Inflacja w sklepach. Takiej sytuacji nie było od kilkudziesięciu miesięcy

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP Adam Glapiński o inflacji
Prezes NBP Adam Glapiński o inflacjiTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP Adam Glapiński o inflacjiTVN24

Ceny w sklepach w październiku 2023 roku wzrosły średnio o 8,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych", autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito. Dla porównania we wrześniu był to wzrost o 10,1 procent. Najmocniej w ciągu roku podrożały dodatki spożywcze, chemia gospodarcza oraz słodycze i desery. Wcześniej Główny Urząd Statystyczny podawał, że według wstępnych danych inflacja w październiku była na poziomie 6,5 procent rok do roku.

Według "Indeksu cen w sklepach detalicznych", w październiku br. ceny poszły w górę średnio o 8,1 proc. rok do roku. Dla porównania we wrześniu br. był to wzrost o 10,1 proc., w sierpniu o 12,4 proc., w lipcu o 15,5 proc., a w czerwcu 18,1 proc.

"Zatem widać, że dynamika wzrostu cen w sklepach kolejny miesiąc z rzędu spada. Ponadto po raz pierwszy od kilkudziesięciu miesięcy zanotowano jednocyfrowy skok cen" - podkreślili autorzy raportu. Przeanalizowano ponad 72,5 tys. cen detalicznych z przeszło 33,4 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych.

"Na spadek dynamiki wzrostu cen w sklepach w październiku wpłynęło obniżenie stóp procentowych oraz cen paliw. Ten drugi czynnik zmniejszył koszty transportu, co przełożyło się na każdą gałąź gospodarki. Dodatkowo w sektorze rolnictwa spadek cen był spowodowany bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi, które umożliwiły zbiór rodzimych owoców i warzyw" - wskazała, cytowana w komunikacie, dr Izabela Auguściak z Uniwersytetu WSB Merito.

Jak wyjaśniła, "długo utrzymujące się wysokie temperatury powietrza pozwoliły zredukować rachunki za ogrzewanie, a więc również koszty produkcji". "Obecna sytuacja na rynku w Polsce jest też uwarunkowana politycznie. Przedwyborcze obietnice miały skłaniać do dokonywania zakupów i stawiały przed wyborcami lepsze perspektywy gospodarcze" - dodała Auguściak.

Inflacja w sklepach

Najmocniej, drugi miesiąc z rzędu, podrożały dodatki spożywcze - ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy. Średni wzrost dla tej grupy produktów wyniósł 18,2 proc. rok do roku, podczas gdy we wrześniu było to 32,2 proc.

"Przyczyną utrzymywania się dużego wzrostu cen dodatków spożywczych jest ich pracochłonność i kosztochłonność. Wysokie koszty produkcji nie pozwalają na drastyczne zmniejszenie cen produktów. W przypadku majonezu drogim surowcem są jajka. Kosztowne są też niektóre przyprawy, ze względu na miejsce ich uprawy oraz konieczność transportu czy przechowywania" - wyjaśniła Izabela Auguściak.

Jednak w jej ocenie dynamika wzrostu cen w tej kategorii będzie dalej spadać. "Przed świętami na przykład producenci majonezów będą walczyć o klienta, oferując obniżki" - prognozuje ekspertka.

Z raportu wynika, że na drugim miejscu w rankingu drożyzny, tak samo jak we wrześniu, znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 16,9 proc. rok do roku. Poprzednio zdrożała w ujęciu rocznym o 25,1 proc. "Chemia gospodarcza niezmiennie pozostaje liderem wzrostów cen w sklepach detalicznych, czego powodem są przede wszystkim wysokie koszty produkcji, zwłaszcza proszków i płynów do płukania. Sytuacja ta utrzymuje się od wielu miesięcy i trudno oczekiwać radykalnej zmiany, głównie z uwagi na niepewność co do cen na rynku energii oraz surowców" - ocenił dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Na ostatnim stopniu podium są słodycze i desery ze średnim wzrostem cen na poziomie 14,6 proc. rok do roku. Dla porównania we wrześniu było to 13,6 proc. Auguściak zwróciła uwagę, że składniki niezbędne do wytworzenia produktów cukierniczych są stosunkowo drogie. "Na światowych rynkach odnotowuje się wzrost cen cukru i kakao. Zatem słodycze będą coraz droższe. W okresie przedświątecznym w sklepach będziemy mieć całą paletę czekoladowych figurek. Jednak produkty wytworzone z dobrej jakości czekolady będą kosztowne" - podkreśliła.

Pierwszą piątkę uzupełniły artykuły dla dzieci, które w minionym miesiącu podrożały średnio o 13,3 proc. rok do roku. Na kolejnym miejscu było pieczywo, ze wzrostem o 11,6 proc. Miesiąc wcześniej pieczywo było poza pierwszą piątką.

Autorzy raportu wskazali, że wśród trzech najmniej drożejących w ujęciu rocznym kategorii znalazły się używki – 4,8 proc., a także owoce – 3,6 proc. Natomiast najmniej w całym zestawieniu podrożał nabiał – o 3,4 proc. rok do roku.

Są też dwa wyjątki. W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem o 2,5 proc. spadły średnie ceny warzyw. Ponadto w ciągu roku o 16,4 proc. obniżyły się też ceny artykułów tłuszczowych.

"Łagodna klimatycznie jesień wpłynęła pozytywnie na zbiory i dostępność warzyw. Ale sezonowy efekt już za chwilę się skończy i istnieje ryzyko, że w nadchodzących miesiącach ceny znów pójdą w górę" - prognozuje Kopyściański.

W przypadku tłuszczów - w ocenie eksperta - warto zwrócić uwagę na dwa czynniki. "Pierwszy jest statystyczny. Obecne ceny porównujemy do szczytów drożyzny, która w tej kategorii nastąpiła w analogicznym okresie roku poprzedniego. Drugi realny powód jest taki, że w tym roku znacząco poprawiły się światowe zbiory roślin oleistych. I ta sytuacja przez kolejne miesiące może się utrzymać, co daje szanse na to, że w kategorii artykułów tłuszczowych jako konsumenci odczujemy znaczącą ulgę cenową" - wskazał.

"To nie oznacza, że szczyty cenowe mamy już za sobą"

Dr Izabela Auguściak przewiduje, że przed Bożym Narodzeniem mogą wzrosnąć ceny rodzimych owoców i warzyw, ponieważ są to produkty sezonowe, które będą mniej dostępne. Ponadto możemy również mieć do czynienia ze wzrostem cen żywności niezbędnej do przygotowania tradycyjnych potraw świątecznych oraz dodatków spożywczych.

Zdaniem ekspertki, od 1 stycznia 2024 roku inflacja może rosnąć ze względu na wzrost płacy minimalnej, kosztów ogrzewania, cen paliw, energii elektrycznej oraz gazu. Znaczenie będą mieć też decyzje dotyczące stawki VAT na żywność, a także możliwości kontynuacji zamrożenia cen energii elektrycznej oraz gazu dla gospodarstw domowych.

"Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen w sklepach pozostanie jednocyfrowa. Ale to nie oznacza, że szczyty cenowe mamy już za sobą. Ogólny spadek poziomu kosztów codziennych zakupów jest niestety mało prawdopodobnym scenariuszem, choć może dotyczyć wybranych kategorii" - zaznaczył dr Tomasz Kopyściański.

Jak podkreślił, "mamy wciąż wysoką presję inflacyjną, związaną z ryzykiem wzrostu płacy minimalnej, cen nośników energii i paliw". "Nastroje w gospodarce powoli się poprawiają, co sprawia, że w warunkach powrotu do dobrej koniunktury zwiększony popyt konsumencki również będzie wywierał presję na wzrost cen. Istnieje jednak szansa na to, że w kolejnych miesiącach wzrosty cen będą umiarkowane, na poziomach 5-6 procent w relacji rok do roku" - podsumowuje.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Orlen będzie mógł dochodzić roszczeń o naprawienie szkód przez 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka, który był tam prezesem od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku - tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki, które w poniedziałek obraduje w Płocku. Tymczasem były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd spółki.

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

UOKiK przekazał w poniedziałek informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę ENEA. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea. Jak wskazuje Urząd, otrzymane przez niego sygnały mogą wskazywać na niedozwolone działania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych.

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Spodziewajcie się kolejnych informacji - zapowiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do kontroli oceny zarządu Orlenu pod kierownictwem Daniela Obajtka. Dodał, że trzeba "naprawiać konsekwencje niektórych zdarzeń dotyczących Lotosu i Olefin".

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Źródło:
PAP

Pracownicy Biedronki, Lidla i Carrefoura otrzymają od pracodawców specjalne bonusy pod koniec roku. Zatrudnieni w tych sieciach będą mogli liczyć na paczki świąteczne dla siebie i dzieci, a także bony podarunkowe.

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Redan, działająca przez wiele lat w branży odzieżowej, złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma poinformowała, że w 2024 roku podejmowała działania w celu zakończenia działalności w zakresie udziału w handlu odzieżą, w tym odzyskania zaangażowanych w nią środków i spłatę zobowiązań oraz zbudowania rentownej działalności w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Źródło:
PAP

Carlos Tavares, dyrektor generalny koncernu motoryzacyjnego Stellantis zrezygnował ze stanowiska ze względu na różnice zdań z zarządem oraz rozczarowujące wyniki sprzedaży samochodów. Decyzja weszła w życie w momencie jej ogłoszenia.

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Źródło:
CNN

PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący między innymi nabycia przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.

Pekao może przejąć Alior Bank

Pekao może przejąć Alior Bank

Źródło:
PAP

Tegorocznym zwycięzcą Black Friday był handel internetowy - podał magazyn "Forbes". Promocje w sieci wygenerowały rekordową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony tradycyjni detaliści mieli aż 8-procentowy spadek ruchu w galeriach handlowych.

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

Źródło:
Forbes, CNN

Tak jak zapowiedziałam, wysyłam oficjalne pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie wzrostu marż deweloperskich w Polsce - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, podane wcześniej przez UOKiK wyjaśnienia dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości "są niesatysfakcjonujące".

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie 2024 roku wyniósł 48,9 punktu - podała firma S&P Global. Odnotowano też pierwszy spadek indeksu od pięciu miesięcy. "Prognozy na najbliższe 12 miesięcy znacznie się pogorszyły" - stwierdzili analitycy.

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pracownicy wszystkich zakładów Volkswagena w Niemczech zostali wezwani do strajków ostrzegawczych - przekazał przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego IG Metall Thorsten Groeger. Trzecia tura negocjacji, zorganizowana w czwartek, zakończyła się bez rezultatu.

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Źródło:
PAP

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl

- Usiadłem do akceptacji przelewów i zwróciłem uwagę na fakturę na 15 tysięcy złotych. Przeanalizowałem dokumentację i faktura była podrobiona - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Wojciech Plona, właściciel firmy z branży finansów. Iwona Prószyńska z NASK opowiada inną historię. - Powiedzieli osobie odpowiedzialnej za finanse, że musi zautoryzować poza procedurą przelew na szaloną kwotę, bo w przeliczeniu było to sto milionów złotych. Tak się stało, bo sprawa wyglądała bardzo autentycznie - zaznacza.

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 11 milionów złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 30 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje żel pod prysznic marki Cosmia z uwagi na niewłaściwą jakość mikrobiologiczną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Sieć na swojej stronie przekazała, że chodzi o wykrycie bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek akcjonariusze Orlenu zajmą się uchwałą w sprawie roszczeń o naprawienie szkód, które mógł wyrządzić poprzedni zarząd spółki za prezesury Danielem Obajtka. Obrady odbędą się w siedzibie Orlenu w Płocku.

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Źródło:
PAP

1 grudnia wchodzą zmiany dla dorabiających rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Do góry idą limity - dotyczący przychodu oraz powodujący zawieszenie świadczenia.

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl