2022 rok przynosi wiele zmian w systemie podatkowym w Polsce, ale ulga termomodernizacyjna pozostała. Jak ją odliczyć? Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Sprawdź, komu i kiedy przysługuje ulga termomodernizacyjna.
● W 2022 roku wciąż możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. ● W ramach ulgi możemy od podatku odliczyć fotowoltaikę. ● Ustawowa kwota odliczenia wynosi 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć od podatku?
Materiały budowlane do dociepleń, ogniwo fotowoltaiczne, pompa ciepła, kocioł gazowy lub olejowy, przyłącze sieci ciepłowniczej, kolektor słoneczny, czy nawet brama garażowa... Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, może te i inne towary odliczyć od podatku.
Wymiana pieca, montaż kotła, wymiana okien, montaż pompy ciepła... To jedne z wielu usług, które można odliczyć od podatku, oczywiście po spełnieniu dodatkowych warunków. Czy grzejniki można odliczyć od podatku? Czy piec gazowy można odliczyć od podatku? Wyjaśniamy.
Katalog wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej
Zgodnie z ordynacją podatkową oraz rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju w ramach przedsięwzięć termomodernizacyjnych podatnik może dokonać odliczenia materiałów budowlanych, urządzeń i usług tylko według ściśle określonej listy wydatków. W Internetowym Systemie Aktów Prawnych dostępny jest pełny katalog wydatków uprawniających do ulgi termomodernizacyjnej, zarówno towarów, jak i usług, które według fiskusa spełniają kryteria ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?
Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Adresowana jest do podatników, którzy:
– opłacają podatek według skali podatkowej (17% lub 32%), są opodatkowani podatkiem liniowym (stawka 19%) lub zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych; – są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych; – ponoszą wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (w budynku, którego są właścicielami lub współwłaścicielami). Ulga termomodernizacyjna 2021 przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w czasie?
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Czyli np. odliczanie fotowoltaiki od podatku następuje w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zostały poniesione wydatki na fotowoltaikę.
Ulga termomodernizacyjna obejmuje ograniczenie czasowe i daje możliwość odliczania wydatków termoizolacyjnych nie dłużej niż przez 6 lat. Czas ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Czyli kwota nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika może być odliczana w kolejnych latach.
Nie zapominajmy o kolejnym ważnym okresie – tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne powinno zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
Ulga termomodernizacyjna – kalkulator
Zgodnie z art. 26h 2. PDOFizU kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Czyli oznacza to łączną kwotę wszystkich przedsięwzięć podatnika, we wszystkich jego budynkach.
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez płatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. (art. 26h 2. PDOFizU)
Należy pamiętać, że za datę poniesienia wydatku uważa się dzień wystawienia faktury.
A jak rozliczają się małżeństwa? Zgodnie z art. 6 ust. 2 PDOFizU ulga przysługuje każdemu z małżonków, więc para może dokonać łącznego odliczenia w kwocie 106 000 złotych.
Co to jest PIT O? Jak wypełnić PIT O (PIT 0)?
PIT O (PIT 0) jest załącznikiem składanych do deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37. PIT O (PIT zerowy) służy do wykazywania ulg, w tym ulgi termomodernizacyjnej. Jak wypełnić PIT O?
Kwotę przeznaczoną na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego należy wykazać w poz. 31 i 32 PIT/O (wpłaty podatnika i ewentualnie małżonka podatnika). W dalszym kroku kwoty te zsumowane z innymi odliczeniami należy wykazać odpowiednio w poz. 38 i 39 PIT/O.
Następnie sumę odliczeń z poz. 38 i 39 PIT/O należy przenieść odpowiednio do:
– poz. 75 deklaracji PIT-28 (tylko z poz.38). – poz. 198 i 198 deklaracji PIT-36; – poz. 108 i 109 deklaracji PIT-37;
Ulga termomodernizacyjna to świetne rozwiązanie podatkowe. Należy jednak zwrócić uwagę, czy spełnia się wszystkie wymogi oraz pilnować dat, faktur i okresów rozliczeń. Poza tym należy pamiętać, że nie można odliczyć wydatków, które zostały pokryte z programów rządowych. Jeśli tak, to kwotę należy pomniejszyć o sumę przyznanych dotacji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock