"Zamieszanie" w PIT, fiskus wysyła listy do podatników

Źródło:
TVN24 Biznes
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniej
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/8
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24

Dostałeś list od urzędu skarbowego w sprawie wyliczenia podatku? Wyjątkowo w tym roku pismo od fiskusa po zamknięciu okresu rozliczeń PIT nie musi oznaczać kłopotów i konieczności naprawiania podatkowych błędów. W 2022 roku, ze względu na obliczanie podatku w przypadku części osób na dwa sposoby, może nam przysługiwać prawo do dodatkowego zwrotu, o czym urząd informuje w listach.

W 2022 roku rząd PiS wprowadził w podatkach tak zwany Polski Ład. Dosyć szybko okazało się, że regulacje wprowadziły dużo zamieszania i skomplikowały system podatkowy zamiast go uprościć. Problematyczna okazała się m.in. ulga dla klasy średniej.

Dlatego po pół roku od wprowadzenia Polskiego Ładu rząd przedstawił projekt Polskiego Ład 2.0, który ulgę tę zlikwidował, a zamiast tego przyjęto niższą stawkę podatku PIT na poziomie 12 proc. zamiast dotychczasowych 17 proc.

Czytaj także: "Cud podatkowy" rządu. Oto, co się stało

Tegoroczny podatek skarbówka wylicza dwa razy

Jednocześnie urząd skarbowy o uldze pamięta i bierze ją pod uwagę przy obliczeniach podatku za 2022 r. Wyjątkowo podatek za 2022 rok obliczany jest dwa razy. Raz zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, co było podstawą przy rozliczeniu podatku za 2022 r. Drugi raz z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej.

- Zamieszanie związane z tym, że niektórzy podatnicy otrzymują listy dotyczące zwrotu podatku za 2022 rok, wynika przede wszystkim z zasady, że zmiany podatkowe dokonywane w trakcie roku nie mogą szkodzić podatnikowi, a jak wiadomo, w trakcie roku zlikwidowano tak zwaną ulgę dla klasy średniej i zmieniono mechanizm rozliczania osób fizycznych – wskazuje Jakub Owczarek, manager i radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz Tax.

- Tym samym, w przypadku niektórych podatników mogło dojść do sytuacji, w której korzystniejsze dla nich okazałoby się rozliczenie PIT dla całego 2022 roku z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej – dodaje.

Owczarek zauważa, że biorąc pod uwagę wspomnianą zasadę "nieszkodzenia" Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wdrożenie mechanizmu, który nazwano "hipotetycznym podatkiem zależnym".

- Zgodnie z nim urzędy skarbowe po otrzymaniu zeznania od podatnika dokonują wyliczenia podatku na dwa sposoby – z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej dla całego roku i wyższą stawką podatkową dla pierwszego progu skali oraz bez uwzględnienia ulgi, ale za to z niższą stawką podatkową. Ostatecznie, taka kalkulacja może spowodować, że podatnik otrzyma zwrot podatku – podkreśla ekspert zauważając, że po dokonaniu kalkulacji urząd jest zobowiązany do wyboru za podatnika korzystniejszej formy rozliczeń.

– Ten mechanizm ma zabezpieczyć podatników przed ewentualnymi negatywnymi skutkami zmian podatkowych zrealizowanych w trakcie roku – podsumowuje.

List dostaje "jedna osoba na tysiąc"

Wysyłanie listów do podatników przez urzędy skarbowe potwierdza Ministerstwo Finansów, które wskazuje, że otrzymują je tylko te osoby, u których przeliczenie hipotetycznego podatku należnego (HPN) wykazało dodatkowy zwrot.

Jak poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów taka sytuacja do częstych nie należy i "szacunkowo może to dotyczyć jednej osoby na tysiąc". Podkreślono przy tym, że "żadna z tych osób nie straciła na wprowadzonych zmianach podatkowych".

Ministerstwo Finansów zapewnia, że obliczenie hipotetycznego podatku nie wymaga od podatników żadnej dodatkowej aktywności. To po stronie naczelnika urzędu skarbowego leży obowiązek sprawdzenia, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla podatnika.

Wskazano, że urząd skarbowy automatycznie oblicza ten podatek na podstawie danych zawartych w zeznaniach złożonych przez podatników. Zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-37, złożone zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, są automatycznie pobierane do systemu obliczającego hipotetyczny podatek należny, jeśli:

- wykazane w zeznaniu przychody wynosiły od 68 412,00 zł do 133 692,00 zł, - podatnik złożył zeznanie na aktualnym wariancie formularza, z wyborem sposobu rozliczenia (indywidualnie, wspólne z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci), - przychody zostały osiągnięte ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wygląda sam proces?

Ministerstwo Finansów poinformowało nas, że jeśli podatek hipotetyczny okazał się niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika w złożonym przez niego zeznaniu, to urząd skarbowy informuje o tym podatnika. Taka informacja trafia do niego w ciągu 21 dni od złożenia zeznania.

Następnie urząd skarbowy wysyła pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy – jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji. Otrzymane pismo jest tylko informacją, zatem podatnik nie musi nic z tą wiedzą robić. Urząd skarbowy informuje tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpiła różnica podatku.

Resort finansów pytany o to, czy wiadomo ilu osób to dotyczy, odpowiedziało, że "nie posiada szczegółowych danych, ilu podatnikom urzędy skarbowe wysłały tego typu informacje". 

Czy zwrot na pewno trafi do podatnika?

Co do zasady, jeśli różnica wynikająca z wyliczenia hipotetycznego podatku spowoduje pojawienie się nadpłaty, to podatnik ją otrzyma. Jednak resort wskazał, że tak się nie stanie, jeśli są zaległości lub niedopłaty.

- Wtedy zostanie ona zaliczona na ich poczet. Dodatkowe Zwroty z HPN są wysyłane przez urzędy skarbowe na bieżąco, najczęściej wraz ze zwrotami wynikającymi z rozliczeń podatkowych. Jeśli podatnik rozliczył się z PIT elektronicznie dostanie zwrot maksymalnie w ciągu 45 dni, a jeśli zrobił to papierowo w ciągu 3 miesięcy – podsumowuje biuro prasowe MF.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl