Telewizor jak papier, 5G, inteligentna biżuteria. Trendy technologiczne na CES 2017

Nowe technologie w Las Vegas
Nowe technologie w Las Vegas
Nowe technologie w Las Vegas

W Las Vegas trwają jubileuszowe, 50. targi Consumer Electronics Show 2017. Przedstawiamy osiem trendów, które zdominowały tegoroczne święto gadżeciarzy i mają szansę zrewolucjonizować świat technologii.

1. Ultrapłaskie telewizory

Jak pisze CNN Tech, produktem, który wzbudził największe zainteresowanie, wcale nie były wyposażone w sztuczną inteligencję roboty czy latające drony, ale dobrze znane nam telewizory. Nie przypominają one jednak tych, które mamy w domach, ani nawet tych najnowszych, które prezentowane są na witrynach sklepowych. LG wypuściło nową serię wyposażonych w ekrany OLED telewizorów "W". Symbol pochodzi od słowa "wallpaper", co z angielskiego oznacza tapetę. Ich ekrany są bowiem tak cienkie, że przypominają płachtę papieru powieszoną na ścianie. Telewizory "W" dostępne są w dwóch rozmiarach 65 i 77 cali.

2. Inteligentna biżuteria

Na tegorocznym CES zostanie zaprezentowana inteligentna biżuteria nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Do tej pory takie pierścionki wykorzystywano głównie do celów bezpieczeństwa (jako sposób na szybkie wezwanie pomocy czy podniesienie alarmu), bądź też jako odbiornik powiadomień płynących z naszych telefonów. Zastosowanie inteligentnej biżuterii wydaje się być jednak znacznie szersze. Przykładowo, start-up Motiv proponuje mały 8-milimetrowy tytanowy krążek, który mierzy parametry organizmu, takie jak praca serca, długość snu, ilość spalonych kalorii. Mierzy także czas aktywności, czy liczbę kroków. Dane można przesłać z pierścionka prosto na swojego smartfona - niestety na razie obsługuje go tylko system iOS.

3. Inteligentne wyposażenie domu

Inteligentne łóżka mają pomóc w kontroli snu, działając przy tym wręcz odmładzająco. Na przykład, amerykańska firma o nazwie Sleep Number prezentuje w Las Vegas swój produkt, który wykorzystuje odpowiednie algorytm, by "intuicyjnie wyczuwać potrzeby i dostosowywać się całą noc" do potrzeb właściciela. Wszystko po to, by sen był bardziej komfortowy. Łóżko potrafi m.in. delikatnie unieść stronę śpiącego obok partnera, który np. ma problemy z chrapaniem. Sztuczna inteligencja pomaga w rozwijaniu kolejnych produktów. Jednym z przykładów jest chociażby lodówka, która sama dostosowuje temperaturę wewnątrz dla zachowania optymalnej wilgotności jedzenia. Kolejnym produktem zaprezentowanym na CES są także inteligentne lustra. Mają dostęp do WiFi, a na błyszczącej, lustrzanej powierzchni wyświetla się godzina, informacje pogodowe, najnowsze powiadomienia z telefonu, jak również aktualności. Myjąc zęby przed lustrem będzie można zatem przyswoić sobie kilka przydatnych informacji przed wyjściem z domu.

To nie wszystko, jeśli chodzi o pokazywane w Vegas smartsprzęty - inteligentna szczoteczka do zębów zbada stan jamy ustnej przy regularnym myciu, a inteligentna szczotka do włosów "przyjrzy się" kondycji czupryny.

4. Technologia 5G

5G, czyli następna generacja mobilnej sieci przesyłu danych umożliwi użytkownikom m.in. pobieranie filmów w pełnej rozdzielczości HD w mniej niż 5 sekund, 100 razy szybciej niż w przypadku internetu 4G i 25 tys. razy szybciej niż przy 3G. Nawet jeśli 4G jeszcze w wielu krajach dopiero raczkuje, to wydaje się, że 5G jest już za rogiem. Amerykański rząd ogłosił w zeszłym roku, że zainwestuje ponad 600 mln dolarów we wsparcie badań na rzecz 5G.

Chińczycy natomiast do 2020 roku planują rozpocząć komercyjne korzystanie z tej technologii.

5Gjest też gorącym tematem na CES.

"5G spowoduje eksplozję nowych usług - chodzi m.in. usługi szerokopasmowe, inteligentne samochody, infrastrukturę inteligentnych miast oraz AR/VR (Augmented Reality/Virtual Reality)"- napisało w oświadczeniu stowarzyszenie Consumer Technology Association. Podczas jednej z sesji na targach wystąpią przedstawiciele firm, które działają na rzecz rozwoju 5G. Są wśród nich m.in.: Ericsson, 20th Century Fox Film Corp., SK Telecom czy BMW Group.

5. Sztuczna inteligencja

Roboty, w których wykorzystuje się sztuczną inteligencję mają coraz więcej wcieleń. Oprócz wspomnianych już wcześniej inteligentnych sprzętów domowych, na CES spotkać można m.in. elektronicznego nurka, który jest w stanie eksplorować głębiny zbiorników wodnych - o różnym zasoleniu i stanie czystości.

Dodatkowo, nie brakuje także humanoidów, które są coraz bardziej niezawodne. Lepiej radzą sobie z rozmową, rozpoznają przeszkody i żywe obiekty na swojej ścieżce.

6. Kontrola głosem

Możliwy wzrost znaczenia technologii kontrolowanej głosem zauważa Shawn DuBravac, główny ekonomista stowarzyszenia Consumer Technology Association. Jego zdaniem do tej pory sprzedano ok. 5 mln aktywowanych głosem elektronicznych asystentów, a ta liczba ma szansę się podwoić w 2017 roku. - Następnym interfejsem komputera jest głos - powiedział DuBravac na spotkaniu z dziennikarzami. - Zrobiliśmy większy postęp w rozpoznawaniu głosu w ostatnich 30 miesiącach, niż w ciągu ostatnich 30 lat - dodał.

7. Drony

Co prawda, drony nie są niczym nowym i spektakularnym, jednak wystawcy CES 2017 prześcigają się w udogodnieniach oraz nowych formach zaawansowania. Pokaźną grupę stanowią producenci dronów wykorzystywanych w branży filmowej. Nie brakuje także wizjonerów, którzy w przyszłości drona widzą jako środek komunikacji.

8. Flirt telefonu z samochodem

Okazuje się, że samochody prezentować można nie tylko na targach motoryzacyjnych. Przyszły czasy, kiedy przedstawia się je także na show poświęconym elektronice. Komentatorzy oczekują wielkiej rywalizacji między Alphabetem (właściciel Google) a Uberem. Zainteresowani spodziewają się, że firmy ujawnią swoje kolejne rozwiązania, które przybliżą nas do bezpiecznej jazdy autonomicznej. Także BlackBerry przesuwa część swoich aktywności w stronę nowoczesnej motoryzacji. Firma produkująca do tej pory telefony komórkowe przeznaczyła na badania w tej dziedzinie już 75 mln dol. Wśród wystawców jest także chiński start-up Faraday Future. Wczoraj firma zaprezentowała swoje pierwsze elektryczne auto, które ma zagrozić Tesli. Można je zaparkować za pomocą smartfona.

Zobacz: Nowe technologie w Las Vegas (Film z 5.01.2016)

Autor: ag / Źródło: CNN tech, BBC, tvn24bis.pl, techradar.com, telegraph.co.uk, cnbc.com

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl