Repertorium – co to jest? Co oznaczają sygnatury akt sądowych?

Źródło:
Encyklopedia PWN, tvn24.pl
Komisja Europejska nie dała się nabrać na "zmiany" w polskim sądownictwie
Komisja Europejska nie dała się nabrać na "zmiany" w polskim sądownictwieTVN24
wideo 2/3
Komisja Europejska nie dała się nabrać na "zmiany" w polskim sądownictwieTVN24

Repertorium to specjalny wykaz, w którym rejestrowane są wszystkie prowadzone przez dany podmiot sprawy. Do prowadzenia takich wykazów zobowiązane są wszystkie sądy, ale też między innymi notariusze i komornicy. Czym dokładnie jest repertorium i jak wygląda? W jaki sposób czytać sygnatury spraw umieszczanych w repertoriach?

● Repertorium to rodzaj katalogu ułatwiającego znalezienie określonych informacji.  ● Do prowadzenia repertoriów zobowiązane są m.in. sądy, prokuratury, notariusze, komornicy oraz tłumacze przysięgli. ● Wpisy w repertorium najczęściej zawierają wykaz prowadzonych spraw oznaczanych sygnaturami. ● Repertorium sądowe prowadzone jest w formie elektronicznej lub papierowej.

Repertorium to według definicji "spis rzeczy ułatwiający znalezienie potrzebnej informacji w jakimś zbiorze". Najczęściej spotykanym rodzajem repertorium jest repertorium sądowe - czyli rodzaj katalogu, w którym zapisuje się (ewidencjonuje) dane dotyczące rozpatrywanych spraw.

Repertorium

W praktyce repertorium jest rodzajem księgi stanowiącej wykaz określonych akt lub spraw. Oprócz wersji fizycznych - papierowych, coraz częściej standardem staje się prowadzenie repertoriów w wersji elektronicznej.

Obowiązek jego prowadzenia oraz rodzaj danych, które musi zawierać, nakładany jest na mocy obowiązujących przepisów. Do prowadzenia repertorium zobowiązane są m.in.:

● sądy, ● prokuratury,  ● tłumacze przysięgli, ● notariusze, ● komornicy.

Repertorium sądowe

Do prowadzenia repertoriów zobowiązane są wszystkie sądy: zarówno powszechne, jak też administracyjne, wojskowe czy Sąd Najwyższy. Stanowią one księgi, w których rejestruje się wszystkie wpływające do danego sądu sprawy.

Zarejestrowanie sprawy w sądzie następuje z chwilą zamieszczenia dotyczącego jej wpisu we właściwym repertorium. Wpis ten zwykle zawiera sygnaturę sprawy, po której sprawę tę można później odszukać.

Sygnatura akt sprawy

Sygnatura sprawy to specjalne, urzędowe oznaczenie, unikalne dla każdej sprawy. Dzięki posługiwaniu się sygnaturami sądy oraz inne urzędy państwowe łatwiej i szybciej rozpoznają i znajdują właściwe akta.

Sygnatura akt wskazywana jest zawsze w pismach wysyłanych przez sąd, a także m.in. w protokołach i orzeczeniach sporządzanych w toku postępowania sądowego. Wskazanie sygnatury właściwej sprawy jest także konieczne przy prowadzeniu korespondencji z sądem, np. wysyłając odpowiedź na pismo sądowe.

Warto pamiętać, że jeśli rozpoznawanych jest kilka spraw łącznie, wówczas akta prowadzi się pod jedną sygnaturą. Jeżeli założone były wcześniej osobne akta, łączy się je i prowadzi pod sygnaturą akt sądowych założonych najwcześniej. Jeśli dojdzie zaś do rozłączenia spraw – zakłada się osobne akta sprawy wyłączonej.

Sygnatura sprawy - co oznacza?

Nadawane urzędowo sygnatury są oznaczeniami zawierającymi szereg informacji na temat danej sprawy. Z tego powodu ich budowa jest ściśle określona przepisami. Sygnatura akt sądowych składa się z:

● cyfry rzymskiej – oznaczającej wydział sądu zajmującego się sprawą, ● cyfry arabskiej – oznacza sekcję (jeżeli wydział dzieli się na sekcje), ● oznaczenia repertorium zawierającego sprawę, ● numeru porządkowego, pod którym sprawa została zarejestrowana, ● dwóch ostatnich cyfr roku, w którym akta zostały założone.

Prezes sądu może ponadto zarządzić dodatkowe oznaczenie w sygnaturze akt sprawy. Umieszczane jest ono wówczas na samym końcu, po oznaczeniu dotyczycącym roku założenia akt.

Oznaczenia repertoriów są różne w zależności od rodzaju sądu i typu sprawy. Przykładowo w sprawach cywilnych oznaczenia te najczęściej zaczynają się od litery C lub N, w sprawach gospodarczych: od litery G, zaś w sprawach karnych: od litery K. Przykłady oznaczeń repertorium w sygnaturze akt sprawy to m.in.:

● C – dla spraw cywilnych rozpoznawanych w procesie i wszczętych na skutek pozwu, ● Nc – dla spraw cywilnych rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, ● Ns – dla spraw cywilnych rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym, ● Ns-Rej. KRS - dla spraw dotyczących wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, ● Kw - dla spraw dotyczących rejestracji ksiąg wieczystych, ● Nkd – dla spraw nieletnich, w których zachodzi podejrzenie popełnienia czynu karalnego lub demoralizacji, ● WSNc – dla skarg nadzwyczajnych, ● GNs – dla spraw gospodarczych rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym, ● W - dla spraw o wykroczenia, ● K – dla spraw karnych i karnych skarbowych.

Jak czytać sygnaturę akt sprawy? Przykładowo, jeżeli sygnatura sprawy to IX 2 GNs 123/22:

● IX - numer wydziału sądu zajmującego się daną sprawą, ● 2 - numer sekcji wydziału, ● GNs - oznaczenie repertorium spraw gospodarczych rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym, ● 123 - numer sprawy zarejestrowanej w danym repertorium w danym roku, ● 22 - sprawę zarejestrowano w 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Księga wieczysta – czym jest? Jakie dane zawiera i jak ją sprawdzić?

Repertorium notarialne

Do prowadzenia repertorium zobowiązani są również notariusze - w ich przypadku mówi się o repertoriach notarialnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości notariusz prowadzi repertorium A i repertorium P oraz inne księgi notarialne np. księgę depozytową i dziennik przesyłanych dokumentów.

Do repertorium A wpisuje się wszystkie czynności notarialne z wyjątkiem protestów. Do repertorium P wpisuje się natomiast tylko protesty weksli i czeków, czyli dokumentów notarialnych stwierdzających niezapłacenie weksla lub czeku. Wszystkie wpisy w repertoriach dokonywane są chronologicznie.

Repertorium tłumaczy przysięgłych

Do prowadzenia repertorium zobowiązani są także tłumacze przysięgli. Zgodnie z ustawą o zawodzie tłumacza przysięgłego, tłumacz prowadzi repertorium, w którym odnotowuje:

● sporządzenie i poświadczenie tłumaczenia z języka obcego na język polski, z języka polskiego na obcy oraz sprawdzenie i poświadczenie tłumaczenia w tym zakresie, którego dokonała inna osoba, ● sporządzenie poświadczonych odpisów pism w języku obcym oraz ich sprawdzenia i poświadczenia w sytuacji, gdy sporządziły je inne osoby, ● dokonanie tłumaczenia ustnego.

ZOBACZ TEŻ: Wypis z rejestru gruntów – co to za dokument i do czego służy? Czy można złożyć wniosek online?

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: Encyklopedia PWN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lubuska policja

Pozostałe wiadomości

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP