Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.
ING Bank Śląski od 24 czerwca rezygnuje z udzielania kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIRON. Ma to związek z przeciągającymi się pracami Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (NGR), która miała podjąć decyzję o wskaźniku, który zastąpi przy kredytach hipotecznych WIBOR. Według wcześniejszych informacji tym wskaźnikiem miał być WIRON.
ING rezygnuje z WIRON-u
- Bank podjął tę decyzję, ponieważ chce ograniczyć poziom niepewności klientów, co do ostatecznego kształtu reformy wskaźników referencyjnych - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy w ING Banku Śląskim.
W czerwcu ubiegłego roku ING, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o WIRON. - Spodziewam się i mam nadzieję, że w ślad za tym bankiem pójdą kolejne - komentował wówczas przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
Przez rok klienci ING brali kredyty oparte o WIRON. Co z nimi? "WIRON nadal jest wskaźnikiem notowanym przez GPW Benchmark, dlatego wycofanie oferty kredytów zmiennoprocentowych nie będzie miało na nich (klientów - red.) wpływu. W przypadku urzędowej zmiany wskaźnika referencyjnego, klienci mają w umowach odpowiednie zapisy umożliwiające dostosowanie do takiej sytuacji" - przekazał ING Bank Śląski.
Dodał, że w ofercie banku będą tylko produkty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym.
Mapa drogowa likwidacji WIBOR-u
Zgodnie z aktualną tzw. mapą drogową obecnie używany na rynku wskaźnik referencyjny WIBOR (od którego zależy np. oprocentowanie kredytów czy obligacji) ma zostać do końca 2027 r. zastąpiony przez wskaźnik WIRON. Jednak minister finansów Andrzej Domański poprosił o ponowny przegląd wskaźników alternatywnych dla WIBOR.
Informacja o decyzji NGR ma zostać przekazana jeszcze w tym miesiącu. - W połowie czerwca Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych będzie podejmować decyzje o wskaźniku, który zastąpi WIBOR – informował w kwietniu na konferencji prasowej prezes Związku Banku Polskich Tadeusz Białek.
Rata kredytu składa się zazwyczaj ze stawki bazowej (np. WIBOR lub WIRON) powiększonej o marżę banku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock