Akcja PIT 2025 ruszyła na dobre. W ramach tegorocznych rozliczeń Ministerstwo Finansów w ramach usługi Twój e-PIT udostępniło wstępnie wypełnione formularze podatkowe. Co zrobić, aby rozliczyć PIT przez internet w 2025 roku?
Ministerstwo Finansów po raz siódmy udostępniło podatnikom usługę Twój e-PIT. Do 14 lutego do bazy trafiło ponad 37 milionów dokumentów, dzięki którym wygenerowano wstępnie wypełnione zeznania podatkowe.
PIT można oczywiście wypełnić na papierze i albo samodzielnie przekazać go do urzędu skarbowego, albo wysłać pocztą. Jednak w ubiegłym roku 95 procent, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Około 9,4 mln deklaracji wpłynęło za pomocą systemu e-Deklaracje.
Jak się rozliczyć przez internet
Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Możemy wybrać jeden z dwóch sposobów:
- Login.gov.pl - logowanie za pośrednictwem profilu zaufanego, mObywatela, e-dowodu albo bankowości elektronicznej,
- Twoje dane podatkowe - uzyskanie dostępu do rozliczenia poprzez podanie numeru PESEL lub NIP i kwoty przychodów.
Druga opcja rozliczeń PIT przez internet to e-Deklaracje. Korzystamy wówczas z formularzy online w przeglądarce internetowej, które możemy znaleźć na stronach rządowych na stronie poświęconej e-Deklaracjom PIT.
Aby rozliczyć PIT:
- wejdź w zakładkę e-Deklaracje
- wybierz interesujący cię podatek i pobierz odpowiedni formularz
- wypełnij formularz
- podpisz go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi
- pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO)
E-Deklarację możemy także wysłać przy użyciu oprogramowania stworzonego przez firmy zewnętrzne.
Tegoroczną nowością jest rozliczenie PIT przez aplikację mobilną. Wiceminister finansów i zastępczyni Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok wyjaśniała, że o ile w przypadku korzystania z e-US przez przeglądarki internetowe logowanie za każdym razem wymaga pełnego uwierzytelnienia metodami dostępnymi na platformie login.gov.pl, np. profilem zaufanym, to użytkownicy aplikacji po pierwszym uwierzytelnieniu mogą z niej korzystać w bardziej wygodny sposób.
- Kiedy zainstalujemy aplikację i chcemy z niej skorzystać to za pierwszym razem musimy się uwierzytelnić jedną z metod oferowanych przez login.gov.pl. Przy pierwszym logowaniu możemy nadać PIN i zdecydować, czy chcemy korzystać z logowania biometrycznego dostępnego w smartfonie. Każde kolejne logowanie do aplikacji mobilnej wymaga już tylko użycia nadanego PINu lub biometrii – powiedziała Małgorzata Krok.
Co zrobić z rozliczeniem w Twój e-PIT?
Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, mamy możliwość wyboru interesującego nas formularza PIT, w tym najpopularniejszego PIT-37. Powinniśmy zweryfikować zawarte w nim dane.
W kolejnym kroku mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze możemy zaakceptować zeznanie bez dokonywania zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru - UPO, to dokument, który jest zabezpieczeniem i potwierdzeniem, że dopełniliśmy swojego obowiązku. Po drugie możemy zmienić lub wskazać Organizację Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać swoje 1,5 proc. podatku.
Po trzecie możemy edytować zeznanie, np. zmienić sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Na tym etapie możemy także dodać dodatkowe odliczenia np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, wskazać dodatkowy zwrot ulgi na dzieci, wpłaty na IKZE i uzupełnić dane uprawniające do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+.
Po czwarte możemy odrzucić zeznanie i wybrać inną formę rozliczenia niż usługa Twój e-PIT. W takiej sytuacji zeznanie przygotowane przez urząd nie będzie brane pod uwagę.
"Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2024 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań" - przypomniał resort finansów.
Szybszy zwrot podatku
Za rozliczeniem elektronicznym z fiskusem przemawia nie tylko wygoda. - Dzięki rozliczeniu drogą elektroniczną ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Staramy się to robić szybciej, aby podatnicy jak najkrócej czekali na zwrot pieniędzy. W zeszłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł jedynie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach - zaznaczyła Małgorzata Krok.
Podkreśliła, że dzięki usłudze Twój e-PIT liczba błędów popełnianych przez podatników przy wypełnianiu zeznań podatkowych wyraźnie zmalała. A jeśli jakieś błędy się zdarzają, są one stosunkowo niewielkie.
- Dzięki popularyzacji rozliczeń elektronicznych i regułom zaszytym w naszych usługach minimalizujemy możliwość wystąpienia błędów w zeznaniach edytowanych przez obywateli i przedsiębiorców. Formularze online same wyliczają właściwe kwoty i skala błędów jest zdecydowanie niska. W procesie wyboru, wypełnienia i złożenia deklaracji towarzyszymy podatnikom krok po kroku. Pamiętajmy, że deklaracje dostępne w usłudze Twój e-PIT, tak zwane wstępnie wypełnione zeznania, są uzupełnione na podstawie danych z systemów informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, a te dane pochodzą ze złożonych przez podatników i płatników dokumentów. Oczywiście zawsze warto sprawdzić, czy są aktualne i poprawne, a w razie konieczności je skorygować albo zaktualizować, co jest możliwe i bardzo proste do zrobienia - powiedziała wiceszefowa KAS.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz