Warta poszła za 770 mln euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Warta zmienia właściciela

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta zmienia właściciela. Niemiecki Talanx kupił od belgijskiej KBC 100 proc. udziałów w tej spółce za 770 mln euro.

Transakcja ma być zakończona w drugiej połowie 2012 roku (wymaga ona jeszcze zgody nadzoru finansowego i urzędu antymonopolowego). Jeśli to się stanie, Talanx będzie drugim największym ubezpieczycielem w Polsce.

Po zamknięciu transakcji japoński partner Talanx, Meiji Yasuda przejmie 30 proc. Warty.

Kupno dla wzmocnienia

Jak podał Talanx w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, poprzez przejęcia w Polsce, realizuje swoją strategię wzmocnienia międzynarodowej części portfela.

"Poprzez przejęcie Warty uczestniczymy w znacznie większym stopniu w dalszym rozwoju tego bardzo dynamicznego rynku ubezpieczeń. Co więcej, robimy decydujący krok do osiągnięcia strategicznego celu rozwojowego" - powiedział, cytowany w komunikacie, Torsten Leue, prezes Talanx International AG.

Talanx jest trzecią co do wielkości w Niemczech i jedenastą w Europie grupą ubezpieczeniową, z dochodem ze składek w wysokości około 23 mld euro w 2010 r.

Talanx działa w 150 krajach. W skład grupy kapitałowej wchodzą dwie spółki prowadzące działalność w Polsce - HDI-Gerling Życie TU SA i HDI Asekuracja TU SA.

Z kolei Meiji Yasuda to drugie pod względem wysokości dochodu ze składek towarzystwo ubezpieczeń na życie w Japonii, z dochodem ze składek w wysokości 3.943 mld jenów (33 mld euro) w 2010 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24