Przegląd prasy. Czas na zmianę pracy. Ale nie musisz odchodzić z firmy

Rynki

ShutterstockJedni zmieniają firmy, inni działy i stanowiska

Wielu łowców głów doradza zmianę pracy co 3-5 lat, by zdobyć tak cenioną różnorodność doświadczeń. Jednak czasem łatwiej o to bez zmiany pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Średni staż pracy polskiego pracownika to niespełna cztery lata. Tak przynajmniej można szacować na podstawie wyników Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Radstad, według których w III kwartale 26 proc. Polaków zmieniło pracodawcę.

Biorąc pod uwagę średnią z trzech kwartałów, ten odsetek sięga 27 proc., co oznacza, że przeciętny pracownik mieści się w widełkach określonych w regule powtarzanej przez wielu rekruterów.

Według tej reguły, trzy do pięciu lat to optymalny czas pracy w jednej firmie, a dłuższy staż nie najlepiej wygląda w CV.

Eksperci zwracają uwagę, że dwa lata wystarczy, by zdobyć ok. 80 proc. wiedzy potrzebnej na danym stanowisku, więc po trzech latach warto zacząć szukać możliwości nauczenia się czegoś nowego. Zaznaczają jednak, że nie chodzi wyłącznie o naukę w nowej firmie. Niekiedy większą zmianą może być nowa funkcja w tej samej organizacji.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock