Ceny zaczęły spadać, ale żywność drożeje

TVN24 Biznes

Stabilna ocena Polski. Ale jest kilka spraw, które mogą nią zachwiaćTVN24 BiS
wideo 2/4

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2017 r. w stosunku do maja 2017 r. wyniósł 99,8 (obniżenie cen o 0,2 proc.) - poinformował we wtorek GUS. Oznacza to, że w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją.

Z kolei w porównaniu z analo­gicznym miesiącem ubiegłego roku ceny wzrosły o 1,5 proc. To takie same wyniki, jakie Główny Urząd Statystyczny podał pod koniec czerwca w tzw. szybkim szacunku inflacji.

Tańszy transport

Natomiast wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2017 r. w stosunku do I półrocza 2016 r. wzrósł 1,9 proc. - podał GUS. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w II kwartale 2017 r. w stosunku do I kwartału 2017 r. wzrósł o 0,3 proc. Ponadto, według GUS, ceny towarów w czerwcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc., natomiast ceny usług wzrosły o 0,3 proc. "W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 2,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,0 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,23 p. proc. i 0,05 p. proc. Wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1 proc.) podwyższyły ten wskaźnik o 0,07 p. proc." - informuje GUS w komunikacie.

Droższa żywność

Ceny żywności wzrosły w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc., wobec wzrostu o 0,8 proc. w maju br.

"Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 1,1 proc.). Więcej niż w maju br. konsumenci płacili za owoce (o 0,8 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,5 proc., w tym za wędliny – o 0,8 proc., mięso wołowe i cielęce – o 0,2 proc. i mięso wieprzowe – o 0,1 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w maju br. cenach mięsa drobiowego). Droższe niż przed miesiącem było również pieczywo (o 0,3 proc.) oraz czekolada (o 0,2 proc.). W czerwcu br. wyższe były ceny artykułów w grupie +mleko, sery, jaja+ (przeciętnie o 0,1 proc., w tym jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,3 proc., serów i twarogów – o 0,2 proc., przy spadku cen mleka i jaj – po 0,2 proc)" - głosi komunikat. Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja w maju wyniosła 1,9 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. Natomiast w kwietniu br. mieliśmy do czynienia z 2-proc. inflacją licząc rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock