"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" wchodzi do kin

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/dap
Źródło:
tvn24.pl
Cztery Jantary dla filmu o Komendzie na festiwalu "Młodzi i Film"KINO SWIAT
wideo 2/4
KINO SWIATCztery Jantary dla filmu o Komendzie na festiwalu "Młodzi i Film"

W piątek do kin trafi "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Debiut fabularny Jana Holoubka pokazuję historię Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo 15-latki. Mężczyzna po 18 latach spędzonych w więzieniu został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Film został wyprodukowany przez TVN Discovery.

Jan Holoubek, który swój talent reżyserski pokazał, kręcąc seriale "Rojst" czy "Odwróceni. Ojcowie i córki", w debiucie fabularnym przedstawił sprawę, którą znała cała Polska. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" obrazuje 20 lat życia Tomasza Komendy, który w 2018 roku decyzją Sądu Najwyższego został uniewinniony w sprawie gwałtu i zabójstwa 15-latki.

CZYTAJ TAKŻE REPORTAŻ "SUPERWIZJERA": "Prokurator mówił, że to jest lipna sprawa". Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę>>>

Prywatne fakty z życia Komendy

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszający dramat sensacyjny, który w fabularyzowany sposób przedstawia nie tylko wydarzenia, którymi żyła cała Polska, ale odsłania fakty z życia niesłusznie skazanego mężczyzny, o których wcześniej publicznie nie mówił.

Komenda został aresztowany w 2000 roku, a cztery lata później - jako 23-latek - usłyszał wyrok 25 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 2018 roku, dzięki determinacji policjanta i prokuratorów, którzy doprowadzili do wznowienia śledztwa.

W główną rolę wcielił się 34-letni Piotr Trojan, znany między innymi z "Procederu" Macieja Węgrzyna czy serialowej "Pułapki".

W filmie zagrali również: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki.

Aktorzy o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"TVN24

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" doceniony został na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, gdzie jury przyznało mu cztery Jantary: za reżyserię, scenariusz, główną rolę męską oraz za zdjęcia. Tytuł został uhonorowany także Nagrodą Publiczności.

20 września o godzinie 13.10 na antenie TVN będzie powtórka programu o tym jak powstawał film Holoubka.

Niesłusznie oskarżony

Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię w Miłoszycach na Dolnym Śląsku z nocy sylwestrowej w 1996 roku. W dyskotece tam, razem z koleżankami, bawiła się piętnastolatka. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Sprawą Komendy zainteresował się dziennikarz TVN Grzegorz Głuszak, który za opisywanie sprawy otrzymał nagrodę MediaTory i wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Autor:tmw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Robert Palka / Kino Świat

Tagi:
Raporty: