Polacy mają coraz większe mieszkania

Wzrost mieszkań w Polsce o 0,9 proc.Shuttestock

Na koniec grudnia 2014 r. w Polsce było 14 mln mieszkań. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 73,4 m kw. Zdecydowana większość - 99,1 proc. z nich miało łazienkę - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny średnia wielkość mieszkania w Polsce wynosiła w grudniu 2014 r. 73,4 m kw. Oznacza to, że była o 0,3 m kw. wyższa niż rok wcześniej. Większe były mieszkania na wsi; średnio o 28,1 m kw. niż w miastach (odpowiednie wskaźniki wynoszą dla wsi 92,3 m kw. a dla miast 64,2 m kw.). Największe mieszkania były w woj. podkarpackim - przeciętnie liczyły 80,9 m kw.; niewiele mniejsze w wielkopolskim (80,7 m kw.) i opolskim (80,3 m kw.). Najmniejsze - w łódzkim (68,4 m kw.) i warmińsko-mazurskim (67,9 m kw.). W trzech województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań nie przekroczyła 70 m kw.

14 mln mieszkań w Polsce

W sumie zasoby mieszkaniowe kraju (pod pojęciem tym GUS rozumie mieszkania zamieszkane i niezamieszkane znajdujące się w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych) liczyły na koniec grudnia 2014 r. 14 mln mieszkań. Ich łączna powierzchnia użytkowa to 10 mld 25,7 mln m kw., w których znajdowało się 53,4 mln izb. W porównaniu z poprzednim rokiem, w 2014 przybyło 130,1 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 0,9 proc.

W miastach liczba mieszkań wzrosła o 88,6 tys. (wzrost o 0,9 proc.), na wsi przybyło ich 41,6 tys.

Więcej inwestycji w budownictwo

Jak podają analitycy GUS przyrost liczby mieszkań był m.in. efektem inwestycji w budownictwie, rozbudowy i przebudowy budynków istniejących, jak również zmiany charakteru przeznaczenia powierzchni niemieszkalnych. Z ogólnej puli zasobów mieszkaniowych ponad 67 proc. lokali mieszkalnych było w miastach. W pięciu największych, tj. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu (gdzie mieszka ok. 18,9 proc. ludności miejskiej), skupionych było 22,8 proc. mieszkań spośród wszystkich zasobów miejskich (o 0,02 p. proc. więcej niż przed rokiem). W porównaniu z 2013 r. najwięcej mieszkań przybyło w woj. mazowieckim (o 1,3 proc., co stanowi ok. 21,5 proc. przyrostu zasobów mieszkaniowych całego kraju). Najmniej - w województwach: łódzkim, opolskim i śląskim (po ok. 0,5 proc.). Jak podaje GUS w 2014 r. warunki mieszkaniowe w Polsce nieznacznie się poprawiły w porównaniu z poprzednimi latami. "Znajduje to odzwierciedlenie w wartościach wskaźników ilustrujących przeciętną liczbę izb w mieszkaniu, liczbę osób przypadającą na mieszkanie i na izbę oraz powierzchnię użytkową mieszkania" - napisano w komunikacie Urzędu.

Przeciętnie 3,82 pokoju na mieszkanie

Przeciętna liczba izb (wg. metodologii GUS oznacza to pomieszczenie w mieszkaniu, oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami od podłogi do sufitu, o powierzchni nie mniejszej niż 4 m kw., z bezpośrednim oświetleniem dziennym, czyli np. kuchnie spełniające te kryteria, ale już nie werandy, spiżarnie, ganki - PAP) przypadająca na jedno mieszkanie wyniosła 3,82. W miastach było to 3,57 a na wsi 4,32. Jak podał Urząd, najniższe wartości tego wskaźnika wystąpiły w województwach centralnych: mazowieckim 3,63 i łódzkim 3,59, a najwyższe w województwach: podlaskim 4,02, wielkopolskim 4,05, podkarpackim 4,08 i opolskim 4,18. W miastach mieszkania o największej przeciętnej liczbie izb występowały w województwie podkarpackim 3,85 i podlaskim 3,84, a najmniejsze w łódzkim 3,35 i mazowieckim 3,42. Najwięcej izb miały przeciętnie mieszkania wiejskie w woj. opolskim 4,86 i śląskim 4,68 a najmniej w województwach lubelskim 3,95 i świętokrzyskim 3,99. Największe różnice w wielkości mieszkań między miastem a wsią występują w województwach śląskim - o ok. 35 m kw. i opolskim - ok. 33 m kw, a najmniejsze - w woj. warmińsko-mazurskim o ok. 20 m kw.). Przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,4 m kw. i wyniosła 26,7 m kw. (w miastach wzrosła z 25,7 m kw. do 26,1 m kw., a na wsi z 27,2 m kw do 27,6 m kw.). Jak zauważają analitycy GUS dysproporcje pomiędzy miastem a wsią dotyczyły stopnia zaludnienia mieszkań. Mieszkania wiejskie były bardziej zaludnione od mieszkań miejskich. Na 1 mieszkanie w miastach przypadało przeciętnie 2,46 osoby, zaś na wsi 3,35 przy przeciętnej dla Polski 2,75.

Najbardziej zaludnione mieszkania na Podkarpaciu

Najwięcej osób na 1 mieszkanie przypadało w województwach: podkarpackim - 3,32 oraz wielkopolskim – 2,99 i małopolskim – 2,98, najmniej natomiast w województwach centralnych: łódzkim - 2,51 i mazowieckim - 2,46 osoby na 1 mieszkanie.

W miastach najbardziej zaludnione były mieszkania w woj. podkarpackim - 2,87, a najmniej w mazowieckim - 2,21 i łódzkim - 2,27 osoby w 1 mieszkaniu. Na wsiach wskaźnik ten wahał się od 2,94 w woj. podlaskim i 3,06 w łódzkim do 3,70 w województwach pomorskim i 3,73 w woj. podkarpackim. Kolejnym wskaźnikiem przedstawiającym gęstość zaludnienia mieszkań jest przeciętna liczba osób na 1 izbę. Wskaźnik ten dla Polski kształtował się na poziomie 0,72 osoby na 1 izbę, przy czym na wsi był wyższy i wyniósł 0,77, a w mieście 0,69 osoby na izbę. Najniższe wartości zaobserwowano w województwach: dolnośląskim 0,67 i mazowieckim, podlaskim, opolskim po 0,68, a najwyższe w województwach: świętokrzyskim 0,77 oraz podkarpackim 0,81. Najwięcej osób na izbę, zarówno w miastach, jak i na wsi przypadało w woj. podkarpackim - odpowiednio 0,75 i 0,87, a najmniej w woj. podlaskim odpowiednio po 0,68. Najmniej osób na jedno pomieszczenie przypadało w miastach woj. mazowieckiego przeciętnie 0,65, a na terenach wiejskich w woj. opolskim 0,67 i 0,68 w podlaskim.

Mieszkania coraz lepiej wyposażone

Stan zasobów mieszkaniowych oprócz zmian w liczbie mieszkań ich powierzchni i liczby izb obrazuje również stopień wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarno-techniczne. Na podstawie uzyskanych wyników można zaobserwować coraz lepsze wskaźniki wyposażenia mieszkań, a co za tym idzie lepsze warunki mieszkaniowe ludności. W 2014 r. wyposażonych w wodociąg było 96,7 proc. mieszkań, w ustęp 93,5 proc. i łazienkę 91,1 proc. Instalacja gazowa natomiast podłączona była w co drugim mieszkaniu. Pomiędzy miastem a wsią nadal utrzymywały się dysproporcje w wyposażeniu mieszkań w podstawowe instalacje. W miastach wodociąg ma 99 proc. mieszkań, ustęp – 97,1 proc., a łazienkę – 95,4 proc. Na wsi do wodociągu podłączonych było 91,9 proc. mieszkań, ustęp miało 85,9 proc., a łazienkę 82,2 proc. W porównaniu z 2013 r. największy wzrost o 1,2 proc. zaobserwowano w wyposażeniu mieszkań w centralne ogrzewanie. Dla mieszkań zlokalizowanych na wsi wzrost ten wyniósł 1,4 proc., natomiast w miastach - 1,1 proc. Liczba mieszkań wyposażonych w gaz z sieci zwiększyła się w porównaniu z 2013 r. o 0,4 proc.. Na terenach wiejskich zanotowano większy procentowy wzrost (o 2,2 proc.) niż w miastach (o 0,2 proc.).

Rośnie liczba mieszkań w Polsce. Ludzie wolą kupować, niż wynajmować.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować
Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmowaćTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl