Złoty w odwrocie. Były członek RPP wskazuje trzy przyczyny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Hamowanie polskiej gospodarki a sytuacja na rynku walutowym
Hamowanie polskiej gospodarki a sytuacja na rynku walutowymTVN24
wideo 2/5
Hamowanie polskiej gospodarki a sytuacja na rynku walutowymTVN24

Złoty w piątek osłabia się w stosunku do głównych walut. Więcej musimy płacić za franka, euro i dolara. - Działa tu wiele czynników - wyjaśniał w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Wskazał na hamowanie polskiej gospodarki, popyt na waluty oraz politykę monetarną Stanów Zjednoczonych.

Około godziny 15:30 za jedno euro trzeba było płacić ok. 4,74 zł, za dolara - 4,72 zł, a za franka szwajcarskiego - 4,93 zł.

EUR/PLN
USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Na pytanie dlaczego złoty traci, prof. Noga odpowiedział, że "działa tu wiele czynników".

- Hamowanie polskiej gospodarki jest wyjątkowo silne, najwyższe w Unii Europejskiej - 2,3 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. Wszystko wskazuje, że następny kwartał też będzie ujemny w stosunku do drugiego kwartału. Polska znajduje się w fazie technicznej recesji - zaznaczył.

- Po drugie Polacy wiedzą, że nad Bałtykiem nie jest taniej niż we Włoszech czy Chorwacji i zgłaszają popyt na waluty. Po trzecie Stany Zjednoczone prowadzą niezwykle konsekwentnie politykę monetarną. U nich inflacja w lipcu spadła do czerwca o 0,6 punktu procentowego i jest na poziomie 8,5 proc.. To bardzo mocno wpłynęło na dolara amerykańskiego. Następne posiedzenie FED odbędzie się 21 września i wszyscy mówią, że FED będzie chciał jeszcze raz ostro podwyższyć stopy procentowe. Widziałem prognozy cieszące się poparciem 40 procent analityków rynkowych, że mogą one wzrosnąć nawet o 75 punktów bazowych, a więc do 3,25. Te czynniki zadecydowały, że kapitały płyną więc do bezpiecznej przystani - wyjaśniał prof. Noga.

"Wróciła ujemna korelacja złotego z dolarem"

Zmiana lipcowych oczekiwań rynku dotyczących możliwego łagodniejszego cyklu podwyżek stóp, głównie w USA, powoduje wzrost presji na waluty rynków rozwijających się oraz globalny wzrost rentowności długu - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem eksperta tendencje te mogą być kontynuowane nawet do wrześniowych posiedzeń banków centralnych.

- Na EUR/PLN pokonany został poziom 4,70, co otwiera drogę do kontynuacji przynajmniej krótkoterminowego osłabienia złotego. Jeśli jednak spojrzymy na waluty naszego regionu czy nawet globalnie na waluty z EM (emerging markets, czyli rynków rozwijających się - red.), to trendy są na nich podobne. Można zatem powiedzieć, że mamy do czynienia ze zjawiskiem globalnym. Trudno jednak znaleźć jakiś jeden czynnik, który zmienił trend na rynku walut EM. Wydaje się, że u podstaw tych trendów stoi rewizja poglądów rynku na temat tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez główne banki centralne - powiedział PAP Biznes Budzicki.

Jak wskazał ekonomista, od połowy lipca rynek grał pod możliwe złagodzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne. - Te oczekiwania napędzały apetyt na ryzyko, a w takim otoczeniu zyskiwały na wartości waluty z EM. Wydaje się jednak, że trend ten już się wyczerpał, a rynki przereagowały. Jak się okazuje Fed nie jest aż tak "gołębi" jak to rynek zaczął wyceniać, a dane makro w wielu przypadkach, głównie w USA, zaskoczyły lepszymi od oczekiwań odczytami - powiedział.

Zdaniem stratega PKO BP, to spowodowało rewizję wcześniejszych oczekiwań rynku na temat skali podwyżek stóp, a to doprowadziło do umocnienia USD i wzrostu rentowności między innymi obligacji amerykańskich. - W takim otoczeniu wróciła ujemna korelacja złotego z dolarem, a to jest przyczyną obecnego trendu PLN - dodał.

W perspektywie najbliższego tygodnia ekonomista nie oczekuje zmiany rynkowych nastrojów i towarzyszących im trendów.

Piątkowe dane

W piątek GUS opublikował zestaw odczytów z krajowej gospodarki za lipiec, w tym dane o produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB Polski w II kw. wzrósł o 5,3 proc. rdr (wobec oczekiwań na poziomie +6,0 proc.). W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc.

Autorka/Autor:kris, jr/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP