Ubezpieczenie szkolne. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
Szkoła cztery dni w tygodniu, koniec 45-minutowych lekcji. Rewolucja w Wodzisławiu Śląskim
Szkoła cztery dni w tygodniu, koniec 45-minutowych lekcji. Rewolucja w Wodzisławiu Śląskim
wideo 2/9
Szkoła cztery dni w tygodniu, koniec 45-minutowych lekcji. Rewolucja w Wodzisławiu Śląskim

Zaczął się nowy rok szkolny, co oznacza nie tylko powrót do ławek, ale także tematu szkolnych ubezpieczeń. Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Na jednym z pierwszych zebrań w szkole rodzice są informowani o ofercie, jaką mają do wyboru. Nie zawsze przy tym pojawia się informacja, że z żadnej z propozycji przedstawionej w szkole rodzic nie musi korzystać. W Polsce nie ma bowiem obowiązku wykupu ubezpieczenia szkolnego.

Ubezpieczenie szkolne to możliwość, nie obowiązek

Owszem, jeśli oferta jest dobrze dostosowana do potrzeb to warto rozważyć taki zakup, bo ubezpieczenie szkolne działa nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale także po szkole i w wakacje. Jednak nikt do takiego zakupu nie może nas zmusić. Zapewnia nas o tym Rzecznik Finansowy.

- W Polsce nie istnieje żaden obowiązek nałożony przez prawo na rodziców bądź na placówki edukacyjne, aby ubezpieczać dzieci i młodzież szkolną od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy innych ryzyk - tłumaczy Maciej Sawa, rzecznik prasowy, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji w urzędzie Rzecznika Finansowego. 

Przedstawiciel Rzecznika Finansowego wskazuje, że jedynie przy okazji organizacji wycieczki lub imprezy zagranicznej szkoła ma obowiązek ubezpieczyć jej uczestników od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Nakłada go rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 roku. 

- Ubezpieczenia szkolne są więc ubezpieczeniami dobrowolnymi, a to oznacza, że to wyłącznie od decyzji rodziców zależy czy i w jakim zakresie ubezpieczone będzie ich dziecko - podkreśla Sawa.

Warto też pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie posiadać dwóch polis. Możemy wykupić to oferowane przez szkołę, a także dodatkową indywidualną polisę, która będzie obejmowała także niestandardowe aktywności, jak np. jeździectwo. Do tego, jeśli dojdzie do wypadku, który uwzględniony jest w obydwu umowach, na przykład złamanie ręki, to dostaniemy świadczenie z obu polis stosownie do zakresu udzielonej ochrony.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia szkolnego

Co tak naprawdę powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie ubezpieczenia?

Na samym początku - suma ubezpieczenia. To praktycznie najważniejsza rzecz. Często pretensje rodziców w przypadku niskiego świadczenia wynikają właśnie z tego, że nie zwracali uwagi na tę kwestię. 

Zasada jest prosta; im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe świadczenie w przypadku zdarzenia. Jednak coś za coś, bo im wyższa suma ubezpieczenia, tym składka na ubezpieczenie będzie większa.

- Trzeba jednak pamiętać, że nie każde zdarzenie ubezpieczeniowe będzie skutkować wypłatą pełnej sumy ubezpieczenia. Takim przypadkiem będzie np. uszczerbek na zdrowiu. I tak, na przykład, jeśli po złamaniu nogi lekarz orzeknie 4-procentowy uszczerbek na zdrowiu, to przy sumie ubezpieczenia 10 tysięcy, otrzymamy tylko 400 zł świadczenia - wskazuje Maciej Sawa. 

Jak możemy się dowiedzieć czego się spodziewać? Każdy ubezpieczyciel musi dostarczyć nam tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziemy wszystkie kluczowe informacje, w tym "tabelę uszkodzeń ciała", gdzie każda potencjalna szkoda została zdefiniowana, a jej wartość uszczerbku na zdrowia oszacowana. 

Dodatki oraz wyłączenia w ubezpieczeniu

Suma ubezpieczenia to podstawa, ale nie tylko ona się liczy. Maciej Sawa (Urząd Rzecznika Finansowego) wymienia najważniejsze elementy pakietu ubezpieczenia dzieci i młodzieży:

- zakres i wysokość świadczeń jednorazowych za zdarzenia nieskutkujące uszczerbkiem na zdrowiu (tj.: skręcania, zwichnięcia czy stłuczenia rąk czy nóg, pogryzienie przez psa czy pokąsanie przez owady i kleszcze),

- zakres i wysokość refundacji kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku,

- zakres i wysokość świadczeń w przypadku nagłych lub poważnych zachorowań (tutaj ubezpieczyciele stosują różne katalogi chorób, które obejmują ochroną),

- inne dodatkowe świadczenia pomocowe – assistance, np. pomoc w przypadku hejtu w sieci, teleporada medyczna.

Trzecim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to kwestia wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Czyli takich zdarzeń, przy których odszkodowanie nam się nie należy.

- Na przykład standardowo ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność za zdarzenia przy uprawianiu sportów ekstremalnych/niebezpiecznych i zawodowego uprawiania sportu. Jeżeli, na przykład, nasze dziecko otrzymuje stypendium sportowe to następstwa wypadków związane w uprawianym przezeń sportem nie będą pokrywane z reguły z polisy ubezpieczenia szkolnego. W takim wypadku trzeba dodatkowo ubezpieczyć dziecko indywidualnie albo grupowo poprzez klub sportowy - tłumaczy Maciej Sawa.

Jak szybko dostaniemy odszkodowanie?

Standardowym terminem na wypłatę świadczenia jest 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. W niektórych przypadkach, gdy z powodu okoliczności zdarzenia nie jest możliwe ustalenie wysokości lub odpowiedzialności zakładu, termin ten może ulec wydłużeniu. Jeśli tak się stanie, to zakład ma obowiązek wypłaty bezspornej kwoty świadczenia oraz poinformowania nas, dlaczego nie doszło do zakończenia procesu likwidacji szkody. Bezsporna kwota to świadczenie, które bezwzględnie należy się poszkodowanemu w związku ze zdarzeniem. Ubezpieczony nie może odmówić jej przyjęcia, ale jednocześnie ma dalej dochodzić swoich praw, np. poprzez odwołanie. 

Czy od decyzji Ubezpieczyciela można się odwołać?

W sytuacji, gdy otrzymana kwota świadczenia nie spełnia naszych oczekiwań, to mamy prawo do złożenia reklamacji.

- Zakład ubezpieczeń ma 30 dni na ustosunkowanie się do reklamacji od dnia jej otrzymania. Przy czym do zachowania tego terminu wystarczy samo wysłanie przez zakład ubezpieczeń odpowiedzi na reklamację. Brak odpowiedzi na reklamację w ustawowym terminie, negatywne rozpatrzenie reklamacji lub też niewykonanie czynności wynikających z reklamacji rozpatrzonej zgodnie z wolą klienta otwiera drogę do podjęcia czynności przez Rzecznika Finansowego - tłumaczy Sawa.

Przedstawiciel tej instytucji wskazuje, że wówczas możemy wystąpić z wnioskiem o podjęcie postępowania interwencyjnego przez Rzecznika Finansowego. Do Rzecznika Finansowego możemy się także zwrócić o postępowanie polubowne. Jeśli działania Rzecznika nie przyniosą pożądanego przez nas rezultatu pozostaje nam jeszcze możliwość odwołania się do sądu powszechnego.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Michael Dechev/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

Szkodliwe oprogramowanie wymierzone w polskie instytucje rządowe było w tym tygodniu dystrybuowane przez grupę hakerów APT28, powiązaną ze służbami wywiadowczymi Rosji - poinformowała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Źródło:
PAP

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który wprowadza nowe świadczenie dla rodziców małych dzieci, tak zwane "babciowe". Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaapelowała o ponadpartyjne poparcie dla programu.

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

"Babciowe" w Sejmie. Nawet 1900 złotych na dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację linii Condor. Skargę na Brukselę wniósł do Sądu Ryanair.

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Źródło:
PAP

W ostatnim losowaniu Lotto Plus padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi milion złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon.

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Wyjaśnił, że Okęcie i Modlin dzięki inwestycjom uzyskają nową przepustowość, którą najpierw trzeba będzie wykorzystać.

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Źródło:
PAP

Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo, obywateli, którzy Sejm wybierają - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że stworzona zostanie specjalna platforma, która "umożliwi każdemu obywatelowi uczestniczenie w konsultacji prawa, które w Sejmie jest stanowione".

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Źródło:
PAP

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 procent. Eksperci przewidują, że Rada pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Przedstawiciele upadłej giełdy kryptowalut FTX twierdzą, że zgromadzono środki znacznie przewyższające kwotę konieczną na spłatę klientów. Spółka potrzebuje 11 miliardów dolarów na pokrycie długów. Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został w pod koniec marca skazany na 25 lat więzienia.

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Giełda "króla kryptowalut" zbiera pieniądze. Miliardy wrócą do klientów

Źródło:
BBC

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl