Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie trzech kategorii operacji wykonywanych dronami oraz możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych ograniczających lub wykluczających takie loty.
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy ma na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów, które dotyczą bezzałogowych statków powietrznych (BSP), czyli dronów oraz ich systemów - wyjaśniono w opublikowanym we wtorek komunikacie. Projekt zakłada zastąpienie dotychczasowego podziału na operacje BSP o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na operacje komercyjne, trzema nowymi kategoriami operacji: "otwarta", "szczególna" i "certyfikowana". Jak przekazano, wprowadzany w projekcie podział wynika z przepisów Unii Europejskiej i został dokonany w oparciu o analizę ryzyka wykonywanych operacji lotniczych.
Co oznaczają nowe kategorie operacji dla dronów
Kategoria otwarta przeznaczona będzie dla operacji wykonywanych w warunkach widzialności wzrokowej (VLOS), o najniższym ryzyku. Loty w kategorii otwartej będą musiały spełniać wytyczne określające m.in. dopuszczalne masy startowe BSP, ich wyposażenie, prędkość lotu lub odległość od pojedynczych osób i zgromadzeń. Loty w kategorii szczególnej zostaną ściśle określone i będą mogły być wykonywane na podstawie zezwolenia wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Z kolei loty w kategorii certyfikowanej możliwe będą pod warunkiem posiadania certyfikowanego systemu BSP, który uzyskał wpis do rejestru cywilnych statków powietrznych. W przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury, a opublikowanym w lutym br. projekcie poinformowano, że od 31 grudnia 2020 r. krajowe przepisy i procedury państw członkowskich UE dotyczące cywilnych użytkowników BSP zostały zastąpione przepisami UE, z uwzględnieniem przepisów przejściowych. W związku z tym niezbędne stało się dostosowanie ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze do rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
PAŻP zajmie się wyznaczeniem stref
W komunikacie przekazano też, że nowym rozwiązaniem będzie możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych ograniczających lub wykluczających wykonywanie operacji z użyciem BSP. "Chodzi o wyeliminowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa, prywatności czy środowiska naturalnego, które wynikają z wykonywania operacji BSP" - napisano. Dodano, że wyznaczanie stref geograficznych zostanie powierzone Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: lzf/Shutterstock