Syria

Syria

Do 100 wzrosła liczba zabitych we wtorek w prawdopodobnym ataku chemicznym na północnym zachodzie Syrii - poinformowała Unia Syryjskich Organizacji Wsparcia Medycznego (UOSSM). Syryjska armia zaprzeczyła, że stosowała broń chemiczną.

UE nie chce, by prezydent Syrii Baszar el-Asad pozostał u władzy w okresie transformacji po zakończeniu konfliktu zbrojnego w tym kraju. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw unijnych podkreślili, że nie może być mowy o pokoju, dopóki trwa obecny reżim.

Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w wywiadzie dla telewizji NTV, że rozpoczęta w ubiegłym roku turecka operacja wojskowa w Syrii - znana jako "Tarcza Eufratu" - została zakończona. Nie wykluczył jednocześnie kolejnych operacji Turcji w tym kraju.

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura zaapelował w sobotę do władz Rosji, Turcji i Iranu, by ratowały załamujący się rozejm w Syrii, co pomogłoby też kontynuować rozmowy pokojowe. W Genewie trwa kolejna tura tych rozmów pod egidą ONZ.

Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow oświadczył w sobotę, że optymizm ministra obrony Francji Jean-Yves Le Driana, który mówił o rychłym rozpoczęciu operacji przeciwko dżihadystom w syryjskim mieście Ar-Rakka, jest nieuzasadniony.

W Syrii zginęło kolejnych dziewięciu obywateli Rosji, z których co najmniej sześciu walczyło tam w prywatnej firmie wojskowej zwanej "grupą Wagnera". Niemal wszyscy przeszli wcześniej przez walki w Donbasie i służbę kontraktową w Czeczenii - podał portal RBK.

Kurdyjskie oddziały w Syrii planują zwiększyć swoje siły do 100 tysięcy bojowników - poinformował ich rzecznik Redur Kselil. Kurdowie oznajmili także, że na ich terytorium w Syrii nową bazę wojskową mają stworzyć Rosjanie. Moskwa zaprzeczyła jednak tym deklaracjom.

W niejasnych okolicznościach izraelski samolot bezzałogowy rozbił się w niedzielę w Syrii - poinformowała izraelska armia. Radykalne libańskie ugrupowanie Hezbollah twierdzi, że dron został zestrzelony.