Na początku marca rozpoczyna się rekrutacja do polskich przedszkoli. Każdy rodzic może wybrać trzy placówki. W postępowaniu rekrutacyjnym duże znaczenie ma kolejność, w jakiej umieszcza się przedszkola we wniosku. Jeśli bowiem dziecko nie dostanie się do pierwszej placówki, system zakwalifikuje je do kolejnej znajdującej się na liście.
● Nabór do przedszkoli odbywa się zazwyczaj na początku marca. ● Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola można złożyć w wybranej placówce lub drogą elektroniczną. ● W przypadku negatywnego wyniku naboru do przedszkola można odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej
Jak zapisać dziecko do przedszkola?
Rodzice pragnący zapisać dziecko do przedszkola powinni złożyć odpowiedni wniosek w wybranej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Dokument ten udostępnia urząd miasta albo gmina oraz instytucja edukacyjna. Alternatywne rozwiązanie, by wziąć udział w naborze do przedszkola w 2022 roku, to wybranie drogi elektronicznej. Składając wniosek przez internet, trzeba jednak liczyć się z tym, że urząd może poprosić o dostarczenie niezbędnych dokumentów. Wybierając wirtualną formę zapisu, wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami widocznymi w obrębie elektronicznej platformy naboru.
Kiedy rusza rekrutacja do przedszkoli?
Placówkom opiekuńczo-wychowawczym nie są narzucane odgórnie ustalone terminy naboru. O rozpoczęciu możliwości składania wniosków do przedszkoli w danym mieście decyduje gmina albo urząd. Zazwyczaj jest to początek marca. Dokładne informacje dotyczące terminów dostępne są na stronie internetowej gminy lub urzędu miasta. Znaleźć tam można ponadto listę przedszkoli, które rozpoczęły nabór.
Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?
Do przedszkola mogą zapisać dziecko rodzice lub prawni opiekunowie. Edukacja w placówce opiekuńczo-wychowawczej dotyczy dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Czasami dyrektorzy decydują się na przyjęcie dwuipółlatków. Tacy kandydaci nie uczestniczą jednak w tradycyjnej rekrutacji.
Rekrutacja do przedszkola – co trzeba zrobić?
System postępowania zależy od wybranej formy zapisu. W przypadku tradycyjnego naboru należy udać się do przedszkola i pobrać wniosek o przyjęcie. Kolejnym etapem jest wypełnienie dokumentu i odniesienie go do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli przedszkole prowadzi nabór internetowy, należy wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej. Kolejnym etapem jest wypełnienie formularza oraz wskazanie interesujących przedszkoli.
Każdy rodzic może wybrać trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. W postępowaniu rekrutacyjnym duże znaczenie ma kolejność, w jakiej wpisuje się przedszkola w formularzu. Jeśli dziecko nie dostanie się bowiem do pierwszej placówki, system zakwalifikuje je do kolejnej instytucji znajdującej się na liście.
Kolejnym etapem jest zatwierdzenie rekrutacji. Jeśli urząd lub gmina wymaga tradycyjnej formy wniosków, dokumenty należy zanieść do placówki przedszkola. Po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych konieczne jest potwierdzenie swojego zgłoszenia i dostarczenie dodatkowych zaświadczeń. Następnie należy czekać na podanie ostatecznej listy przyjętych do przedszkola dzieci. W przypadku pozytywnego wyniku rekrutacji wymagane jest podpisanie umowy z placówką opiekuńczo-wychowawczą.
Jakie dokumenty do przedszkola?
Poza wnioskiem o przyjęcie niekiedy do przedszkola należy dostarczyć także inne dokumenty. Dotyczy to sytuacji, gdy:
– rodzina jest wielodzietna – konieczne jest własnoręczne napisanie oświadczenia; – w rodzinie jest osoba niepełnosprawna – trzeba wówczas dostarczyć dokument o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności; – rodzic jest samotny – wymagany jest prawomocny wyrok sądu rodzinnego potwierdzający rozwód lub akt zgonu rodzica. Należy również dostarczyć oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem; – dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej – dokument potwierdzający ten stan.
Jak napisać odwołanie, gdy dziecko nie zostanie przyjęte?
Jeśli wynik naboru do przedszkola okazał się negatywny, można odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej. Należy wówczas poprosić zespół orzekający o uzasadnienie wydanej decyzji. Zrób to najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Kolejnym etapem jest złożenie odwołania u dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dokument ten należy zanieść najpóźniej siedem dni od otrzymania uzasadnienia. W przypadku negatywnej decyzji dyrektora można skierować skargę do sądu administracyjnego. Alternatywne rozwiązanie to wzięcie udziału w rekrutacji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock