Tomasz Komenda, niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo na 25 lat pozbawienia wolności, a następnie uniewinniony po 18 latach pobytu w zakładzie karnym, przyjął ofertę pracy w Fundacji Braci Collins. "Funkcja, jaką będzie sprawować to Specjalista do spraw adaptacji społecznej osób niesłusznie skazanych" - poinformował Rafał Collins.
O rozpoczęciu współpracy z Tomaszem Komendą jeden z braci Collins poinformował w mediach społecznościowych.
"Szansa na rozwój"
"Tomek miał do wyboru zatrudnienie w trzech spółkach, którymi kieruję: studio tuningu pojazdów, restaurację w Warszawie lub pracę w naszej fundacji. Na szczęście bez wahania wybrał pracę w Fundacji Braci Collins, z czego osobiście bardzo się cieszę - napisał Rafał Collins.
"Funkcja jaką będzie sprawować to Specjalista do spraw adaptacji społecznej osób niesłusznie skazanych" - dodał.
Jak czytamy dalej we wpisie "Tomek dostanie od nas szanse na rozwój, początkowo w zakresie jego obowiązków będzie leżał jedynie jego rozwój osobisty".
"Mamy pełną świadomość, iż ma trochę do nadrobienia i musimy mu dać trochę czasu na pełną, obopólną współpracę. Aby biegać należy umieć na początek dobrze chodzić, wobec czego współpraca rozpocznie się od różnych kursów (m.in. prawa jazdy), oraz opieki psychologicznej ponieważ państwo nawet o to nie zadbało, powyższe aktywności przygotują go do lepszej współpracy" - poinformował Rafał Collins.
Dodał, że Komenda będzie pracował z domu, tak aby "nie musiał opuszczać otoczenia, które zna i w którym czuje się komfortowo, w gronie rodzinnym blisko narzeczonej i dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat". "Nasza współpraca zapewni jego rodzinie spokojne życie bez konieczności martwienia się o rachunki czy inne opłaty" - podkreślił Rafał Collins,
"Umówiliśmy się z Tomkiem, że będzie sam decydował, w którym momencie będzie w stanie udźwignąć duży projekt. Nie ukrywamy że nasza współpraca w zakresie, w jakim ją planujemy, jest dla nas nowością i będziemy musieli nieco zrestrukturyzować nasze plany, na szczęście dzięki ludziom którzy nas otaczają mamy możliwości, które nam na to pozwalają" - dodał.
Kim są bracia Collins?
Grzegorz i Rafał Collins to dwaj bracia z Legnicy. Pochodzą z ubogiej rodziny. W 2004 roku wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Byli wtedy jeszcze nastolatkami. Rafał zaczynał jako pomoc kuchenna w restauracji w centrum Londynu, a Grzegorz jako pomocnik budowlany. Po kilku latach pierwszy z nich prowadził już kilka własnych sklepów komputerowych, a drugi - własną firmę budowlaną.
W poszukiwaniu nowych perspektyw bracia założyli firmę motoryzacyjną. Plan był ambitny i zakładał stworzenie prestiżowej marki, pożądanej i świadczącej usługi na najwyższym poziomie dla bogatej klienteli, w tym celebrytów. Pierwsze sukcesy przyszły po kilku latach. Bracia zyskali także nowego wspólnika, Shane'a Lyncha z zespołu Boyzone.
W kolejnych latach otworzyli oddział w Katarze, a później rozpoczęli nagrywanie programu "Odjazdowe Bryki Braci Collins" w TVN Turbo, w którym pokazywali swoją pracę, a także zabawne i interesujące momenty z życia prywatnego. Wzięli także udział w programie "Ameryka Express 2", w którym zajęli 2. miejsce. W sierpniu wrócili z nowym programem "Bracia Collins biorą się do roboty". Jego odcinki można oglądać w środy o godz. 22:00 na Discovery Channel.
Niesłusznie skazany
Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię w Miłoszycach na Dolnym Śląsku z nocy sylwestrowej w 1996 roku. W dyskotece tam razem z koleżankami bawiła się piętnastolatka. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.
Komenda spędził w więzieniu 18 lat. W momencie skazania miał ukończoną szkołę podstawową i szkołę specjalną, nie miał problemów z prawem. W maju ubiegłego roku Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go. Obecnie walczy on przed sądem o odszkodowanie - niemal 19 milionów złotych.
Sprawą Komendy zainteresował się dziennikarz TVN Grzegorz Głuszak, który za opisywanie sprawy otrzymał nagrodę MediaTory i wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Film i oświadczyny
10 września odbyła się premiera filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka. Obraz został wyprodukowany przez TVN Discovery. Tuż po premierowej projekcji Tomasz Komenda oświadczył się na scenie swojej wybrance. - Nie spodziewałam się tego wcale. Udała mu się niespodzianka – nie kryła wzruszenia Anna Walter, narzeczona Tomasza. - Za trzy miesiące zostanę ojcem. Bardzo się z tego cieszę. Syn będzie miał na imię Filip – zdradził Komenda.
Film wszedł na ekrany kin 18 września i będzie wyświetlany przez dwa miesiące.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/rafalcollins1