Mieszkania schodzą na pniu. Nowy historyczny rekord

Nieruchomości

ShutterstockOd lutego 2016 r. deweloperzy oddali ponad 80 tys. mieszkań

W okresie luty 2016 – styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych, co jest wartością o 2 proc. większą od tej sprzed miesiąca i nowym historycznym rekordem - wynika z obliczeń Home Broker dokonanych na podstawie danych GUS.

W raporcie wskazano również, że na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się także liczba rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń.

Więcej mieszkań

Jak napisano w analizie, "zgodnie z oczekiwaniami analityków na rynku mieszkaniowym weszliśmy w okres dynamicznego wzrostu liczby mieszkań oddawanych przez deweloperów". "Jest to bezpośrednią pochodną wysokiej aktywności rynku, jeśli chodzi o rozpoczynanie nowych budów w ostatnich dwóch-trzech latach" - czytamy w raporcie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Home Brokera, w okresie luty 2016 – styczeń 2017 deweloperzy oddali do użytkowania 80 207 lokali mieszkalnych. Wzrost liczby oddanych mieszkań w stosunku do analogicznego okresu rok temu wyniósł 29,5 proc. Od lutego 2016 rozpoczęto 88 733 nowych budów, co daje roczny przyrost w wys. 3,2 proc. Ponadto deweloperzy otrzymali 109 938 pozwoleń na budowę (wzrost w skali roku 9,7 proc.).

Jak będzie?

Analitycy oceniają, że rynek "jest w fazie stabilizacji wysokiej liczby nowych inwestycji, za czym gonią inwestycje oddawane".

Jak napisano w analizie zakończony niedawno 2016 r. był rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. "Z danych zagregowanych przez firmę REAS wynika, że na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) w samym czwartym kwartale wprowadzono na rynek prawie 19 tys. mieszkań" - czytamy. W całym 2016 r. wartość ta przekroczyła 65 tys., czyli o 25 proc. więcej niż w 2015 r. Z kolei sprzedaż wyniosła ponad 18 tys. mieszkań w czwartym kwartale i prawie 62 tys. w całym 2016 r.

Zobacz. Urzędniczy absurd najwyższych lotów. 125 tysięcy złotych - tyle będzie musiał zapłacić hodowca gołębi z małej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Inspektor nadzoru budowlanego zdecydował, że pan Tadeusz gołębnik zbudował nielegalnie. By zalegalizować budowę sprzed 15 lat, będzie musiał zapłacić teraz tyle, ile za dwa mieszkania w miejscowości w której mieszka. (wideo z 01.02.2017 r.)

Autor: gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock