W najnowszym projekcie wniosków na przyszłotygodniowy unijny szczyt znalazł się zapis o niezależności energetycznej UE, o jaki zabiegała Polska i kraje regionu, co wskazuje na to, że w kontekście Ukrainy ten postulat zyskuje coraz szersze poparcie w UE.
- W działaniach dyplomatycznych Polska zabiega o zapisy zwracające uwagę na zwiększone uzależnienie Europy od zewnętrznych dostaw gazu. Zależy nam też, aby we wnioskach ze szczytu znalazł się zapis dotyczący rozwoju własnych źródeł energii - w przypadku Polski chodzi o gaz łupkowy - powiedział w środę PAP polski dyplomata w Brukseli.
Choć w projekcie wniosków na szczyt 20-21 marca, który ma być poświęcony m.in. polityce klimatycznej i energetycznej UE, nie wymieniono Rosji z nazwy, to znajduje się do niej wyraźne odniesienie. Zapis ten znalazł się w projekcie po nasileniu działań Kremla na Krymie.
Dywersyfikacja?
- Rada Europejska jest zaniepokojona wysokim stopniem zależności energetycznej Europy, zwłaszcza w (dostawach) gazu, i apeluje o wzmocnienie wysiłków na rzecz jej zredukowania, zwłaszcza w najbardziej uzależnionych państwach - głosi ostatni projekt wniosków.
Ponadto dodano w nim, że "Europa musi dalej dywersyfikować swoje dostawy energii, rozwijać źródła odnawialne i inne własne źródła energii" - pod takim sformułowaniem mają się kryć polskie złoża gazu łupkowego.
Warszawa forsuje
W ostatnich dniach kwestię niezależności energetycznej w swoich wypowiedziach mocno podkreśla premier Donald Tusk. Miało to być tematem jego rozmów w środę po południu w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier wskazywał wcześniej, że "uzależnienie Niemców od rosyjskiego gazu może skutecznie ograniczać suwerenność Europy". Zdaniem Tuska, są w Europie kraje - uzależnione od rosyjskich surowców - które mają obawy przed twardym postępowaniem wobec Rosji. Dlatego - zdaniem premiera - Europa powinna stworzyć system wspólnych zakupów gazu.
- Komisja Europejska (...) nigdy nie komentuje takich oświadczeń. Mówiąc w szerszym kontekście, Komisja Europejska zachęca kraje członkowskie do mówienia jednym głosem w międzynarodowych relacjach energetycznych, ale zakupy energii są przedmiotem działalności komercyjnej prywatnych podmiotów - poinformowało źródło KE pytane przez PAP o propozycję Tuska dotyczącą wspólnych zakupów.
Unia myśli
W środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej szczytowi UE podkreślił, że "w świetle kryzysu na Ukrainie, nikomu nie trzeba przypominać o kosztach i niebezpieczeństwach energetycznej zależności Europy". Z kolei szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul podkreślił potrzebę jednej polityki energetycznej dla wszystkich 28 krajów UE. Bez takiej polityki, jego zdaniem, UE pozostanie "zakładnikiem" dostawców energii z niestabilnych regionów.
Polska stara się też powstrzymać bardziej precyzyjne zapisy wniosków ze szczytu dotyczące unijnej polityki klimatycznej do 2030 r. Chodzi zwłaszcza o uniknięcie zobowiązania przywódców już na tym szczycie do 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r., zgodnie ze styczniową propozycją KE. Według brukselskich mediów, takiego zapisu nie ma w obecnym projekcie wniosków na szczyt - ale jak wskazało źródło - będzie walka o jego umieszczenie. Zależy na tym zwłaszcza Francji i Wielkiej Brytanii. Propozycję Komisji już na tym etapie popiera też jeszcze 11 krajów, w tym Niemcy i Włochy; wszystkie tworzą nieformalną grupę "green growth group".
Poza Polską zobowiązań już na tym etapie nie chcą inne kraje Wyszehradu oraz Rumunia i Bułgaria. Kraje te podpisały niedawno wspólną deklarację, w której wskazały, że zanim zatwierdzi się cel trzeba zapewnić m.in. sprawiedliwy podział jego realizacji między poszczególne kraje w oparciu o ich możliwości.
Komisja Europejska i kraje "green growth group" chcą uzgodnienia celu klimatycznego na tym bądź na czerwcowym szczycie UE tak, by UE zaprezentowała swoje zobowiązanie na szczycie klimatycznym sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona we wrześniu, w Nowym Jorku, ponad rok przed konferencją klimatyczną ONZ w Paryżu, gdzie ma być zawarta nowa globalna umowa klimatyczna.
Autor: //gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: The Council of the European Union