Węglokoks szykuje się do przejęcia kopalń. KW odda pięć zakładów

Najnowsze

ShutterstockNajwiększy polski eksporter węgla Węglokoks SA chce do końca roku sfinalizować zakup 4 lub 5 kopalń od Kompanii Węglowej

Największy polski eksporter węgla Węglokoks SA chce do końca roku sfinalizować zakup 4 lub 5 kopalń od Kompanii Węglowej – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka spółki Marzena Mrozik.

O możliwości przejęcia przez Węglokoks kilku zakładów od borykającej się z problemami finansowymi największej górniczej firmy w Europie mówiono od wielu miesięcy. We wrześniu firmy podpisały list intencyjny w sprawie nabycia czterech kopalń.

W grudniu biznesplan

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na początku grudnia będziemy mieli gotowy biznesplan, wycenę i zgody korporacyjne. Jesteśmy zainteresowani przeprowadzeniem tego procesu najszybciej, jak to jest możliwe. Im szybciej on będzie zrealizowany, tym lepiej dla Kompanii Węglowej i Węglokoksu. Mamy nadzieję, że cały proces zostanie zakończony jeszcze w 2014 r. – powiedziała PAP Mrozik.

Sprecyzowała, że chodzi o 4 kopalnie: Jankowice, Chwałowice, Bobrek-Centrum i Piekary. - Rozmawiamy też z Kompanią o możliwości przejęcia piątej kopalni - Brzeszcze. Jeżeli chodzi o koszty nabycia tych kopalń, to będą one wynikały z wyceny – wyjaśniła Mrozik.

Strategia spółki

Rzeczniczka przypomniała, że zaangażowanie się w segment wydobycia węgla to istotny element strategii rozwoju spółki na lata 2010-2015. - O wejście w bezpośrednie wydobycie węgla staraliśmy się od kilku lat dlatego, że chcemy umocować naszą działalność handlową bezpośrednio w produkcji. Nasz biznes opiera się na węglu kamiennym. Węglokoks od ponad sześćdziesięciu lat jest obecny na międzynarodowym rynku węgla. Chcielibyśmy, żeby nasze doświadczenie i wiedza zostały wykorzystane w procesie restrukturyzacji polskiego górnictwa – powiedziała.

Uchyliła się natomiast od odpowiedzi na pytanie, czy Węglokoks planuje w zakupionych kopalniach znaczące inwestycje. - Jesteśmy na etapie przygotowywania biznesplanu, dlatego w tym momencie jeszcze za wcześnie o tym mówi” – zaznaczyła.

Kompania nie komentuje

Kompania Węglowa nie komentuje doniesień o sprzedaży kopalń Węglokoksowi. Rada nadzorcza spółki przyjęła niedawno jej program naprawczy, kolejnym krokiem ma być akceptacja przez walne zgromadzenie spółki, czyli ministra gospodarki. Do tej pory Kompania Węglowa nie ujawnia jego szczegółów, które mają być przekazane opinii publicznej być może dopiero w drugiej dekadzie listopada.

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Kompanii Węglowej Tomasz Zięba poinformował PAP, że jako pierwsze zostaną z nim zapoznane działające w firmie związki zawodowe. - Chcemy podtrzymać ducha dialogu, nie komunikować się z partnerami społecznymi za pośrednictwem mediów – podkreślił. Przewodniczący górniczej „S” Jarosław Grzesik potwierdził w rozmowie z PAP, że dostał już zaproszenie na takie spotkanie.

Potrzebne pieniądze

Przedstawiciele Kompanii Węglowej przyznają, że firma pilnie potrzebuje dopływu środków, przygotowuje się więc do emisji euroobligacji. W tym tygodniu oceny ratingowe wystawiły jej dwie cenione agencje – Moody’s oraz Standard&Poor. - Te oceny są dla nas korzystne, rekomendują zakup naszych obligacji. Otwierają zarządowi drogę do spotkań i negocjacji w tej sprawie z zagranicznymi instytucjami finansowymi – powiedział dyrektor Zięba.

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowne są trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

Plan naprawczy KW na lata 2014-20 zakłada m.in. ograniczenie kosztów, koncentrację produkcji w zakładach o wysokiej rentowności, zmianę polityki sprzedaży, wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów oraz pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki.

Węglokoks SA jest czołowym europejskim dostawcą paliw stałych i największym polskim eksporterem węgla, obecnym na rynkach światowych od ponad 60 lat. Najważniejsze rynki zbytu to Niemcy, Austria, Czechy, Francja, i Irlandia. Oprócz eksportu spółka prowadzi na rynku krajowym, działalność handlową na rzecz hutnictwa, górnictwa i energetyki oraz świadczy usługi logistyczne. Węglokoks SA zbudował też grupę kapitałową działającą w sektorze górniczym i okołogórniczym.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock