"To będzie argument, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju". Wicepremier zabiera głos

Źródło:
PAP Biznes
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniej
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24
wideo 2/7
Gawkowski: cyfryzacja wejdzie w życie każdego z nas bardziej i mocniejTVN24

Resort cyfryzacji chce, aby fundusz AI (sztucznej inteligencji) dysponował setkami milionów złotych, a sztuczną inteligencję można prawidłowo zagospodarować, tylko przy szczelnych regulacjach - stwierdził wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ministerstwo chce wspierać gaming, a rozwój sektora ma bardzo ważne miejsce w programie "Cyfrowe Państwo".

- W fundusz AI trzeba inwestować setki milionów złotych, bo inaczej przez następne lata będzie panowało przekonanie, że nie wykorzystaliśmy swojej pokoleniowej szansy, którą przespaliśmy chociażby przy rozwoju sieci 5G – powiedział w rozmowie z PAP Biznes wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

- Trudno dzisiaj sondować, czy to będzie 100, czy 300 milionów złotych. Myślę, że właściwą wartość zdeterminuje przyszłoroczny budżet. Walczę o setki milionów złotych dla tego funduszu, bo będzie to argument do tego, żeby polskie firmy nie uciekały z kraju, tylko rozwijały się tutaj i stąd budowały swoją pozycję na globalnym rynku - dodał.

Gawkowski poinformował, że resort cyfryzacji pracuje nad pozyskaniem środków europejskich, które mogłyby wesprzeć fundusz AI.

- Wraz z Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych pracujemy nad tym, by fundusz AI został wsparty środkami europejskimi, ale uważamy, że to powinny być przede wszystkim polskie środki – powiedział.

Fundusz AI od przyszłego roku

Celem funduszu AI, który wedle zapowiedzi resortu wystartuje w 2025 roku, jest wsparcie start-upów, małych i dużych firm w projektach, które mogą wywindować krajowe przedsiębiorstwa na pozycję globalnych potentatów technologicznych.

Resort planuje również aktualizację krajowej strategii AI.

- Rozpoczęliśmy prace nad nową wersją strategii sztucznej inteligencji, która od 2020 roku nie była wystarczająco aktualizowana, a cztery lata w tym obszarze, to de facto lata świetlne, które trzeba nadrobić, żeby odpowiedzieć na pytania, jak Polska może skorzystać na rewolucji AI - powiedział wicepremier Gawkowski.

W ocenie ministra "przez ostatnie lata polska administracja nie przykładała się najmocniej do spraw związanych ze sztuczną inteligencją".

- Było to widać w sprawie przyjętego ostatnio unijnego AI Act, poprzedni rząd nie opublikował nawet stanowiska w tej sprawie. Sztuczna inteligencja aktualnie wpływa na prawie każdy sektor państwa. Stworzyliśmy specjalne ciała doradcze w ministerstwie, aby wypracować odpowiednią strategię – dodał.

Zdaniem wicepremiera Gawkowskiego sztuczną inteligencję można dobrze zagospodarować, ale tylko w przypadku, gdy będzie odpowiednio regulowana.

- W kwestii generowania treści przez AI musimy umieć sobie wyobrazić, jak ona będzie wchodziła w nasze codziennie życie, dlatego niezbędne są regulacje. Chodzi między innymi o to, żebyśmy mieli klarowne przepisy ustanawiające, kto ma jaki udział w wytworzeniu treści - powiedział.

Gawkowski poinformował również, że resort przeprowadzi kampanię informacyjną dotyczącą regulacji, które niesie za sobą AI Act, również pod kątem biznesu.

Prawa autorskie w sieci

Wicepremier zauważył także, że w XXI w. innowacje technologiczne są czynnikiem wpływającym zarówno na dobrobyt państwa, jak i obywateli, których wdrażając nowe technologie, trzeba zabezpieczyć. - Dlatego cieszę, że przyspieszyły prace nad wdrożeniem przepisów unijnych, które mówią o prawach autorskich na rynku cyfrowym - stwierdził.

- Resort od początku był za tym, żeby artyści otrzymywali tantiemy za swoje dzieła w internecie. Osobiście jestem zniesmaczony medialnymi zapowiedziami Spotify, wedle których ze względu na wspominane tantiemy podniesie on cenę swojego abonamentu. To w moim odczuciu niezrozumienie tego, kto dla kogo pracuje, patrząc na charakterystykę platform streamingowych. Gdyby nie twórcy, nie byłoby też zysków generowanych przez te platformy – dodał.

Na początku marca Spotify w oświadczeniu odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt daje prawo artystom do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania utworów w internecie. Platforma do streamowania muzyki wskazywała wówczas, że nie jest w stanie wchłonąć dodatkowych kosztów podwójnej płatności. W przypadku nałożenia dodatkowej płatności koszt musiałby zostać zrekompensowany kosztem wsparcia spółki dla lokalnych artystów, podwyżką cen dla polskich użytkowników lub innymi środkami.

Wicepremier widzi potencjał w branży gier wideo

Krzysztof Gawkowski stwierdził w rozmowie także, że "gaming jest sektorem, w którym możemy stać się liderem". - Patrząc na światowy sentyment wobec polskiego sektora gier wideo, jesteśmy dobrze oceniani. Żeby jednak tak się stało, trzeba wskazać, że potrzebuje on wsparcia m.in. poprzez NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) czy PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Powinny one wspierać spółki, które mają szansę rozwijać sektor – powiedział Gawkowski i dodał, że resort jest już "po pierwszych spotkaniach z przedstawicielami rynku gamingowego. Jesteśmy po pierwszych konsultacjach społecznych, w których wysłuchaliśmy głosu branży".

Wicepremier uważa, że wsparcie powinny otrzymywać projekty, które mają realną szansę zwiększyć potencjał całego rynku.

- Jestem za wsparciem tego sektora od start-upu po polskich potentatów światowego rynku, ale tylko pod warunkiem, że projekt, który zostanie zgłoszony do takiej pomocy, ma szansę zwiększyć potencjał całego rynku – powiedział.

- Postawmy sprawę jasno. Liczba środków na gaming nie będzie nieograniczona. Wykluczam również dotowanie wyłącznie spółek, które ze względu na swoją pozycję rynkową mają większy potencjał odniesienia sukcesu. Wszyscy powinni mieć szansę sięgania po takie środki – wskazał.

Wicepremier dodał, że na wszystkich spotkaniach z sektorem informuje, iż wspierając branże gamingową państwo chce doceniać i umieć zabezpieczać pracowników tak, żeby branża nie rosła ich kosztem.

- W programie "Cyfrowe Państwo", który stworzyliśmy kilka miesięcy temu z wiceministrem (Dariuszem) Standerskim gaming ma naprawdę bardzo ważne miejsce - powiedział.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP Biznes

Pozostałe wiadomości

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Bruksela sprawdza prawne możliwości, które pozwoliłyby europejskim firmom zerwać długoterminowe kontrakty na rosyjski gaz bez płacenia ogromnych kar umownych - podał "Financial Times".

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Europa chce zerwać z gazem z Rosji. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl