To koniec ery kart SIM i płatnego roamingu? Google wchodzi na rynek operatorów komórek

Google tworzy Projekt Fi. Co chce osiągnąć? Google

Google staje się konkurentem dla największych graczy telefonii komórkowej. Chce zakończyć erę kart SIM, zmiksować połączenia mobilne z siecią Wi-Fi i doprowadzić do obniżenia cen za transmisję danych. Czy technologiczny gigant podbije rynek? Eksperci twierdzą, że nie będzie to łatwe, ale nie to może być najważniejszym celem Google'a.

Google wchodzi na rynek operatorów komórkowych. Projekt Fi, bo tak będzie nazywała się sieć komórkowa giganta z Mountain View będzie wprawdzie na razie dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych i tylko dla użytkowników urządzeń Nexus 6, ale technologicznie stawia duży krok naprzód łącząc połączenia mobilne z siecią Wi-Fi.

Z Google porozmawiamy za darmo

Koncern nie ma jeszcze własnych nadajników, więc będzie korzystał z infrastruktury dwóch doskonale znanych na amerykańskim rynku operatorów: Sprint oraz T-Mobile.

Warto podkreślić, że usługi Google'a będą wykorzystywać nie tylko tradycyjną sieć GSM, ale zamiennie również bezprzewodową łączność z internetem. Oznacza to, że jeśli znajdziemy się w miejscu z darmową siecią Wi-Fi, to odbierzemy połączenia bezpłatnie w ramach internetowej transmisji danych. A jeśli będziemy w miejscu, gdzie bezprzewodowego internetu nie ma, to telefon płynnie przełączy się na łączność GSM. Kolejną nowością będzie to, że w Projekcie Fi numer telefonu nie będzie przypisany do konkretnego urządzenia, ale do konta Google. Oznacza to, że nie będziemy potrzebowali kart SIM, a nadchodzące połączenie telefoniczne odbierzemy m.in. na smartfonie, tablecie, czy smartwatchu. Google chce przekonać klientów także cennikiem. Za nielimitowane rozmowy i SMS-y Amerykanie zapłacą 20 dolarów miesięcznie, a za każdy gigabajt wykorzystany w transmisji danych dopłacą 10 dolarów. Co ciekawe gigant zapowiedział, że niezwykle uczciwie będzie rozliczał swoich abonentów i za niewykorzystane dane będzie zwracał pieniądze. Warto również podkreślić, że Projekt Fi nie przewiduje żadnych opłat roamingowych. Zatem korzystanie z telefonu, w tym internetu poza granicami kraju nie będzie wiązało się już z gigantycznymi rachunkami.

Połączenie w Projekcie Fi będzie można odebrać m.in. na komórce, tablecie, czy laptopie google.com

Po co?

Piotr Ziarek, ekspert rynku nowych technologii uważa, że Google, jako wyszukiwarkowy hegemon i właściciel wielu globalnych serwisów internetowych, ma szczególny interes w tym, aby jego klienci mogli cieszyć się nieskrępowanym dostępem do sieci, bez względu na miejsce pobytu. - Amerykańska spółka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli obecne stawki za transmisję danych zostaną utrzymane będzie to stanowić poważne ograniczenie w swobodnym rozwoju jej usług. Projekt Fi to wyraźny sygnał w stronę wielkich operatorów, mający ich skłonić do obniżki cen za transmisję danych - uważa ekspert i dodaje, że wprowadzając m.in. możliwość korzystania z Wi-Fi i GSM "przełamuje dotychczasowe przywiązanie klientów do macierzystej sieci i umożliwia im dostęp do najsilniejszego na danym terenie sygnału". - W czasach, kiedy smartfon służy nam nie tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS, ale jest przenośnym komputerem, na którym korzystamy z internetowych serwisów wideo lub muzycznych aplikacji streamingowych, dostęp do połączenia internetowego dobrej jakości nabiera kluczowego znaczenia. Google o tym doskonale wie, stąd jego obecność na tym rynku - tłumaczy Piotr Ziarek.

Presja na operatorów?

Zdaniem Ewy Lalik, blogerki i ekspertki zajmującej się nowymi technologiami Google chce zmienić nasze podejście do tego, jak myślimy o usługach i hardware. - Sama oferta ma zmusić dużych operatorów do działania, czyli ulepszania infrastruktury, lepszego i bardziej sprawiedliwego dla klienta rozliczania paczek danych. A dłuższej perspektywie obniżyć koszty dostępu do internetu z urządzeń mobilnych. Dla Google nie liczą się pieniądze, chodzi o większe użycie internetu i usług giganta - uważa Ewa Lalik.

Szersza wizja?

Konrad Kozłowski, ekspert od nowych technologii w Antyweb.pl uważa, że stopień ryzyka Projektu Fi jest wysoki, dlatego startuje tylko na terenie USA. Twierdzi też, że ograniczone grono potencjalnych klientów, czyli użytkowników urządzeń Nexus 6 może być największą "kulą u nogi". - To ciekawa oferta pod względem cenowym, ale nie rewolucyjna. Wraz z upływem czasu Google powinno pójść za ciosem i wykonać kolejne ruchy, zwiększając swoje szanse i edukując klientów. Na razie Projekt Fi pozostanie ciekawostką, ale nie wierzę, że Google rozpoczynałoby tak ambitny projekt nie mając szerszej wizji jego rozwoju - ocenia Kozłowski.

Uda się?

Jakie szanse ma Google na podbicie rynku operatorów komórkowych? Zdaniem Ewy Lalik "prawie żadnych", bo "nie wyróżnia się niczym szczególnym". - Ale nie podbój rynku operatorów komórkowych jest celem Google'a. Koncern nie szuka dodatkowego źródła przychodów, zwłaszcza na nasyconym, obłożonym regulacjami, skomplikowanym rynku telefonii komórkowej. A przynajmniej nie w kolejnych kilku latach. Jest to raczej pokazanie operatorom drogi, którą powinni zmierzać, dlatego nie można liczyć na Google'a jako kolejnego dużego gracza w tym sektorze - uważa Ewa Lalik. Według Piotra Ziarka ambicją Google'a nie jest podbicie rynku operatorów komórkowych. - Projekt Fi będzie stanowić poletko doświadczalne dla amerykańskiego giganta technologicznego, przynajmniej w początkowym okresie. Google zyska bezcenne dane, z punktu widzenia jego celów biznesowych - mówi Ziarek.

- Nie sposób oczywiście wykluczyć, że w dłuższej perspektywie Google wyjdzie z tą usługą poza granice USA i zaoferuje ją nie tylko wąskiej grupie testerów, ale szerokiej rzeszy użytkowników - dodaje.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters