Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Źródło:
TVN24 Biznes
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwie
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwieTVN24
wideo 2/4
Janusz Steinhoff o sytuacji w górnictwieTVN24

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

W czasie kampanii wyborczej premier Donald Tusk wielokrotnie obiecywał, że w Katowicach powstanie ministerstwo przemysłu. W piątek 8 grudnia obietnicę tę powtórzył i zdradził, kto obejmie w nim stery.

- Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas piątkowego briefingu w Senacie. - Nie ukrywam, że ta intencja, by to ministerstwo przemysłu było w Katowicach wynika z głębokiego przekonania, że Śląsk, to są te wszystkie nadzieje i te wszystkie problemy i zagrożenia, które trzeba traktować interdyscyplinarnie - dodał.

Więcej przeczytasz w: To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Ukłon w stronę społeczności lokalnej

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim, powiedział, że "lokalizacja ministerstwa o niczym nie przesądza, ważne są kompetencje, ważne są zadania, które to ministerstwo ma wykonywać". Na pytanie o to, czy nie uważa umieszczenie jego siedziby na Śląsku za "zagrywkę PR-ową" odpowiedział, że to raczej "ukłon w stronę społeczności lokalnej".

- Natomiast ja wielokrotnie mówiłem o tym, że Śląskowi najbardziej potrzebna jest decentralizacja państwa, zwiększenie kompetencji samorządu na szczeblu wojewódzkim, ale również na szczeblu powiatu. Śląskowi potrzebna jest większa samodzielność, podobnie jak innym regionom naszego kraju. Po to rząd Jerzego Buzka wprowadzał reformę samorządową, aby te kompetencje, również dotyczące decentralizacji finansów publicznych, na szczeblach regionów były większe - wskazał były minister gospodarki.

Wpierw ustawa, potem ministerstwo

Steinhoff wskazał, że nowy resort "będzie można utworzyć wówczas, gdy zostanie ustawa o działach administracji państwowej". Przypomniał, że obecnie nie ma takiego działu jak przemysł.

- On został zlikwidowany w 1997 roku, powstało wówczas ministerstwo gospodarki i w związku z tym, jeżeli pan premier Tusk będzie chciał utworzyć ministerstwo przemysłu na Śląsku, to musi zmienić ustawę o działach za czym się opowiadam zdecydowanie, bo to ministerstwo musi funkcjonować w oparciu o prawo - wskazał.

Steinhoff wskazał, że istotna jest także kwestia kompetencji nowego resortu. Czy będzie miało funkcje regulacyjne, czy funkcje właścicielskie.

- Bo tego łączyć się nie da. Jeżeli to będzie, jak słyszę, filia ministerstwa aktywów państwowych, to znaczy, że wydzielona zostanie część, tego ministerstwa, funkcji właścicielskich. Natomiast osobiście marzy mi się, takie ministerstwo, które będzie nadzorowało i generowało nowe programy transformacji energetycznej - stwierdził.

"Górnictwo musi być dobrze zarządzane, a zarządzane było w ostatnich latach fatalnie"

Były wicepremier podkreślił, że "sytuacja w górnictwie i energetyce to są kwestie powiązane ze sobą. Musimy tempo naszej restrukturyzacji w górnictwie dostosować do zmian w polskiej energetyce". Podkreślił jednak ponownie, że "nie można łączyć funkcji właścicielskich i funkcji regulacyjnych państwa".

- Myśmy tak nasze państwo zorganizowali, że działają różne podmioty, o różnej strukturze własnościowej i państwo w roli regulatora i właściciela nie powinno nigdy razem występować. Także opowiadam się za ministerstwem, które zajęłoby się największym problemem polskiej gospodarki, czyli transformacją energetyczną. Jeżeli zostawimy tą energetykę w stanie takim, w jakim ona funkcjonuje teraz, to za 20 lat, czy za 10, nasza gospodarka, szczególnie ta jej energochłonna część, będzie absolutnie niekonwencyjna - przestrzegł.

Steinhoff przyznał, że transformacja energetyczna związana jest z zamykaniem i wygaszaniem kopalń. To jednak jest zadanie dla nadzoru właścicielskiego, "czyli inaczej mówiąc obecnego ministerstwo aktywów państwowych".

- Natomiast program restrukturyzacji rolnictwa, który wynegocjował z partnerami społecznymi poprzedni rząd wymaga akceptacji Komisji Europejskiej, bo realizacja tego programu wiąże się z udzielaniem pomocy publicznej. Musimy jak najszybciej uzyskać tą akceptację, ale uważam, że trzeba prowadzić dialog z partnerami społecznymi, ale też twardo bronić praw ekonomicznych. Górnictwo musi być dobrze zarządzane, a zarządzane było w ostatnich latach fatalnie - stwierdził.

Związkowcy nie powinni nadzorować sami siebie

W ocenie Janusza Steinhoffa problemem górnictwa jest nadzór. Podkreślił, że "powinni w nim pracować ludzie, którzy się na tym znają. Czyli te kryteria kompetencji powinny być brane pod uwagę w polityce kadrowej".

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi zaznaczył.

Na uwagę, że powszechne są żarty, że "ministerstwo górnictwa jest w Katowicach przy Floriana 7, tam gdzie związki zawodowe" przyznał, że tez odnosi wrażenie, jakoby związkowcy mieli nadmierną władzę.

- Natomiast z partnerami społecznymi rząd powinien rozmawiać, a nie powinien absolutnie tym partnerom społecznym oddawać decyzji, które przynależą do administracji państwowej - zauważył. - Pamiętajmy o tym, że do górnictwa płyną środki publiczne, czyli środki polskich podatników i one muszą być racjonalnie wydawane. Mało tego, kondycja finansowa takiej czy innej spółki węglowej musi być powiązana z apanażami pracowników i tak dalej, i tak dalej. To wszystko trzeba postawić z powrotem na nogi, tak jak to miało miejsce 15, 20 lat temu, a potem się zaczął okres populizmu, potem zaczął się okres odkładania trudnych problemów w nieskończoność, a efekty widoczne są w tej chwili na bieżąco - podsumował.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW

Pozostałe wiadomości

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zyski ze sprzedaży gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej może czerpać rosyjski gigant Łukoil - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness. To za sprawą posiadanych przez rosyjską spółkę udziałów w brytyjskiej spółce BP. W najbliższych latach Łukoil może na tym zarobić nawet 7 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

TikTok i Universal Music Group zawarły porozumienie, na mocy którego piosenki artystów z Universal Music Group, w tym Olivii Rodrigo i Drake'a, mają powrócić na platformę. W styczniu Universal Music wycofał utwory swoich podopiecznych z tej platformy społecznościowej. Przedstawiciele największej wytwórni muzycznej świata powoływali się tutaj na spór dotyczący między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji.

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Źródło:
"The Guardian", BBC

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiedź programu Mieszkanie na start spowodowała wzmożony ruch u deweloperów. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Otodom Analytics, średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań w połowie kwietnia poszybował do 140 mieszkań. Na początku roku wahał się jeszcze pomiędzy 90-100.

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

Źródło:
"Rzeczpospolita"