Niewielkie spadki na Wall Street. Rynek wciąż mieli komunikat Fed

Rynki


Czwartek na nowojorskich giełdach przyniósł drobne spadki w porównaniu do poprzedniej sesji. Na amerykańskim ryku akcji opadł nieco optymizm wywołany przez środowy komunikat Fed, w którym bank centralny zasygnalizował zbliżanie się podwyżki stóp procentowych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 117,16 pkt. (0,65 proc.), do 17.959,03 pkt. S&P 500 stracił 10,23 pkt. (0,49 proc.) i wyniósł 2.089,27 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 9,55 pkt. (0,19 proc.) i wyniósł 4.992,38 pkt.

Rynek analizuje

Po środowych wyraźnych wzrostach na Wall Street, gdzie indeks S&P 500 zyskał 1,2 proc. i zakończył sesję tylko 1 proc. poniżej swoich historycznych rekordów z lutego, rynek akcji w USA, który zareagował wzrostami na komunikat po marcowym posiedzeniu Fed, analizuje obecnie jego skutki. Bank centralny USA zasugerował, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych może mieć miejsce później niż to do tej pory zakładano. W pierwszej reakcji na komunikat Fed mocno osłabił się również dolar. Indeks dolara stracił w środę 1,8 proc., co było jego najsłabszym dniem od 2009 roku. W czwartek dolar odrobił jednak sporą część tych strat. Federalny Komitet Otwartego Rynku „spodziewa się, że podwyższenie stóp procentowych będzie wskazane, gdy widoczna stanie się dalsza poprawa na rynku pracy oraz będzie w dużym stopniu przekonany, że inflacja powróci do 2-proc. poziomu celu w średnim terminie” – napisano w środowym komunikacie Fed.

Obniżona prognoza

Fed w środę obniżył swoją prognozę dotyczącą amerykańskiego PKB oraz inflacji, jednocześnie amerykański bank centralny obniżył również poziom długoterminowej stopy bezrobocia. Fed obniżył również swoją prognozę wysokości stóp procentowych. Amerykański bank centralny zakłada, że stopa funduszy federalnych wyniesie 0,625 proc. na koniec tego roku. Wcześniejsza prognoza Fed z grudnia zakładała, że znajdzie się ona na poziomie 1,125 proc. na koniec 2015 r. Na koniec 2016 roku ma ona sięgnąć 1,875 proc., tutaj Fed zakładał wcześniej 2,5 proc. W ocenie banku Morgan Stanley zmiany w prognozach Fed sugerują, że bank centralny w tym roku w ogóle nie podniesie stóp procentowych.

Autor: tol / Źródło: PAP