Montana jako pierwszy stan w USA zakazuje TikToka – zdecydował w środę gubernator tego stanu Greg Gianforte. Zabroniono również korzystania ze wszystkich aplikacji mediów społecznościowych, które gromadzą i udostępniają dane osobowe lub inne wrogim zagranicznym adwersarzom na urządzeniach wydanych przez władze.
Gubernator Montany Greg Gianforte podpisał w środę ustawę zakazującą w tym stanie używania chińskiej aplikacji do krótkich filmów wideo TikTok. Montana jest pierwszym w Ameryce stanem, który zakazał TikToka.
- Komunistyczna Partia Chin wykorzystująca TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji jest dobrze udokumentowana - argumentował Gianforte. Nazywał ustawę "najbardziej zdecydowanym działaniem jakiegokolwiek stanu".
Zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. i prawie na pewno spotka się z wyzwaniami prawnymi.
TikTok nie odpowiedział na pytanie Reutersa, czy planuje podjąć kroki prawne.
Zakaz korzystana z aplikacji gromadzących dane osobowe
TikTok, należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance, stoi w obliczu rosnących wezwań ze strony niektórych amerykańskich ustawodawców. Domagają się zakazania aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na tę platformę.
Gianforte zabronił również korzystania ze wszystkich aplikacji mediów społecznościowych, które gromadzą i udostępniają dane osobowe lub inne wrogim zagranicznym adwersarzom na urządzeniach wydanych przez władze.
Każde naruszenie zakazu może wiązać się z karą w wysokości 10 tysięcy dolarów. Egzekwowaniem przepisów zajmie się Departament Sprawiedliwości stanu Montana. W stanie mieszka nieco ponad milion osób.
Popularność TikToka
TikTok, który ma ponad 150 milionów amerykańskich użytkowników, spotkał się z rosnącymi wezwaniami ze strony amerykańskich prawodawców i urzędników państwowych do zakazania aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na platformę.
Aplikacja stała się niezwykle popularna wśród amerykańskich nastolatków. Według Pew Research Center, 67 proc. amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat korzysta z TikTok, a 16 proc. wszystkich nastolatków twierdzi, że korzysta z aplikacji prawie stale. TikTok twierdzi, że "zdecydowana większość" jego użytkowników ma ponad 18 lat.
Źródło: PAP, Reuters