Od lutego ma zacząć obowiązywać tymczasowy zerowy VAT na żywność. To element drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej, którą po poprawkach Senatu ma zająć się Sejm. "Obecne podwyżki są wyższe niż obniżka VAT" - wskazuje jednak ekonomista Rafał Mundry.
Premier Mateusz Morawiecki kilkanaście dni temu zaprezentował elementy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich znalazły się obniżki do zera VAT-u na nawozy i żywność objętą obecnie stawką 5-procentową. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego do końca lipca 2022 roku.
Ekspert o cenach po obniżce VAT
"Za tydzień powinno być już 'taniej'. Wejdzie zerowy VAT na żywność" - napisał na Twitterze Mundry. Dodał też: "Ale obecne podwyżki są wyższe - ok. 10 proc. - niż planowana obniżka VAT. Efekt: stare niższe ceny już nie wrócą. Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej" - stwierdził.
Pod komentarzem ekonomista zamieścił tabelę zmiany cen niektórych produktów po podwyżkach w tym tygodniu (porównał ceny z niedzieli oraz poniedziałku), które zaobserwował w sklepie Biedronka, a także jego szacunki dotyczące tego, jaka będzie cena po obniżce VAT. Z tabeli wynika, że po wprowadzeniu zerowego VAT prawie wszystkie produkty i tak będą miały wyższe ceny niż przed obecną podwyżką.
Jedynym wyjątkiem jest serek wiejski. Z kolei kajzerka, chleb tostowy, pierś z kurczaka, ser żółty, łosoś wędzony, mąka, olej, mleko, musli, mrożona pizza, jogurt chleb żytni i herbata będą droższe pomimo wprowadzenia obniżki.
- Niestety, realia rynkowe powodują, że zmiany cen niektórych produktów stały się nieuniknione. Nadal jednak zachowujemy konkurencyjność w porównaniu z ofertami innych sieci - skomentował dla "Rzeczpospolitej" Grzegorz Pytko, dyrektor handlowy w Biedronce.
Mały bonus.
— Rafał Mundry (@RafalMundry) January 24, 2022
Za tydzień powinno być już "taniej". Wejdzie zerowy VAT na żywność.
Ale obecne podwyżki są wyższe - ok 10% - niż planowana obniżka VAT.
Efekt
Stare niższe ceny już nie wrócą. Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej.
*herbata ma 23% VAT, nie zostanie obniżony. pic.twitter.com/TTIxNpJe7e
Obniżka VAT na żywność - Lidl i Aldi komentują
Komunikat w sprawie zapowiadanych zmian opublikowała sieć Lidl Polska. Według firmy w związku obniżką stawki VAT, przecenione ma zostać co najmniej 2 tys. produktów. "Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki…. lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 procent jest bardzo długa (...)" - zapowiedziała sieć, dodając, że "niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego br.".
Nowe przepisy skomentowali również przedstawiciele sieci Aldi, która w naszym kraju posiada 203 sklepy. Firma zapowiedziała, że "nie czeka na ustawę i obniża ceny już od 31 stycznia". "Udział żywności objętej 5-proc. stawką VAT jest znaczący w sklepach Aldi i konsumenci z pewnością odczują pozytywne skutki obniżki podatku. W wielu przypadkach zmiana ta będzie nawet wyższa niż 5 proc." - przekazali przedstawiciele sieci. Konsumenci - podobnie jak w przypadku zapowiedzi Lidla - mają otrzymać blisko 2 tysiące produktów z obniżoną ceną.
Obniżka VAT na żywność - jakie produkty?
Premier Morawiecki zaapelował do przedsiębiorców o obniżenie cen produktów. - Apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów( o 5 procent - red.) - mówił szef rządu. Jak wskazywał obniżenie do zera VAT-u na żywność ma kosztować budżet państwa 6-7 mld zł. Zdaniem premiera Morawieckiego, z tytułu obniżki VAT-u na żywność miesięcznie w portfelu Polaków zostanie 45 zł.
Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. - jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.
W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera ma objąć nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną, takie jak środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock