Sprzedałeś euro w kantorze? Zapłać podatek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSSprzedałeś euro w kantorze? Zapłać podatek

Kupiłeś obcą walutę w kantorze, a potem sprzedałeś ją z zyskiem? Według prawa musisz zapłacić podatek i rozliczyć go w zeznaniu podatkowym. Jak to zrobić radzi Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Jeśli ze sprzedaży walut w kantorze masz dochód, to musisz zapłacić podatek. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to nawet małe zyski ze sprzedaży walut trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym. Taki dochód powstaje, gdy kupiliśmy w kantorze - tradycyjnym lub internetowym - obcą walutę np. euro po niższym kursie, a sprzedaliśmy po wyższym. Co ciekawe o ile dochód trzeba wykazać, o tyle straty nie można już odliczyć.

Jak rozliczyć?

Co ciekawe najtrudniej jest rozliczyć dochody w zeznaniu podatkowym, gdzie nie ma pozycji związanej bezpośrednio z walutami.

- Niezależnie od tego kiedy przeprowadziliśmy transakcję musimy rozliczyć się w zeznaniu rocznym, czyli do 30 kwietnia - uważa Grzegorz Baran, doradca podatkowy.

- Warto pamiętać, by rozliczać dochód z takiej transakcji, bo uzyskaliśmy przychód. W formularzu PIT 37 w pozycji 59. wpisujemy nasz przychód, czyli sprzedaż tej waluty, którą wcześniej zakupiliśmy. Ilość waluty mnożymy z kursem jej sprzedaży. W pozycji 60. wpisujemy koszty uzyskania przychodu, czyli wartość tej waluty po kursie po jakim ją kupiliśmy. A w pozycji 61. mamy dochód - wyjaśnia Grzegorz Baran.

Co jeśli stracimy?

Gdy kupiliśmy walutę drożej niż ją sprzedaliśmy, to odnotowaliśmy stratę. - Stratę możemy wykazać w rozliczeniu podatkowym, ale nie możemy jej skompensować z innymi dochodami z danego roku - tłumaczy Grzegorz Baran i dodaje, że będziemy mogli ją rozliczyć w następnych latach.

- Mowa oczywiście o sporadycznych transakcjach. Jeżeli będzie ich więcej, to będą nas obowiązywały przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - ostrzega doradca podatkowy.

Kursy walut dla przedsiębiorców. Jak przeliczyć kursy walut? TVN24 BiS

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS