VAT-em w latte. Zapłacisz więcej w kawiarni

sxc.huRząd chce podnieść stawkę VAT na sprzedaż kawy i herbaty

Miłośnicy wizyt w kawiarniach muszą przygotować się na podwyżki. Rząd szykuje zmianę stawki VAT na napoje, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. Więcej zapłacimy więc m.in. za cafe latte czy cappuccino. Wbrew początkowym zapowiedziom nie będzie za to podwyżki VAT na dania gotowe i lody.

Projekt zmian w VAT przygotowany przez resort finansów przyjął w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.

W projekcie zapisano, że podstawowa 23-proc. stawka VAT obejmuje nie tylko sprzedaż kawy i herbaty (jak dotychczas), ale także napojów, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. - To zmiana doprecyzowująca, nie wiąże się z uzyskaniem dodatkowych wpływów do budżetu. Dzięki niej nie będzie wątpliwości, że podstawowa stawka dotyczy nie tylko kawy, ale także np. kawy z mlekiem. Niektórzy podatnicy sprzedający kawę latte omijają przepisy i naliczają dla tego napoju 8-proc. podatek kwalifikując go jako napój mleczny - wyjaśniła Wiesława Dróżdż z resortu finansów.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zakłada też, że 23-proc. stawką zostaną opodatkowane zwolnione teraz z VAT tzw. usługi pocztowe niepowszechne, które są świadczone przez operatora publicznego (Pocztę Polską). Podstawową stawką zostaną objęte także wyroby sztuki ludowej, które obecnie podlegają 8-proc. podatkowi.

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z planowanej podwyżki z 5 proc. do 8 proc. VAT na sprzedaż lodów oraz dań i posiłków gotowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej postulowało w opinii do projektu, aby utrzymać 5-proc. VAT na posiłki dostarczane w ramach żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, argumentując to potrzebą wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

Inne zmiany

Projekt zakłada też wprowadzenie instytucji faktury uproszczonej, którą przedsiębiorcy będą mogli stosować do 450 zł. Faktura taka nie będzie musiała zawierać części elementów, które obecnie są wymagane, np. dane nabywcy zostaną ograniczone do NIP.

Projekt przewiduje zmiany stawek VAT na niektóre towary. Podwyższona ma być do 23 proc. stawka m.in. dla wełny szarpanej oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych np. sierści czy szczecin, kości i skorup żółwi.

Zmienić ma się też ogólna zasada, która określa moment powstania obowiązku podatkowego (istotny dla wskazania, od kiedy należy odprowadzić podatek). Obecnie obowiązek ten powstaje (z pewnymi wyjątkami) w momencie wystawienia faktury, czyli w ciągu siedmiu dni od sprzedaży. Resort finansów proponuje, by - co do zasady - obowiązek podatkowy powstawał na koniec miesiąca, w którym usługa została wykonana (dokonano sprzedaży). Faktury będą mogły być wystawiane do siódmego dnia po końcu miesiąca, w którym wykonano daną usługę lub sprzedano towar. Zniknie też większość wyjątków, co uczyni przepisy prostszymi.

Przygotowano także zmianę dotyczącą powstania obowiązku podatkowego dla tzw. małych podatników rozliczających się metodą kasową. Obowiązek podatkowy będzie powstawał w tym przypadku z końcem miesiąca, w którym taki podatnik otrzymał zapłatę całości lub jej części.

Ministerstwo zdecydował też o podwyższeniu wartości prezentów, które nie podlegają opodatkowaniu. Chodzi o zmianę z 10 zł do 20 zł - w przypadku prezentów jednostkowych i podniesienie limitu ze 100 zł do 200 zł - w przypadku prezentów wręczanych w ciągu roku jednej osobie (w takim wypadku firma musi prowadzić ewidencję obdarowanych).

Faktura elektroniczna

Ponadto w projektowanych przepisach MF chce, by faktura elektroniczna była tak samo traktowana, jak faktura papierowa. Ministerstwo zamierza także utrzymać do końca 2013 r. ograniczenia w odliczeniu VAT w przypadku kupna samochodów osobowych oraz utrzymać zakaz odliczenia VAT od paliwa wykorzystywanego do służbowych aut osobowych.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości