DNB Bank Polska oferuje klientom umorzenie części kapitału pozostałej do spłaty kredytu hipotecznego indeksowanego do euro lub franka szwajcarskiego. W tym celu należy złożyć wniosek do banku. Umorzenie może wynieść maksymalnie 10 procent kwoty pozostałej do spłaty. W innych bankach trwa oferowanie ugód frankowych.
DNB Bank Polska począwszy od 2012 roku realizuje strategię ograniczania swojej działalności. W najnowszym komunikacie poinformowano, że zarząd banku podjął decyzję o wznowieniu oferty specjalnej "Nadpłaty kredytów hipotecznych z dyskontem" umożliwiającej dokonanie całkowitej spłaty kredytu hipotecznego z dyskontem na poziomie 10 proc. oraz częściowej nadpłaty z dyskontem od 1 proc. przy 10 proc. nadpłaty kapitału.
Walutowe kredyty hipoteczne
Oferta jest skierowana do klientów posiadających produkty hipoteczne w euro lub frankach szwajcarskich. Warunkiem skorzystania z propozycji jest spłacenie wszelkich należności przeterminowanych wynikających z umowy kredytu hipotecznego.
"Proponujemy Państwu dokonanie częściowej lub całkowitej spłaty kredytu hipotecznego na zasadach jednorazowej, przedterminowej spłaty określonej części kapitału pozostającego do spłaty według harmonogramu spłat po przeliczeniu kwoty zadłużenia po średnim kursie NBP z dnia realizacji dyspozycji nadpłaty - w zamian za umorzenie części zadłużenia kredytu hipotecznego" - czytamy w komunikacie.
Aby skorzystać z oferty, należy złożyć wniosko-dyspozycję nie później niż do 21 kwietnia br. Musi ona zostać zaakceptowana przez bank. Formularz jest dostępny na stronie banku.
Oferta wystartowała od początku lutego i ma potrwać do 30 kwietnia 2023 roku, "przy czym spłata kredytu może nastąpić najpóźniej do dnia 24 kwietnia 2023 r." - czytamy.
W części banków rozpoczęło się oferowanie ugód frankowych. mBank poinformował pod koniec stycznia, że klienci spłacający kredyty we franku szwajcarskim podpisali do tej pory ponad 2800 ugód. Wcześniej PKO Bank Polski przekazał, że zawarł do tej pory ponad 20 tys. ugód z frankowiczami. Bank Millennium w czwartym kwartale 2022 roku zawarł ponad 1,3 tys. ugód, a w całym ubiegłym roku było to ponad 7,9 tys. porozumień.
Zmiana profilu działalności
W 2019 roku informowaliśmy, że DNB Bank Polska uruchomił nietypową ofertę dla swoich klientów indywidualnych. W zamian za rezygnację z produktów bankowych klienci mogli otrzymać nawet 1000 zł.
Powodem jest zmiana profilu działalności banku w Polsce. Bank informował wówczas, że od 29 listopada 2019 roku zamknięte zostaną rachunki klientów detalicznych. "W dalszym ciągu bank będzie konsekwentnie wdrażał strategię specjalistycznego banku korporacyjnego obsługującego największe firmy z wybranych sektorów gospodarki oraz znacząco ograniczał świadczenie usług dla Klientów Indywidualnych w zakresie obsługi produktów niehipotecznych" - wskazywano.
Posiadane produkty hipoteczne nadal są obsługiwane w banku poprzez otwarte w tym celu rachunki techniczne.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock