Pracownicy na zwolnieniach lekarskich i młode matki mogą stracić po powrocie do pracy część wolnego. Taki pomysł ma Bruksela - pisze "Rzeczpospolita". Pracodawcy już przyklasnęli temu rozwiązaniu. Związkowcy zapowiadają, że będą protestować.
- Najwyższy czas zmienić przepisy tak, by pracownik, który przez pół roku był na zwolnieniu lekarskim, tracił połowę przysługującego mu urlopu - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. I dodaje, że to samo powinno dotyczyć kobiet, które w związku z ciążą coraz częściej przechodzą na wielomiesięczne zwolnienie lekarskie, później na urlop macierzyński, a wreszcie na skumulowany wypoczynkowy.
I wszystko wskazuje, że zmiany, które postulują przedsiębiorcy wkrótce nastąpią. Przewidują je rozesłane do związków zawodowych i pracodawców w całej Unii Europejskiej założenia do nowelizacji dyrektywy o czasie pracy. Ostateczne propozycje zmian Komisja Europejska ma przygotować jeszcze przed wakacjami.
"Rzeczpospolita" przypomina, że mogłoby to oznaczać, że w Polsce każdy z ponad 5 mln pracowników, którzy corocznie korzystają ze zwolnień lekarskich, straci nawet po dwa dni wolnego za każdy miesiąc spędzony na chorobowym.
"Chcą tylko zwiększyć zyski"
Pomysł Brukseli nie podoba się związkowcom. – Taka zmiana ma na celu jedynie zwiększenie zysków przedsiębiorców – twierdzi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ. I dodaje: - Będziemy się jej sprzeciwiać wszystkimi sposobami.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24