzywną w wysokości 225 mln euro za naruszenie zasad przejrzystości w zakresie udostępniania danych osobowych innym podmiotom należącym do Meta.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock