Firma Google miała powiadomić swoich pracowników, że mogą zostać zwolnieni, jeżeli nie zdecydują się na zaszczepienie przeciwko COVID-19 - wynika z informacji, do których dotarł portal CNBC. Najpierw zostaną wysłani na urlop, potem mają pożegnać się z pracą.
W mailu przesłanym do pracowników zarząd domagał się od pracowników przesłania do 3 grudnia dokumentów potwierdzających status zaszczepienia. Osoby, które nie spełnią tego obowiązku zostaną skierowane na przymusowy, urlop - najpierw płatny na czas 30 dni, a później bezpłatny - na okres pół roku. Po tym czasie firma ma zwalniać niezaszczepionych pracowników.
Google. Pracownicy będą musieli się zaszczepić
Google zależy na powrocie pracowników do biura. Decyzja o ponownym rozpoczęciu pracy w tradycyjnej formie była jednak wielokrotnie opóźniana ze względu na sytuację pandemiczną na świecie. Teraz, aby zminimalizować ryzyko, firma oczekuje, że wszyscy przychodzący do biura będą zaszczepieni.
W rozmowie z BBC Google nie zdementował informacji podawanych przez amerykański portal.
- Nasze wymagania dotyczące szczepień są jednym ze sposobów, w jaki możemy zapewnić zarówno bezpieczeństwo naszym pracownikom, jak i i ciągłość naszej działalności biznesowej - przekazano.
Od 4 stycznia w USA obowiązują przepisy, według których wszyscy pracodawcy zatrudniający stu lub więcej pracowników, mają wymagać od pracowników dowodu zaszczepienia lub testu przeciwko COVID-19. Przepisy zostały jednak zaskarżone do sądu i przez to ich wejście w życie jest obecnie zawieszone.
Apple, Google, Microsoft, Twitter - praca zdalna po pandemii
Kolejne firmy z Doliny Krzemowej podejmują decyzje dotyczące sposobu wykonywania pracy po pandemii COVID-19.
Google oczekuje, że większość pracowników będzie pracować w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu. Firma zamierza także obniżyć wynagrodzenie dla pracowników z USA, którzy wciąż pracują zdalnie. Na podobny krok zdecydowała się firma Apple, co spotkało się z krytyką pracowników.
Inni technologiczni giganci widzą jednak w pracy zdalnej przyszłość. W maju Twitter ogłosił, że jego pracownicy będą mogli pracować w tej formie "już zawsze", zastrzegając jednak, że nie odnosi się to do wszystkich stanowisk w firmie. Facebook dał możliwość pracownikom aplikowania o możliwość pracy wyłącznie z domu także po pandemii. Praca zdalna będzie także stałą formą świadczenia obowiązków w Microsoftcie.
Źródło: CNBC, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock