Smartfon Google'a ma stworzyć mapę 3D naszego świata

Najnowsze


Google zaprezentował prototyp smartfona, który pozwala na tworzenie map 3D otoczenia użytkownika. Technologia ma być wykorzystywana m.in. do tworzenia trójwymiarowych map budynków. Może pomóc też osobom niewidomym.

W ramach Projektu Tango Google stworzył prototyp smartfona, który będzie w stanie dowiedzieć się wszystkiego o pomieszczeniach, w których przebywamy. Nie będziemy musieli mu nawet wydawać poleceń, aby aparat skanował otaczającą nas rzeczywistość i budował w swojej pamięci trójwymiarowe mapy.

Zrozumienie przestrzeni

Nad projektem pracuje specjalny zespół, który był jedną z niewielu części Motoroli, które nie zostały sprzedane chińskiemu Lenovo. - Celem projektu jest danie urządzeniom mobilnym możliwości zrozumienia przestrzeni i ruchu na ludzką skalę - mówi Johnny Lee, lider projektu.

Jak to działa?

Smartfon z każdym krokiem użytkownika będzie skanował otoczenie i w czasie rzeczywistym aktualizował tworzone przez siebie mapy. Jego twórcy przekonują, że supernowoczesny telefon może być wykorzystany m.in. do tworzenia zaawansowanych map budynków, a właściwie wszystkich miejsc, w których przebywamy. Zatem sprzęt dowie się wszystkiego np. o wymiarach i kształcie naszego salonu, czy sypialni. Ma to ułatwić użytkownikom nawigację, czy sterowanie mobilnymi urządzeniami, których jest coraz więcej w naszym, także codziennym otoczeniu.

Nowy aparat może także pomóc osobom niewidomym lub niedowidzącym w lepszym, samodzielnym przemieszczaniu się. Możliwości telefonu mogą być też zastosowane w tworzeniu nietypowych przestrzeni i wnętrz do gier komputerowych.

Ulepszają rzeczywistość?

Google na razie stworzył 200 prototypowych urządzeń. Rozda je deweloperom, którzy mają pomoc tworzyć narzędzia do mapowania i testować smartfony. Wysyłka nowych modeli ma nastąpić 14 marca. Technologiczny gigant zaprezentował już Google Glass, które mają trafić do masowej sprzedaży jeszcze w tym roku. Firma zapowiedziała też, że pracuje nad "inteligentnymi soczewkami kontaktowymi", które będą mierzyć poziom glukozy z łzy w oku - co ułatwi życie cukrzykom.

Co w Barcelonie?

W poniedziałek rusza Światowy Kongres Technologii Mobilnych (WMC 2014) w Barcelonie. Najbardziej oczekiwaną premierą na imprezie jest nowy flagowy smartfon Samsunga - Galaxy S5. Urządzenie według internetowych doniesień ma mieć 5,2 calowy ekran 2K o rozdzielczości 1440 na 2560 pikseli. Wewnątrz ukryty mocny 64-bitowy procesor, 4 GB RAM-u i aparat fotograficzny z 20-megapikselową matrycą. Całością najpewniej będzie sterował system Android 4,4 KitKat. Najnowszy produkt Samsunga ma trafić do sklepów na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC, tvn24bis.pl