Orlen Trading Switzerland wydał setki milionów dolarów na dostawy ropy, których nigdy nie zrealizowano. Jak ustaliło Radio ZET, polecenia dotyczące zapłaty pośrednikom, prezes spółki Samer A. wydawał za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.
Orlen Trading Switzerland przekazał około 1,6 mld złotych na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował kwietniu zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju.
Według ustaleń Radia ZET pod koniec ubiegłego roku spółka OTS przekazała milionowe zaliczki na zakup ropy naftowej, pomimo że pośrednicy od kilku tygodni nie wywiązywali się z umów. Do przetransportowania surowca wynajęto nawet trzy supertankowce, których dzienny koszt wynajmu sięgał łącznie około 400 tysięcy dolarów.
Wkrótce do wspomnianych supertankowców dołączyły trzy kolejne jednostki, które również stały puste. Do końca marca udało się załadować tylko jedną z nich i to w jednej ósmej dopuszczalnej ładowności.
"Jednocześnie OTS 21 grudnia przelał prawie 100 milionów dolarów firmie Horizon Global z siedzibą w Dubaju. Następnego dnia wyszedł kolejny przelew. OTS wysłał wówczas 155 milionów dolarów do innej firmy, Hannon International Middle East DMCC, także z siedzibą w Dubaju. Na marginesie warto dodać, że założył ją w 2021 roku 25-letni Chińczyk" - czytamy na stronie internetowej Radia ZET.
Obecnie wiadomo już, że koncern PDVSA, który miał dostarczyć ropę na oczekujące tankowce, nie otrzymał na ten cel pieniędzy. Pośrednicy OTS, odpowiadający za realizację transakcji, nigdy nie byli natomiast bezpośrednimi klientami wenezuelskiego przedsiębiorstwa.
Przeczytaj również: Zagraniczne media komentują afery wokół Orlenu
Samer A. i polecenia na WhatsAppie
Według ustaleń dziennikarzy polecenia zapłaty pośrednikom wydawane były przez prezesa OTS Samera A. za pośrednictwem WhatsaAppa. "Rzadko bywał w firmie, praktycznie nie podpisywał dokumentów, polecenia od niego przychodziły na komunikator WhatsApp. Kreował się na demiurga w handlu ropą" - przekazało źródło rozgłośni.
Jak dodał anonimowy informator, "spółka była pozbawiona jakiegokolwiek ładu korporacyjnego i nigdy nie miała handlować ropą. Mówiła o tym uchwała przyjęta przez radę nadzorczą Orlenu w 2022 roku. Jednak w momencie rejestracji OTS na podstawie pełnomocnictwa podpisanego przez dwóch członków zarządu dopisany został handel ropą".
Źródło: tvn24.pl, Radio ZET
Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo / Shutterstock.com