"Saudyjczycy chcą tanią ropą zaszkodzić Rosji i Iranowi"

Rynki

shutterstock.comCena ropy jest obecnie na najniższym poziomie od maja 2010 r.

Geopolityczna rywalizacja Arabii Saudyjskiej z Iranem i Rosją o polityczne wpływy na Bliskim Wschodzie jest przyczyną spadku cen ropy na rynkach światowych - ocenia Michael Stephens, analityk think tanku RUSI (Royal United Services Institute).

Cena ropy jest obecnie na najniższym poziomie od maja 2010 r. Na ostatnim posiedzeniu OPEC 26 listopada Saudyjczycy stanowczo sprzeciwili się zmniejszeniu podaży z obecnego poziomu ok. 26 mln baryłek dziennie.

Wyraźny sygnał

"Arabia Saudyjska wyraźnie próbuje upchać na rynku tyle baryłek swojej ropy, ile się da i ile wytrzyma jej gospodarka. Wysyła sygnał pod adresem Iranu i Rosji, dwóch krajów, którym chce zaszkodzić" – cytuje Stephensa portal RUSI.

Według niego Saudyjczycy wykorzystują ropę, jako instrument w politycznej walce o odzyskanie wpływów w regionie:

"Saudyjczycy przekonani są, że ich wpływy słabną, w miarę jak Iran angażuje się w rozmowy z Zachodem ws. programu nuklearnego, ma coraz więcej do powiedzenia w płd. Iraku poprzez irackich polityków i kontrolę szyickich ugrupowań paramilitarnych i, w miarę jak prezydent Syrii Baszar al-Assad radzi sobie lepiej ze zbrojną koalicją rodzimych przeciwników i islamistów" - tłumaczy.

Rijad się odgrywa?

"Rijad czuje, że traci wpływy w regionie i usiłuje się odegrać na Rosji i Iranie – dwóch krajach, których gospodarki są mocno uzależnione od eksportu ropy i gazu. Dlatego to właśnie gospodarki irańska i rosyjska są najmocniej uderzone przez wysoką podaż saudyjskiej ropy" - zaznaczył.

Rosja i Syria są zaangażowane po stronie Baszara al-Asada w konflikcie syryjskim. Rosja ma bazę morską w Syrii, a Iran wspiera libański Hezbollah. Iran i Irak to jedyne kraje muzułmańskie rządzone przez szyitów. Odłamem szyitów są rządzący w Syrii alawici. Hezbollah także jest ugrupowaniem szyickim. W Arabii Saudyjskiej rządzą sunnici wyznający ortodoksyjną doktrynę wahabizmu. Sunnitami są także dżihadyści Islamskiego Państwa, według niektórych doniesień finansowani przez Arabię Saudyjską.

Ceny ropy spadająTVN24 BiS

Autor: ToL/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: