Na akcje telekomunikacyjnego operatora tłumy chętnych

[object Object]
Dlaczego polscy operatorzy nie chcą znieść roamingu?TVN24 BiS
wideo 2/3

Popyt na akcje firmy telekomunikacyjnej Play przewyższył oczekiwania operatora. Inwestorzy, którzy byli chętni na papiery wartościowe spółki w pierwszej ofercie publicznej, finalnie dostaną tylko 1/3 akcji, na które się zapisali.

Do rozdysponowania wśród inwestorów było 121 mln akcji Play. Papiery miały być rozdzielone pośród trzy grup inwestorów: indywidualnych, instytucjonalnych i uprawnionych do zakupu pracowników.

Oferta publiczna

Tymczasem już tylko inwestorzy indywidualni i pracownicy Play zapisali się na ponad 18 mln papierów. Średnia stopa redukcji wśród nich wyniosła 63,2 proc. Co oznacza, że jeśli ktoś chętny był na 1000 akcji, może ostatecznie kupić 368.

Finalnie do osób prywatnych trafi ponad 5,8 mln akcji operatora. W ręce drugiej grupy, czyli inwestorów instytucjonalnych, powędruje 115,4 mln akcji operatora.Tutaj stopa redukcji była jeszcze wyższa i wyniosła aż 81,6 proc.

Pracownicy Play, których nie dotknęła redukcja zapisów, dostaną łącznie 157,4 mln akcji.

O redukcji zapisów na aukcję poinformował rzecznik operatora Marcin Gruszka na swoim profilu na Twitterze.

Ostateczną cenę sprzedaży ustalono na 36 zł.

Play na giełdzie

Oferta Play to największa pierwsza oferta publiczna na polskiej giełdzie, nie wliczając ofert prywatyzacyjnych, a także jedna z pięciu największych ofert pierwotnych na polskim rynku w ogóle. Jest to także największa pierwsza oferta publiczna firmy telekomunikacyjnej w Europie od czerwca 2015 roku.

Debiut Play na warszawskiej giełdzie planowany jest na 27 lipca.

Play jest drugim co do wielkości operatorem telefonii komórkowej w Polsce - na koniec marca 2017 r. posiadał ponad 14,3 mln klientów. Jej sieć sprzedaży na koniec marca tego roku składała się z ponad 850 placówek w 420 miastach. Z kolei udział rynkowy spółki mierzony liczbą klientów wynosił 27,6 proc.

W 2016 roku przychody Play wzrosły o 13 proc. do 6,12 mld zł.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości