"To będzie argument, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju". Wicepremier zabiera głos

Źródło:
PAP Biznes
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniej
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24
wideo 2/7
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24

Resort cyfryzacji chce, aby fundusz AI (sztucznej inteligencji) dysponował setkami milionów złotych, a sztuczną inteligencję można prawidłowo zagospodarować, tylko przy szczelnych regulacjach - stwierdził wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ministerstwo chce wspierać gaming, a rozwój sektora ma bardzo ważne miejsce w programie "Cyfrowe Państwo".

- W fundusz AI trzeba inwestować setki milionów złotych, bo inaczej przez następne lata będzie panowało przekonanie, że nie wykorzystaliśmy swojej pokoleniowej szansy, którą przespaliśmy chociażby przy rozwoju sieci 5G – powiedział w rozmowie z PAP Biznes wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Trudno dzisiaj sondować, czy to będzie 100, czy 300 milionów złotych. Myślę, że właściwą wartość zdeterminuje przyszłoroczny budżet. Walczę o setki milionów złotych dla tego funduszu, bo będzie to argument do tego, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju, tylko rozwijały się tutaj i stąd budowały swoją pozycję na globalnym rynku - dodał.

Gawkowski poinformował, że resort cyfryzacji pracuje nad pozyskaniem środków europejskich, które mogłyby wesprzeć fundusz AI.

- Wraz z Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych pracujemy nad tym, by fundusz AI został wsparty środkami europejskimi, ale uważamy, że to powinny być przede wszystkim polskie środki – powiedział.

Fundusz AI od przyszłego roku

Celem funduszu AI, który wedle zapowiedzi resortu wystartuje w 2025 roku, jest wsparcie start-upów, małych i dużych firm w projektach, które mogą wywindować krajowe przedsiębiorstwa na pozycję globalnych potentatów technologicznych.

Resort planuje również aktualizację krajowej strategii AI.

- Rozpoczęliśmy prace nad nową wersją strategii sztucznej inteligencji, która od 2020 roku nie była wystarczająco aktualizowana, a cztery lata w tym obszarze, to de facto lata świetlne, które trzeba nadrobić, żeby odpowiedzieć na pytania, jak Polska może skorzystać na rewolucji AI - powiedział wicepremier Gawkowski.

W ocenie ministra "przez ostatnie lata polska administracja nie przykładała się najmocniej do spraw związanych ze sztuczną inteligencją".

- Było to widać w sprawie przyjętego ostatnio unijnego AI Act, poprzedni rząd nie opublikował nawet stanowiska w tej sprawie. Sztuczna inteligencja aktualnie wpływa na prawie każdy sektor państwa. Stworzyliśmy specjalne ciała doradcze w ministerstwie, aby wypracować odpowiednią strategię – dodał.

Zdaniem wicepremiera Gawkowskiego sztuczną inteligencję można dobrze zagospodarować, ale tylko w przypadku, gdy będzie odpowiednio regulowana.

- W kwestii generowania treści przez AI musimy umieć sobie wyobrazić, jak ona będzie wchodziła w nasze codziennie życie, dlatego niezbędne są regulacje. Chodzi między innymi o to, żebyśmy mieli klarowne przepisy ustanawiające, kto ma jaki udział w wytworzeniu treści - powiedział.

Gawkowski poinformował również, że resort przeprowadzi kampanię informacyjną dotyczącą regulacji, które niesie za sobą AI Act, również pod kątem biznesu.

Prawa autorskie w sieci

Wicepremier zauważył także, że w XXI w. innowacje technologiczne są czynnikiem wpływającym zarówno na dobrobyt państwa, jak i obywateli, których wdrażając nowe technologie, trzeba zabezpieczyć. - Dlatego cieszę, że przyspieszyły prace nad wdrożeniem przepisów unijnych, które mówią o prawach autorskich na rynku cyfrowym - stwierdził.

- Resort od początku był za tym, żeby artyści otrzymywali tantiemy za swoje dzieła w internecie. Osobiście jestem zniesmaczony medialnymi zapowiedziami Spotify, wedle których ze względu na wspominane tantiemy podniesie on cenę swojego abonamentu. To w moim odczuciu niezrozumienie tego, kto dla kogo pracuje, patrząc na charakterystykę platform streamingowych. Gdyby nie twórcy, nie byłoby też zysków generowanych przez te platformy – dodał.

Na początku marca Spotify w oświadczeniu odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt daje prawo artystom do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania utworów w internecie. Platforma do streamowania muzyki wskazywała wówczas, że nie jest w stanie wchłonąć dodatkowych kosztów podwójnej płatności. W przypadku nałożenia dodatkowej płatności koszt musiałby zostać zrekompensowany kosztem wsparcia spółki dla lokalnych artystów, podwyżką cen dla polskich użytkowników lub innymi środkami.

Wicepremier widzi potencjał w branży gier wideo

Krzysztof Gawkowski stwierdził w rozmowie także, że "gaming jest sektorem, w którym możemy stać się liderem". - Patrząc na światowy sentyment wobec polskiego sektora gier wideo, jesteśmy dobrze oceniani. Żeby jednak tak się stało, trzeba wskazać, że potrzebuje on wsparcia m.in. poprzez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) czy PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Powinny one wspierać spółki, które mają szansę rozwijać sektor – powiedział Gawkowski i dodał, że resort jest już "po pierwszych spotkaniach z przedstawicielami rynku gamingowego. Jesteśmy po pierwszych konsultacjach społecznych, w których wysłuchaliśmy głosu branży".

Wicepremier uważa, że wsparcie powinny otrzymywać projekty, które mają realną szansę zwiększyć potencjał całego rynku.

- Jestem za wsparciem tego sektora od start-upu po polskich potentatów światowego rynku, ale tylko pod warunkiem, że projekt, który zostanie zgłoszony do takiej pomocy, ma szansę zwiększyć potencjał całego rynku – powiedział.

- Postawmy sprawę jasno. Liczba środków na gaming nie będzie nieograniczona. Wykluczam również dotowanie wyłącznie spółek, które ze względu na swoją pozycję rynkową mają większy potencjał odniesienia sukcesu. Wszyscy powinni mieć szansę sięgania po takie środki – wskazał.

Wicepremier dodał, że na wszystkich spotkaniach z sektorem informuje, iż wspierając branże gamingową państwo chce doceniać i umieć zabezpieczać pracowników tak, żeby branża nie rosła ich kosztem.

- W programie "Cyfrowe Państwo", który stworzyliśmy kilka miesięcy temu z wiceministrem (Dariuszem) Standerskim gaming ma naprawdę bardzo ważne miejsce - powiedział.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP Biznes

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP