Yahoo! podkradło dyrektorkę z Google

Najnowsze


Jeden amerykański gigant internetowy podkupił drugiemu dyrektora. Yahoo! ogłosiło, że Marissa Mayer, dotychczas jedna z głównych dyrektorów Google, zostanie dyrektorem generalnym. 37-latka będzie już trzecim szefem Yahoo! w przeciągu roku. Mayer zapewniła, że czuje się "zaszczycona i zachwycona".

Nowa szefowa zajmie stanowisko po uprzednim dyrektorze Scott'cie Thompsonie, który ustąpił w maju po pojawieniu się zarzutów, że sfałszował swoje CV i umieścił tam tytuł naukowy, którego nie posiadał. Thompson zarządzał Yahoo! tylko nieco ponad pół roku. Swoje stanowisko objął we wrześniu 2011 roku, po tym jak poprzednia dyrektorka generalna Carol Bartz została zwolniona.

Nowy szczyt kariery

Duża rotacja na najważniejszym stanowisku dyrektorskim nie jest jednym problemem Yahoo!. Firma od lat znajduje się w kryzysie, po tym jak została znokautowana na rynku wyszukiwarek przez Google. Przed pojawieniem się obecnego giganta internetu, to Yahoo! było najpopularniejszą wyszukiwarką i internetowym potentatem. Drugi cios firmie zadał Facebook, który odebrał jej szereg użytkowników szukających funkcji społecznościowych.

Yahoo! nadal jest największym portalem w USA, ale firma jest obecnie warta zaledwie połowę tego, co w swoim najlepszym okresie. Z powodu spadku zainteresowania wyszukiwarką i pocztą Yahoo! znacznie spadły przychody firmy z tytułu reklam. Nowa szefowa ma zaradzić tym problemom.

Mayer wydaje się być dobrze przygotowana do tego zadania. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Dolinie Krzemowej osiągnęły najwyższe stanowiska i jest uznawana za jedną z najlepszych w swoim fachu. - Większość nie sądziła, że w swojej sytuacji Yahoo! da radę przyciągnąć kogoś takiego jak Marisa Mayer - stwierdził analityk Standard and Poor's Scoot Kessler. Do tej pory faworytem do zajęcia stanowiska dyrektora generalnego był zajmujący to miejsce tymczasowo Ross Levinsohn.

37-letnia Mayer dołączyła do Google w 1999 roku, jako pierwszy inżynier-kobieta. Świeża absolwentka Uniwersytetu Stanforda była wówczas 20-tym pracownikiem firmy. Pracowała między innymi przy stworzeniu wyszukiwarki Google i jej strony głównej. Ostatnio zarządzała działem firmy odpowiedzialnym za usługi związane z mapami i lokalizacją, takimi jak Google Maps, Google Earth, Google Local i Street View.

Autor: mk//bgr/k / Źródło: BBC News