Kredyt odnawialny – jak działa i kiedy trzeba go spłacić

Źródło:
TVN24 Biznes
Królak o wspólnym stanowisku BIK i SGH ws. kredytów hipotecznych
Królak o wspólnym stanowisku BIK i SGH ws. kredytów hipotecznychTVN24
wideo 2/5
Królak o wspólnym stanowisku BIK i SGH ws. kredytów hipotecznychTVN24

Kredyt odnawialny umożliwia ponowne skorzystanie z określonej kwoty w trakcie trwania umowy, pod warunkiem częściowej lub całkowitej jego spłaty. Jest ściśle związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, nie jest spłacany w comiesięcznych ratach, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty.

Kredyt odnawialny to środki, które zasilają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, dostępne poza samodzielnie zgromadzonymi środkami.Kredyt odnawialny umożliwia wypłacanie środków wiele razy w trakcie trwania umowy kredytowej pod warunkiem wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu.Odsetki od kredytu odnawialnego naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty.Każde zasilenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego pomniejsza zadłużenie.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to rodzaj kredytu udzielanego przez bank na dowolne cele. Zdefiniować można go jako określoną przez umowę kredytową sumę pieniędzy, która dostępna jest na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jest on zatem ściśle związany z tzw. rachunkiem ROR, którego posiadanie warunkuje ubieganie się o kredyt odnawialny w danym banku. Jego cechą charakterystyczną jest brak comiesięcznych spłat, zobowiązania spłacane są bowiem na bieżąco ze środków zasilających konto, oraz możliwość ponownego korzystania z kwoty kredytu, jeżeli został on choćby częściowo spłacony.

Kredyt odnawialny nazywany jest też limitem odnawialnym, linią kredytową, kredytem na koncie lub kredytem rewolwingowym.

Jak działa kredyt odnawialny?

Działanie kredytu odnawialnego sprowadza się do tego, że po wykorzystaniu dostępnych na rachunku ROR środków, kredytobiorca może skorzystać z określonej kwoty, która przyznana została w ramach limitu odnawialnego. Z pieniędzy tych może korzystać w taki sam sposób, jak ze swoich środków, tj. wypłacać je w części z bankomatu, dokonywać przelewu czy wydawać kartą płatniczą. 

Co ważne, po środki te można sięgać wielokrotnie w trakcie trwania umowy kredytowej, pod warunkiem wcześniejszej spłaty części lub całości zadłużenia. Zatem każda spłata zaległości względem banku odnawia kredyt.

Odsetki od kredytu odnawialnego

Odsetki od kredytu odnawialnego naliczane są w charakterystyczny dla niego sposób, tzn. wyłącznie od wykorzystanej kwoty do czasu spłaty. W praktyce oznacza to, że jeśli bank udzielił kredytu w wysokości 5000 zł, a kredytobiorca po wykorzystaniu zgromadzonych przez siebie środków na ROR uruchomił 500 zł z limitu odnawialnego, to jedynie od tej kwoty naliczane będą odsetki. Co więcej, każdorazowa wpłata na konto zmniejsza wysokość zadłużenia i tym samym kwotę, od której naliczane są odsetki.

Jak zatem obliczyć odsetki od kredytu odnawialnego? Z pomocą przychodzą kalkulatory kredytu odnawialnego, które dostępne są na stronach internetowych banków, oferujących klientom ten rodzaj kredytu.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Spłata kredytu odnawialnego nie odbywa się w systemie comiesięcznych rat. Każde zasilenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, z którym związany jest limit odnawialny, powoduje bowiem zmniejszenie kwoty zadłużenia. Istotne jest jedynie, aby w dniu zakończenia umowy kredytowej na koncie znajdowały się środki, które wystarczą na spłatę zadłużenia wraz z odsetkami.

Możliwa jest także spłata kredytu odnawialnego w ratach, przy czym wyłącznie za zgodą banku.

Wypowiedzenie umowy kredytu odnawialnego

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim konsument ma prawo wypowiedzieć umowę o kredyt odnawialny w każdym czasie bez ponoszenia dodatkowych opłat. Termin wypowiedzenia może zostać określony w umowie, przy czym nie może być on dłuższy niż miesiąc. 

Wzór wypowiedzenia umowy kredytu odnawialnego można znaleźć na stronach banków, oferujących linię kredytową. Banki określają też szczegółowe zasady jej zamknięcia. 

Kredyt odnawialny a debet

Kredyt odnawialny często mylony jest z debetem, jednak w rzeczywistości wiele je różni. Przede wszystkim debet dotyczy posiadacza rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, limit odnawialny wymaga zaś podpisania umowy kredytowej, a tym samym spełnienia szeregu warunków określonych przez bank. Kredyty odnawialne udzielane są na większe kwoty niż w przypadku debetu, który pozwala na nieduże zadłużenie. Różni je także czas spłaty: debetu – na ogół trzydzieści dni, kredytu odnawialnego – zwykle do roku. 

Kredyt odnawialny a karta kredytowa

Kredyt odnawialny należy także odróżnić od karty kredytowej. Przyznawana jest ona niezależnie od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i w taki sposób można z niej także korzystać, tj. niezależnie od wydatków z ROR. Różnica dotyczy również samego korzystania ze środków. Wypłaty z bankomatów, przelewy i płatności kartą ze środków w ramach kredytu odnawialnego odbywają się na takiej samej zasadzie jak środków z ROR. Korzystanie z bankomatów czy przelewy z karty kredytowej są na ogół obciążone prowizją lub stałymi opłatami.

Kredyt odnawialny a kredyt gotówkowy

Kredyt odnawialny i kredyt gotówkowy, mimo że udzielany na dowolny cel, różnią się zasadniczo. Przede wszystkim w przypadku kredytu gotówkowego spłata następuje w ustalonych ratach, na ogół comiesięcznych. Kredyt odnawialny zaś spłacany jest każdym wpływem na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. 

W przypadku kredytu gotówkowego środki, które uzyskał kredytobiorca, wypłacane są jednorazowo, natomiast przy limicie odnawialnym można je pobierać wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba, np. w razie większych i nieprzewidzianych wydatków w danym miesiącu. To właśnie od tych wykorzystanych środków naliczane są także odsetki. Przy kredycie gotówkowym zaś liczone są one od całej kwoty kredytu i związane z długością okresu ich spłaty.

Akt prawny: Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim Dz. U. 2011 nr 126 poz. 715

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

W specustawie, czyli ustawie powodziowej znalazł się zapis, który daje gminom prawo pierwokupu nieruchomości na niektórych terenach objętych powodzią. Niektórzy notariusze o zmianach nie wiedzieli i pozwolili na zawarcie umów, które po wprowadzeniu przepisów mogą zostać uznane za nieważne - poinformował portal money.pl. Według nieoficjalnych ustaleń portalu takich umów zawarto ponad tysiąc.

Media: część notariuszy zaskoczonych zapisami w specustawie powodziowej

Media: część notariuszy zaskoczonych zapisami w specustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Agencja bezpieczeństwa drogowego podała, że ponownie zbada system Full Self-Driving (FSD) Tesli. Amerykańska agencja rządowa bierze pod lupę firmę Elona Muska po informacjach o wypadkach, do których doszło w warunkach słabej widoczności, w tym jednym, w którym zginął pieszy.

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

- Bez transformacji energetycznej nasze firmy nie mają szans, żeby być konkurencyjne. Wobec tego musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej starać się rozwiązać - oceniła w rozmowie z TVN24 BiS Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Odniosła się także do kryzysu migracyjnego oraz kwestii "skokowego wzrostu płacy minimalnej".

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

Źródło:
tvn24.pl

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w tym podgrzewane, a także płyn do papierosów elektronicznych.   

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie - zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm.

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Źródło:
PAP

Wszystkie duże korporacje w Polsce oferują pracownikom usługi medyczne - powiedział europoseł, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do pytania o swoje zabiegi protetyczne, finansowane z pieniędzy spółki. Dopytywany, czy uważa, że było to uczciwe, odpowiedział: "tak, bo było to zapisane w moim kontrakcie".

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Źródło:
Wirtualna Polska

Wdrożyliśmy w Kancelarii Sejmu audyt. Poleciliśmy szefowi kancelarii Jackowi Cichockiemu przejrzenie wydatków z ryczałtów poselskich na prowadzenie biur - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Źródło:
PAP

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oszuści podają się za pracowników gazowni i dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw - alarmuje Polska Spółka Gazownictwa. Spółka przypomina, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków na bon energetyczny i wypłacenie ich obywatelom - poinformowała w piątek w Sejmie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniała, że przed sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli.

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Źródło:
PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Źródło:
PAP

Ponad 16 miliardów złotych wynoszą długi osób, które nie płacą alimentów - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyliczono, że średnie zadłużenie jednego niepłacącego rodzica przekracza 55 tysięcy złotych.

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP