We wtorek mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.
Zgodnie z przepisami, podatki należy rozliczyć do końca kwietnia, chyba że ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny od pracy - wówczas termin wydłuża się do końca pierwszego dnia roboczego, przypadającego po 30 kwietnia.
Jak rozliczyć podatek za 2023 rok
Jedną z form rozliczenia podatku jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie na podatników czekają wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Można je zaakceptować albo uzupełnić. Jeśli ktoś nie ma praw do żadnych ulgi do odpisów, nie musi nic robić – system sam uzna zeznania za wypełnione i je zaakceptuje, kiedy skończy się 30 kwietnia.
Zeznanie można złożyć z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje. Jest to rozwiązanie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie, jako że takie osoby muszą samodzielnie wypełnić i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Z systemu e-Deklaracje mogą skorzystać także ci, którzy działalności nie prowadzą. System umożliwia wybranie odpowiedniej deklaracji, wypełnienie jej oraz wysłanie, również z użyciem danych podatkowych.
Rozliczyć się można także z wykorzystaniem formularzy papierowych. Można np. wypełnić zeznanie w systemie e-Deklaracje i je wydrukować albo rozliczyć się bezpośrednio na formularzu papierowym, który np. można wziąć z najbliższego urzędu skarbowego.
Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Konsultanci KAS są dostępni pod numerami 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych) 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) +48 22 330 03 30 (z zagranicy).
PIT - automatyczna akceptacja zeznań
Jeśli podatnik zapomni o złożeniu zeznania PIT-37 czy PIT-38, a także oświadczenia PIT-OP za ubiegły rok, to z upływem 30 kwietnia system je automatycznie zaakceptuje. Dzięki temu deklaracja zostanie złożona w terminie, bez podejmowania żadnych działań.
"W przypadku gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności (czyli od 30 kwietnia br.), poinformuje podatnika o kwocie podatku do zapłaty" - czytamy na portalu podatki.gov.pl.
Zawiadomienie o kwocie do zapłaty dostarczane jest w formie elektronicznej lub pocztowo, zależnie od wcześniejszej decyzji podatnika. Obecnie drugie rozwiązanie traktowane jest przez ZUS jako domyślne.
Korekta PIT za 2023 rok
Deklarację PIT można skorygować zarówno poprzez platformę Twój e-PIT czy system e-Deklaracje, jak i w tradycyjny sposób na formularzu papierowym.
"W usłudze Twój e-PIT istnieje możliwość złożenia korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Składając korektę można zmienić w zeznaniu m.in. dane dotyczące ulg czy Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), której przekazujemy 1,5 proc. podatku (informacje w zakresie OPP można skorygować jedynie w korekcie złożonej do końca maja 2024 r.)" - informuje portal podatki.gov.pl.
Jeśli korekta deklaracji nie jest składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie będzie wymagała uzasadnienia. Oznacza to, że załączenie takiej informacji w tym przypadku jest dobrowolne.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24