WIBOR – co to jest i dlaczego wpływa na wysokość raty kredytu

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/4
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to referencyjna wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Wskaźnik ten ustalany jest każdego dnia na konkretne okresy czasowe, stąd wyróżnić można kilka jego rodzajów. Stawki WIBOR mają wpływ m.in. na raty kredytu, głównie hipotecznego. 

WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, czyli wysokość oprocentowania pożyczki udzielanej przez jeden bank komercyjny drugiemu bankowi.WIBOR ustalany jest na pewien okres – jeden miesiąc, trzy miesiące, sześć miesięcy, rok, tydzień, dwa tygodnie. Wyróżnić można także WIBOR ON, czyli na jeden dzień liczony od dnia zawarcia transakcji i WIBOR TN, czyli na jeden dzień liczony od następnego dnia roboczego.Aktualny WIBOR publikowany jest na stronie administratora wskaźników referencyjnych, tj. GPW Benchmark.Stawka WIBOR jest ustalana w procesie fixingu.WIBOR ma wpływ na wysokość rat kredytów.

WIBOR – co to jest?

Wskaźnik WIBOR określa wysokość oprocentowania pożyczek pomiędzy bankami komercyjnymi na polskim rynku. Należy odróżnić go od wskaźnika LIBOR, czyli stopy procentowej kredytów i depozytów na rynku międzynarodowym w euro, funtach, frankach szwajcarskich i jenach oraz od wskaźnika EURIBOR, czyli stopy procentowej kredytów i depozytów na rynku europejskim w euro. 

Rodzaje WIBOR

Wskaźnik WIBOR ustalany jest na konkretne okresy. W praktyce jest to czas, na jaki została zawarta transakcja, czyli na jaki jeden bank pożyczył pieniądze drugiemu. Wyróżnić można następujące rodzaje WIBOR:

WIBOR 1M – jeden miesiąc, – WIBOR 3M – trzy miesiące, – WIBOR 6M – sześć miesięcy, – WIBOR 1Y – rok (poprzednio jako WIBOR 12M), – WIBOR ONovernight, jeden dzień liczony od dnia zawarcia transakcji, – WIBOR TNtommorow/next, jeden dzień liczony od następnego dnia roboczego, – WIBOR SWspot week, jeden tydzień, – WIBOR 2W – dwa tygodnie.

Gdzie sprawdzić aktualny WIBOR?

Zgodnie z przyjętą procedurą, WIBOR zmienia się niemal każdego dnia. Gdzie znaleźć informację o aktualnej stawce WIBOR? Podstawowym źródłem jest strona internetowa GPW Benchmark, który obecnie jest administratorem wskaźników referencyjnych. Na stronie publikowane są stawki wszystkich rodzajów wskaźników. 

Kto ustala WIBOR?

Stawka WIBOR ustalana jest w drodze tzw. fixingu. Definiowany jest on jako proces ustalania stawek referencyjnych przez administratora wskaźników i opiera się na zasadach określonych w Regulaminie Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR.  

Fixing to procedura, podczas której uczestnicy zgłaszają codziennie do administratora proponowane przez siebie kwoty stóp procentowych, tzw. kwotowania. Godziną fixingu dla wszystkich wskaźników jest 11.00. Wyjątek stanowią WIBOR ON i WIBOR TN, dla których godziną fixingu jest 17.00. Należy pamiętać, że nie każda instytucja finansowa może brać udział w fixingu. Jej uczestnikami są wyłącznie podmioty, które otrzymały takie potwierdzenie od administratora. Kryteria uzyskania statusu uczestnika fixingu i zasady ich wyboru określa zaś szczegółowo Regulamin Fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR. 

Po otrzymaniu kwotowań administrator ustala uśrednioną wartość i podaje do publicznej wiadomości stawki WIBOR. 

Zasady wyliczania stawki WIBOR

Administrator ustala stawki WIBOR według następujących zasad:

– co do zasady w fixingu powinno być zgłoszonych dziesięć kwotowań, wówczas odrzucane są cztery z nich – dwie o wartości najmniejszej i dwie o największej, – gdy zgłoszono osiem lub dziewięćodrzucane jest kwotowanie o najniższej i najwyższej wartości, – gdy zgłoszono sześć lub siedem kwotowańnie odrzuca się żadnego z nich.

Prognozy WIBOR – od czego zależy wskaźnik?

Instytucje finansowe mają realny wpływ na wartość WIBOR. Ale nie jest to jedyny czynnik, od którego wskaźnik ten zależy. Wpływ mają na niego także ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej stopa lombardowa i stopa depozytowa. Stopa procentowa określa cenę, po której Bank Centralny udziela bankom komercyjnym pożyczek. Stopa depozytowa zaś określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w Banku Centralnym. 

WIBOR musi mieścić się pomiędzy stopą depozytową, od której ma być większy, a stopą lombardową, od której ma być niższy.

WIBOR jest także zależny od inflacji, która oznacza spadek wartości pieniądza. Upraszczając można wskazać, że zabieg podwyższania stóp procentowych przez Bank Centralny, stosowany jako sposób na walkę z inflacją, skutkuje podwyższeniem stawek WIBOR.

Czy WIBOR ma wpływ na ratę kredytu?

Wskaźnik WIBOR ma realny wpływ na ratę kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się bowiem z dwóch elementów, tj. marży banku i wskaźnika WIBOR. Jako konsumenci nie mamy wpływu na wysokość WIBOR i podczas starania się o kredyt nie możemy zmienić jego wartości. Nawet jeżeli wynegocjowane zostanie z bankiem obniżenie marży, WIBOR pozostanie taki sam i wpłynie na ratę. 

Pytanie warto postawić jeszcze inaczej – czy rosnący WIBOR ma wpływ na ratę kredytu? Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeżeli mamy do czynienia z kredytem z oprocentowaniem stałym, to zmieniająca się stawka WIBOR pozostaje bez znaczenia dla raty kredytu. Rata jest bowiem stała przez cały okres kredytowania. Jeśli jednak kredyt charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty. Z taką formą oprocentowania mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych. Zasadą jest, że wzrost WIBOR skutkuje wzrostem oprocentowania, zaś jeśli WIBOR maleje, maleje także oprocentowanie. 

Decydując się na zaciągnięcie kredytu z oprocentowaniem zmiennym warto śledzić zatem wykresy WIBOR, które pokazują aktualne stawki, ale też uwzględniają ich wcześniejsze zmiany. Ponadto na podstawie danych historycznych można wysunąć prognozy WIBOR, których poszukiwać można także u specjalistów rynku finansowego.

WIBOR a WIBID

Od wskaźnika WIBOR należy odróżnić WIBID, czyli Warsaw Interbank Offered Big Rate. WIBID to stawka referencyjna, jaką bank komercyjny jest w stanie zapłacić za zdeponowanie środków w innym banku komercyjnym. WIBID, mimo że dotyczy depozytów, podzielony jest na analogiczne co WIBOR okresy i ustalany w procesie fixingu.  

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP