Tech
Partner serwisu

"To będzie argument, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju". Wicepremier zabiera głos

Źródło:
PAP Biznes
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniej
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24
wideo 2/7
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24

Resort cyfryzacji chce, aby fundusz AI (sztucznej inteligencji) dysponował setkami milionów złotych, a sztuczną inteligencję można prawidłowo zagospodarować, tylko przy szczelnych regulacjach - stwierdził wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ministerstwo chce wspierać gaming, a rozwój sektora ma bardzo ważne miejsce w programie "Cyfrowe Państwo".

- W fundusz AI trzeba inwestować setki milionów złotych, bo inaczej przez następne lata będzie panowało przekonanie, że nie wykorzystaliśmy swojej pokoleniowej szansy, którą przespaliśmy chociażby przy rozwoju sieci 5G – powiedział w rozmowie z PAP Biznes wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Trudno dzisiaj sondować, czy to będzie 100, czy 300 milionów złotych. Myślę, że właściwą wartość zdeterminuje przyszłoroczny budżet. Walczę o setki milionów złotych dla tego funduszu, bo będzie to argument do tego, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju, tylko rozwijały się tutaj i stąd budowały swoją pozycję na globalnym rynku - dodał.

Gawkowski poinformował, że resort cyfryzacji pracuje nad pozyskaniem środków europejskich, które mogłyby wesprzeć fundusz AI.

- Wraz z Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych pracujemy nad tym, by fundusz AI został wsparty środkami europejskimi, ale uważamy, że to powinny być przede wszystkim polskie środki – powiedział.

Fundusz AI od przyszłego roku

Celem funduszu AI, który wedle zapowiedzi resortu wystartuje w 2025 roku, jest wsparcie start-upów, małych i dużych firm w projektach, które mogą wywindować krajowe przedsiębiorstwa na pozycję globalnych potentatów technologicznych.

Resort planuje również aktualizację krajowej strategii AI.

- Rozpoczęliśmy prace nad nową wersją strategii sztucznej inteligencji, która od 2020 roku nie była wystarczająco aktualizowana, a cztery lata w tym obszarze, to de facto lata świetlne, które trzeba nadrobić, żeby odpowiedzieć na pytania, jak Polska może skorzystać na rewolucji AI - powiedział wicepremier Gawkowski.

W ocenie ministra "przez ostatnie lata polska administracja nie przykładała się najmocniej do spraw związanych ze sztuczną inteligencją".

- Było to widać w sprawie przyjętego ostatnio unijnego AI Act, poprzedni rząd nie opublikował nawet stanowiska w tej sprawie. Sztuczna inteligencja aktualnie wpływa na prawie każdy sektor państwa. Stworzyliśmy specjalne ciała doradcze w ministerstwie, aby wypracować odpowiednią strategię – dodał.

Zdaniem wicepremiera Gawkowskiego sztuczną inteligencję można dobrze zagospodarować, ale tylko w przypadku, gdy będzie odpowiednio regulowana.

- W kwestii generowania treści przez AI musimy umieć sobie wyobrazić, jak ona będzie wchodziła w nasze codziennie życie, dlatego niezbędne są regulacje. Chodzi między innymi o to, żebyśmy mieli klarowne przepisy ustanawiające, kto ma jaki udział w wytworzeniu treści - powiedział.

Gawkowski poinformował również, że resort przeprowadzi kampanię informacyjną dotyczącą regulacji, które niesie za sobą AI Act, również pod kątem biznesu.

Prawa autorskie w sieci

Wicepremier zauważył także, że w XXI w. innowacje technologiczne są czynnikiem wpływającym zarówno na dobrobyt państwa, jak i obywateli, których wdrażając nowe technologie, trzeba zabezpieczyć. - Dlatego cieszę, że przyspieszyły prace nad wdrożeniem przepisów unijnych, które mówią o prawach autorskich na rynku cyfrowym - stwierdził.

- Resort od początku był za tym, żeby artyści otrzymywali tantiemy za swoje dzieła w internecie. Osobiście jestem zniesmaczony medialnymi zapowiedziami Spotify, wedle których ze względu na wspominane tantiemy podniesie on cenę swojego abonamentu. To w moim odczuciu niezrozumienie tego, kto dla kogo pracuje, patrząc na charakterystykę platform streamingowych. Gdyby nie twórcy, nie byłoby też zysków generowanych przez te platformy – dodał.

Na początku marca Spotify w oświadczeniu odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt daje prawo artystom do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania utworów w internecie. Platforma do streamowania muzyki wskazywała wówczas, że nie jest w stanie wchłonąć dodatkowych kosztów podwójnej płatności. W przypadku nałożenia dodatkowej płatności koszt musiałby zostać zrekompensowany kosztem wsparcia spółki dla lokalnych artystów, podwyżką cen dla polskich użytkowników lub innymi środkami.

Wicepremier widzi potencjał w branży gier wideo

Krzysztof Gawkowski stwierdził w rozmowie także, że "gaming jest sektorem, w którym możemy stać się liderem". - Patrząc na światowy sentyment wobec polskiego sektora gier wideo, jesteśmy dobrze oceniani. Żeby jednak tak się stało, trzeba wskazać, że potrzebuje on wsparcia m.in. poprzez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) czy PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Powinny one wspierać spółki, które mają szansę rozwijać sektor – powiedział Gawkowski i dodał, że resort jest już "po pierwszych spotkaniach z przedstawicielami rynku gamingowego. Jesteśmy po pierwszych konsultacjach społecznych, w których wysłuchaliśmy głosu branży".

Wicepremier uważa, że wsparcie powinny otrzymywać projekty, które mają realną szansę zwiększyć potencjał całego rynku.

- Jestem za wsparciem tego sektora od start-upu po polskich potentatów światowego rynku, ale tylko pod warunkiem, że projekt, który zostanie zgłoszony do takiej pomocy, ma szansę zwiększyć potencjał całego rynku – powiedział.

- Postawmy sprawę jasno. Liczba środków na gaming nie będzie nieograniczona. Wykluczam również dotowanie wyłącznie spółek, które ze względu na swoją pozycję rynkową mają większy potencjał odniesienia sukcesu. Wszyscy powinni mieć szansę sięgania po takie środki – wskazał.

Wicepremier dodał, że na wszystkich spotkaniach z sektorem informuje, iż wspierając branże gamingową państwo chce doceniać i umieć zabezpieczać pracowników tak, żeby branża nie rosła ich kosztem.

- W programie "Cyfrowe Państwo", który stworzyliśmy kilka miesięcy temu z wiceministrem (Dariuszem) Standerskim gaming ma naprawdę bardzo ważne miejsce - powiedział.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP Biznes

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej były prezes Orlenu, obecnie europoseł PiS Daniel Obajtek.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP