Zadłużamy się najszybciej od trzech lat. Pożyczamy na kupno mieszkania, rozwój firm i konsumpcję

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatBoom kredytowy - pożyczamy coraz więcej

Polacy zadłużają się najszybciej od trzech lat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje, że pożyczają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Na co? Na konsumpcję, nieruchomości i rozwój przedsiębiorstw.

Gazeta przywołuje dane Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, z których wynika, że najszybciej rośnie zadłużenie dużych firm. Większa jest jednak także sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych.

Więcej i bezpieczniej

Łącznie przez osiem miesięcy roku wolumen udzielonych kredytów zwiększył się o blisko 50 mld zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W 2013 roku było to 32 mld zł, a jeszcze rok wcześniej 22 mld zł. - Gospodarka potrzebuje do rozwoju odpowiedniej ilości pieniędzy - ani zbyt mało, ani zbyt dużo. O tym, że na razie nie zadłużamy się przesadnie szybko, świadczyć może poprawiająca się jakość portfela kredytowego - tłumaczy w rozmowie z gazetą Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Dodaje, że przez ostatnie dwa lata spadła wartość zaległych zobowiązań klientów indywidualnych - z 29,6 mld do 27,9 mld zł. W tym czasie wzrosła akcja kredytowa. Jak zaznacza dziennik, eksperci są też spokojni o zadłużenie przedsiębiorstw.

Autor: mn//km / Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24