Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Źródło:
TVN24 Biznes
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwie
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwieTVN24
wideo 2/4
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwieTVN24

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

W czasie kampanii wyborczej premier Donald Tusk wielokrotnie obiecywał, że w Katowicach powstanie ministerstwo przemysłu. W piątek 8 grudnia obietnicę tę powtórzył i zdradził, kto obejmie w nim stery.

- Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas piątkowego briefingu w Senacie. - Nie ukrywam, że ta intencja, by to ministerstwo przemysłu było w Katowicach wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk, to są te wszystkie nadzieje i te wszystkie problemy i zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie - dodał.

Więcej przeczytasz w: To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Ukłon w stronę społeczności lokalnej

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim, powiedział, że "lokalizacja ministerstwa o niczym nie przesądza, ważne są kompetencje, ważne są zadania, które to ministerstwo ma wykonywać". Na pytanie o to, czy nie uważa umieszczenie jego siedziby na Śląsku za "zagrywkę PR-ową" odpowiedział, że to raczej "ukłon w stronę społeczności lokalnej".

- Natomiast ja wielokrotnie mówiłem o tym, że Śląskowi najbardziej potrzebna jest decentralizacja państwa, zwiększenie kompetencji samorządu na szczeblu wojewódzkim, ale również na szczeblu powiatu. Śląskowi potrzebna jest większa samodzielność, podobnie jak innym regionom naszego kraju. Po to rząd Jerzego Buzka wprowadzał reformę samorządową, aby te kompetencje, również dotyczące decentralizacji finansów publicznych, na szczeblach regionów były większe - wskazał były minister gospodarki.

Wpierw ustawa, potem ministerstwo

Steinhoff wskazał, że nowy resort "będzie można utworzyć wówczas, gdy zostanie ustawa o działach administracji państwowej". Przypomniał, że obecnie nie ma takiego działu jak przemysł.

- On został zlikwidowany w 1997 roku, powstało wówczas ministerstwo gospodarki i w związku z tym, jeżeli pan premier Tusk będzie chciał utworzyć ministerstwo przemysłu na Śląsku, to musi zmienić ustawę o działach za czym się opowiadam zdecydowanie, bo to ministerstwo musi funkcjonować w oparciu o prawo - wskazał.

Steinhoff wskazał, że istotna jest także kwestia kompetencji nowego resortu. Czy będzie miało funkcje regulacyjne, czy funkcje właścicielskie.

- Bo tego łączyć się nie da. Jeżeli to będzie, jak słyszę, filia ministerstwa aktywów państwowych, to znaczy, że wydzielona zostanie część, tego ministerstwa, funkcji właścicielskich. Natomiast osobiście marzy mi się, takie ministerstwo, które będzie nadzorowało i generowało nowe programy transformacji energetycznej - stwierdził.

"Górnictwo musi być dobrze zarządzane, a zarządzane było w ostatnich latach fatalnie"

Były wicepremier podkreślił, że "sytuacja w górnictwie i energetyce to są kwestie powiązane ze sobą. Musimy tempo naszej restrukturyzacji w górnictwie dostosować do zmian w polskiej energetyce". Podkreślił jednak ponownie, że "nie można łączyć funkcji właścicielskich i funkcji regulacyjnych państwa".

- Myśmy tak nasze państwo zorganizowali, że działają różne podmioty, o różnej strukturze własnościowej i państwo w roli regulatora i właściciela nie powinno nigdy razem występować. Także opowiadam się za ministerstwem, które zajęłoby się największym problemem polskiej gospodarki, czyli transformacją energetyczną. Jeżeli zostawimy tą energetykę w stanie takim, w jakim ona funkcjonuje teraz, to za 20 lat, czy za 10, nasza gospodarka, szczególnie ta jej energochłonna część, będzie absolutnie niekonwencyjna - przestrzegł.

Steinhoff przyznał, że transformacja energetyczna związana jest z zamykaniem i wygaszaniem kopalń. To jednak jest zadanie dla nadzoru właścicielskiego, "czyli inaczej mówiąc obecnego ministerstwo aktywów państwowych".

- Natomiast program restrukturyzacji rolnictwa, który wynegocjował z partnerami społecznymi poprzedni rząd wymaga akceptacji Komisji Europejskiej, bo realizacja tego programu wiąże się z udzielaniem pomocy publicznej. Musimy jak najszybciej uzyskać tą akceptację, ale uważam, że trzeba prowadzić dialog z partnerami społecznymi, ale też twardo bronić praw ekonomicznych. Górnictwo musi być dobrze zarządzane, a zarządzane było w ostatnich latach fatalnie - stwierdził.

Związkowcy nie powinni nadzorować sami siebie

W ocenie Janusza Steinhoffa problemem górnictwa jest nadzór. Podkreślił, że "powinni w nim pracować ludzie, którzy się na tym znają. Czyli te kryteria kompetencji powinny być brane pod uwagę w polityce kadrowej".

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi zaznaczył.

Na uwagę, że powszechne są żarty, że "ministerstwo górnictwa jest w Katowicach przy Floriana 7, tam gdzie związki zawodowe" przyznał, że tez odnosi wrażenie, jakoby związkowcy mieli nadmierną władzę.

- Natomiast z partnerami społecznymi rząd powinien rozmawiać, a nie powinien absolutnie tym partnerom społecznym oddawać decyzji, które przynależą do administracji państwowej - zauważył. - Pamiętajmy o tym, że do górnictwa płyną środki publiczne, czyli środki polskich podatników i one muszą być racjonalnie wydawane. Mało tego, kondycja finansowa takiej czy innej spółki węglowej musi być powiązana z apanażami pracowników i tak dalej, i tak dalej. To wszystko trzeba postawić z powrotem na nogi, tak jak to miało miejsce 15, 20 lat temu, a potem się zaczął okres populizmu, potem zaczął się okres odkładania trudnych problemów w nieskończoność, a efekty widoczne są w tej chwili na bieżąco - podsumował.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP. Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Były prezes PKO BP oskarżony

Były prezes PKO BP oskarżony

Źródło:
PAP

Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 miliardów złotych.

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dziewięć milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 1 października 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Największym indywidualnym podatnikiem CIT w 2023 roku był Bank Pekao, który przejął pozycję lidera po spółce Orlen - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazło się aż siedem instytucji finansowych, między innymi Santander Bank Polska, ING BSK oraz BNP Paribas.

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Źródło:
PAP

Sprzedaż zalanych mieszkań i domów przez najbliższe lata będzie bardzo trudna. Z kolei właściciele nieruchomości na terenach sąsiednich, ale bezpiecznych, mogą podwyższać ceny. Stawki na rynku najmu mogą wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie, podobnie jak po 1997 roku, wszystko się prawdopodobnie unormuje - takie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź.

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK nałożył 405 milionów złotych kary na KIA Polska i 11 dealerów spółki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. Podano, że przedsiębiorcy zmówili się w sprawie cen samochodów i podzielili między sobą rynek. Kia Polska nie zgadza się z zarzutami.

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Źródło:
PAP

W 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych rozpoczął się strajk dokerów. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów. W proteście bierze udział niemal 50 tysięcy pracowników.

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Samochody Audi z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla gabinetu Donalda Tuska - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Źródło:
PAP

Opłaty za pobyt w sanatorium będą niższe od 1 października do 30 kwietnia. Odpłatność za sanatorium zależy od sezonu, a także od standardu pokoju zajmowanego przez kuracjusza.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl